اطلاعاتی درباره مواد معدنی

دانشمندان در حدود چهار هزار سال قبل مواد معدنی را در پوسته زمین کشف کردند، بخش عمده پوسته زمین تنها از چند ماده معدنی اصلی تشکیل شده است، ماده معدنی باید دارای مشخصاتی مانند:

-جامد باشد.

-بلوری شکل باشد.

-کاملا به صورت طبیعی ساخته شده باشد.

-دارای ترکیب شیمیایی خاصی باشد.

مواد معدنی در کلیه معادن و ذخایر خاکی در کل دنیا در انواع مختلفی وجود دارند، و به طور کلی به مواد معدنی فلزی و غیر فلزی تقسیم بندی می شوند، رایج ترین ماده معدنی در پوسته زمین کوارتز است. تمامی شن و ماسه ها چه در بیابان های و چه در کنار رودخانه ها از جنس کوارتز می باشند. کوارتز ماده معدنی است، که بیشتر در پوسته قهوه ای زمین یافت می شود.

یکی دیگر از مواد معدنی مهم و شایع فلدسپات است، با فرمول شیمیایی، XZ4O8 که در آن X مخلوطی از کلسیم، پتاسیم و نیکل و Z مخلوطی از سیلیسیوم و آلومینیوم است، کلیه سنگ های دریایی و پوسته اقیانوسی، هیچ گونه کوارتزی ندارند، اما به مقدار زیادی حاوی فلدسپات هستند، لذا در پوسته زمین، فلدسپات شایع ترین ماده معدنی به شمار می آید.

مواد معدنی زیربنای اقتصاد و صنعت در کلیه کشور ها می باشند، و باعث پیشرفت تمدن ها و جوامع بشری شده اند، انسان ها از ابتدای خلقت تا به امروز، از مواد معدنی جهت ساخت و تولید محصولات و کالا های مصرفی خود و هم چنین جهت رشد اقتصادی بهره برده اند، بشریت از تمامی مواد معدنی کشف شده، در تمام نقاط جهان در شکل های مختلفی استفاده می کند، زمینه های مصرف مواد معدنی خیلی گسترده است، انواع مواد معدنی هم به صورت خالص و هم به صورت محصول نهایی فرآیند های گوناگون استحصال، جدا سازی و پالایش و هم چنین در نقش میانجی در این دو زنجیره، تامین کننده بسیاری از صنایع معدنی و غیر معدنی هستند.

در کشور مان ایران انواع معادن فلزی و غیر فلزی وجود دارد، و خاک ایران دارای مواد معدنی بسیار غنی می باشد، این معادن با ارزش گرداننده چرخ های صنعت کشور هستند. در ایران به علت موقعیت زمین شناسی و تحولات مهم و اساسی در کانسار زایی، بستر های مناسبی برای بوجود آمدن معادن فلزی و غیر فلزی مهیا شده است. ذخایر معدنی بزرگ و با ارزشی از قبیل: طلا، مس، نقره، سرب، روی، فلورین، آهن، آلومینیوم، منگنز، کرومیت، زغال سنگ، سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی، انواع سنگ های ساختمانی و میکا و ... از سرمایه های ملی و خدادای کشور مان می باشند.

مواد معدنی اعم از مواد فلزی و غیر فلزی، علاوه بر تامین نیاز های بازار و صنایع داخلی در جهت ارز آوری خیلی سود مند می باشند ، لذا برنامه ریزی های طولانی مدت کارآمد، در جهت توسعه معدن کاری و صنایع معدنی در رونق بخشیدن به اقتصاد ایران خیلی موثر است.

توسعه و پیشرفت بخش های مختلف صنعت مانند: نفت، فولاد، ذوب، سرب، روی، آلومینیوم، مصالح ساختمانی، سرامیک، چینی، صنایع شیمیایی، بهداشتی و دارویی، لاستیک سازی، خودرو سازی ... با شناسایی و اکتشاف مواد معدنی و بهره برداری از معادن مختلف به صورت بهینه هم راستا می باشد.

خرید و فروش انواع مواد معدنی و پودر های معدنی برای کلیه صنوف با قیمت شرکت ها و کارخانه های تولید کننده در سایت معدن کو انجام می شود، میتوانید با عضویت در سایت معدن کو از قیمت انواع مواد معدنی چه برای مصارف شخصی و چه برای ماده اولیه تولید کنند گان صنایع اطلاع پیدا کنید. و این را در نظر داشته باشید، کیفیت این مواد معدنی مساله ای بسیار مهم می باشد، لذا برای خرید اینترنتی مواد معدنی از مراجع و سایت های معتبر اقدام فرمایید.