تاریخچه کشف فلزات به قرن های خیلی دور بر می گرد، اولین فلز ها از جنس (طلا و نقره) با عیار بالا از عصر سنگی شناسایی شده اند، و هم چنین سرب و نقره از هزاره چهارم قبل از میلاد از معادن مختلف استخراج گشته اند، فلزات برای بشریت خیلی کاربردی می باشند، و بشر از سال های دور با استفاده از فلزات ابزار ها و وسایل کاربردی برای ادامه زندگی و بکار بردن در جنگ ها ساخته است.

تعریف فلز:

فلز ماده ای با قابلیت جلا پذیری، رسانای برق، گرما و چکش خواری می باشد، تمامی فلزات با یک نماد شیمیایی خاص شناخته می شوند، فلزات هدایت حرارتی و الکتریکی خوبی دارند، به همین علت در ساخت انواع سیم ها و کابل های انتقال دهنده برق کاربرد دارند، فلزات در موارد زیادی، مانند: رنگ، سختی و نرمی، عیار و همچنین کاربرد با هم تفاوت دارند.

ده فلز با ارزش دنیا از لحاظ قیمتی:

فلزات با ارزش دنیا عبارت اند از: ایندیوم، نقره، رنیوم، پالادیم، اسمیم، ایریدیم، روتنیم، طلا، پلاتین، رودیم که تا به امروز رودیم از لحاظ قیمتی از همه فلزات با ارزش تر است.

فلزات به طور کلی به دو دسته فلزات آهنی و فلزات غیر آهنی (رنگین) تقسیم بندی می شوند:

فلزات آهنی:

آهن و آلیاژ های آن مانند: چدن و استیل و انواع فولاد از فلزات آهنی هستند، از فلزات آهنی به علت استحکام بالا در صنعت زیاد استفاده می شود. کشورمان ایران از لحاظ سنگ معدن آهن ذخایر بسیار غنی دارد.

فلزات رنگین:

همه فلزات به غیر از آهن و ترکیبات آن جز فلزات رنگین می باشند، مانند: مس، روی، برنز، برنج، آلومینیوم، سرب، نیکل و قلع و در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

خواصی کلی فلزات:

-فلزات دوام و استحکام بالایی دارند.

-فلزات قابلیت شکل پذیری و چکش خواری خوبی به علت الکترون های آزاد دارند.

-قابلیت ورقه شدن دارند.

-دارا بودن قابلیت ذوب شدن

-قیمت فلزات متغیر می باشد، در انواع گران قیمت (طلا و نقره) و ارزان قیمت (مس و قلع) و حتی فلزات مایع هم مانند جیوه موجود می باشند.

-عموما فلزات در برابر هوا دچار زنگ زدگی می شوند، و همچنین با اکسیژن ترکیب شده و اکسید می شوند.

-اکثر فلزات رسانا و هادی جریان الکتریسیته می باشند.

بازار فلزات یکی از جذاب‌ ترین بازار های داخلی و خارجی می باشد، زیرا قیمت فلزات آهنی و غیر آهنی مدام بر طبق عرضه و تقاضا و میزان تولید و همچنین نرخ دلار در حال نوسان است، و با توجه به کاربرد وسیع فلزات در صنایع مختلف، تغییر قیمت فلزات تاثیر قابل توجهی در اقتصاد کشور ها دارد، مساله مهم در کشور های که مبنای اقتصاد و تعیین بودجه بندی سالانه آن ها بر طبق صادرات نفتی می باشد، روی آوردن به تولید سرمایه از طریق منابع غیر نفتی است، که تولید فلزات و همچنین صادرات می تواند راه حل این مساله باشد. لذا بازار فلزات آهنی و هم چنین فلزات غیر آهنی یکی از مسایل مهم در اقتصاد کشور ها است، ما در معدن کو قیمت روز فلزات را بر طبق بازار بورس لندن به صورت لحظه ایی بارگذاری می کنیم، و ارائه دهنده انواع فلزات آهنی بصورت فولاد و چدن و استیل و... و فلزات غیر آهنی مانند: مس و سرب و آلومینیوم و... هستیم، برای خرید آهن آلات فلزی به صورت عمده برای ساختمان سازی و اسکلت بندی پروژه های ساختمانی منتظر مجریان و پیمانکاران طرح های عمرانی می باشیم.