اطلاعاتی درباره تجهیزات معدنی:

تجهیزات معدنی شامل دستگاه ها و ماشین آلات مختلفی هستند که برای پروژه های بزرگ ساختمانی و هم معدنی و عمرانی مورد کاربرد می باشد که در زیر به توضیحاتی در مورد برخی از آنها می پردازیم:

انجام پروژه های معدنی و صنعتی ساخت و ساز به ویژه پروژه های بزرگ مانند سد، راه، سیستم های انتقال آب، ساختمان و موارد دیگر از پروژه های عظیم در حال حاضر با تحولات خاصی روبرو هستند.

دو عامل بارز در موفقیت و صرفه اقتصادی یک پروژه را می توان غیر از نیروی انسانی انتخاب روش صحیح انجام پروژه و استفاده از ماشین آلات و تجهیزات مناسب در نظر گرفت، وجود ماشین آلات مختلف، کاربردی و متناسب با نیاز مورد نظر و قابلیت مانور سریع آنها سبب تسریع و تسهیل در راهبری و انجام فازهای مختلف پروژه ها می گردد.

بنابراین، شناخت انواع روش های متفاوت اجرای پروژه و انواع ماشین آلات و تجهیزات جدید این صنعت و چگونگی صحیح انتخاب و مصرف از آنها، می تواند نقش موثری در موفقیت پروژه داشته باشد. و نیز می توان اشاره نمود که بخش عمده ای از هزینه پروژه ها، حتی تا 60 درصد مربوط به ماشین آلات و تجهیزات آن است.

اما نه تنها در ایران بلکه در دنیا چه از لحاظ مباحث نظری و چه عملی (کارگاهی) اطلاعات جامع و کاملی در مورد تمام ماشین آلات و تجهیزات معدنی، موارد استفاده، انواع، مشخصات فنی، چگونگی انتخاب مناسب، سرویس و نگهداری آنها، ایمنی و دیگر موارد مربوط وجود ندارد.

طبق اعلام آمار رسمی کشور آمریکا بازدهی ماشین آلات بخش معدنی و راهسازی به ترتیب 81 و 74.5 است، در حالی که بر طبق بررسی های صورت گرفته، بازدهی واقعی ماشین آلات در ایران در حالت خوشبینانه 50 درصد است.

ماشین آلات معدنی و راه سازی:

با توجه به موارد ذکر شده از انواع ماشین آلات معدنی و راه سازی می توان به جرثقیل، تراکتور ، لودر، بیل مکانیکی، بولدوزر.... اشاره نمود.

ماشین آلات حفاری:

این ماشین آلات برای حفاری تونل و معدن مورد کاربرد می باشند، که دارای انواع از جمله می توان به چرخشی، ضربه ای و چرخشی ضربه ای اشاره نمود، که هرکدام از آنها همانطور که از نامشان مشخص است به روش های مختلفی منجر به حفر تونل خواهند شد.

سنگ شکن :

به دستگاه هایی که عملیات خرد کردن سنگ جهت به دست آمدن در سایز مورد نیاز را انجام می دهند،سنگ شکن می گویند؛ سنگ شکن ها به طور کلی به دو دسته: سنگ شکن ها متحرک و ثابت که هر کدام دارای انواعی می باشند، تقسیم می شوند.

نوار نقاله:

تسمه نقاله، نوار نقاله، مسیر و هم سیستم حرکتی یک مجموعه تولیدی و پردازشی می باشند، با مکانیزه شدن صنعت و عدم دخالت انسان نیاز به نقاله ها گسترش خوبی پیدا نموده است، نقاله مثل مسیر بسته ای است که باری را حرکت و انتقال می دهد و مدام این چرخه تکرار می گردد ممکن است، هدف انتقال باشد و ممکن استف هدف تعیین مسیری باشد که می بایست در طول آن، عملیات خاصی روی محصول صورت گیرد.

امروزه، به دستگاه تسمه نقاله و دستگاه نوار نقاله، نوار نقاله گفته می شود، در واقع این دو ماشین یکسان هستند و تنها در بعضی از ویژگی ها متفاوت هستند. اغلب محل اتکای وسایل در دستگاه نوار نقاله به شکل زنجیری می باشد، ولی در دستگاه تسمه نقاله به جای زنجیر از تسمه به کار برده می شود؛ چون محل اتکا بسته میباشد، می توان موادی که شکل ثابتی ندارند مانند شن و ماسه را انتقال داد.

برای دانستن اطلاعات کافی و با ارزش از تجهیزات معدنی می توانید به سایت معدن کو مراجعه نمایید.