معدن چیست؟

محلی که در آن انواع فلزات و سنگ ها که دارای ارزش اقتصادی می باشند، ذخیره شده اند، معدن نام دارد. معدن ‌کاری به عمل استخراج سنگ های با ارزش و مواد معدنی از زمین و معادن گفته می شود، این مواد شامل: فلز های پایه، فلز های قیمتی، آهن، اورانیوم، زغال‌ سنگ، الماس، آهک، نمک، پتاس، شن و ماسه، گچ، کرومیت، سرب، روی، سنگ های ساختمانی می باشند.

عموما موادی که امکان تولید شان از طریق کشاورزی و یا ساخت مصنوعی در آزمایشگاه ها و کارخانه ها نمی باشد، از استخراج در معادن تامین می شوند.

خرید و فروش معادن بخشی مهمی از فعالیت های اقتصادی یک کشور خواهد بود، شرکت های بزرگ با سرمایه گذاری در معادن کشف شده، اقدام به استخراج و بهره برداری از معادن می کنند، و مواد اولیه صنعت را تامین می کنند، و همچنین بخشی از این مواد جهت صادرات مصرف می شود.

فاکتورهای زیادی مانند: شرایط اقتصادی و فنی و قابلیت دسترسی به کانسار ها در استخراج معادن نقش مهمی دارند، غالبا بهره برداری از معدن ها به دو روش روباز و زیرزمینی صورت می پذیرد، لذا مهمترین بخش در معدن، سرمایه گذاری و زیرساخت مناسب برای استخراج و تولید می باشد، زیرا معادن بر صنعت تاثیر گذار هستند، به طوری که اگر صنعت فولاد، صنعت سیمان، صنعت سنگ، کارخانه ‏های سرب و روی و آلومینیوم و کارخانه های شن و ماسه در یک کشور، سود آوری دارند، به علت وجود فعالیت‏ های معدنی در آن کشور می باشد.

تقسیم بندی معادن:

معادن به دو دسته کلی رده بندی می شوند:

-معادن سطحی

-معادن زیر زمینی

هر کدام از این دسته ها زیر مجموعه‌ های مختلفی دارند، که بر اساس نوع ماده معدنی و شکل کانسار ها مشخص می شوند مانند: (معدن زغالی و غیر زغالی) که بر اساس نوع ماده معدنی نام گذاری شده است.

معادن سنگی هم به دو گروه تقسیم بندی می شوند:

-معادن سنگ بی بعد: که از روش حفاری و انفجار برای بهره برداری در این معادن استفاده می شود، مانند سنگ لاشه که برای ساخت انواع پل ها، دیواره ها، سیل شکن ها، کف کانال‌ ها و بنا سازی استفاده می گردد.

-معادن سنگ بعد دار یا سنگ نما: برای استخراج در این معادن از روش برش دادن و یا از روش شکاف ایجاد کردن توسط چال هایی با انفجار کنترل شده بهره می گیرند.

معادن در ایران:

ایران به دلیل برخورداری از موقعیت جغرافیایی خاصی که دارد، انواع معدن و ذخایر با ارزش معدنی را دارا است. از جمله مواد معدنی که در ایران موجود می باشند، می توانیم به سنگ آهن، زغال سنگ، روی، مس، سرب، کائولن، سیلیس، فلدسپات و فلزات قیمتی اشاره کنیم.

به طور مثال: معادن زغال سنگ در ایران از استان های آذربایجان تا استان خراسان را در بر می گیرند. و بهترین و مرغوب ترین زغال سنگ ایران مربوط به زغال سنگ معادن البرز می باشد. و یا معادن سنگ آهن ایران در مناطق سنگان، بافق، سمنان، اراک، محلات و زنجان واقع شده اند، و همچنین مهمترین ذخایر مسی در ایران در معدن مس سرچشمه قرار دارد، و معدن های مس انارک، زنجان، آذربایجان هم مشغول به فعالیت می باشند.

برای خرید و فروش معدن، قیمت گذاری کارشناسی و دقیق آن معدن خیلی مهم می باشد، لذا خرید و فروش کلیه معادن، کلوخه، کنسانتره و همچنین مشارکت، سرمایه گذاری، پیمانکاری، اجاره دادن معادن، ارزش گذاری و تعیین قیمت کارشناسی معادن در سایت معدن کو صورت می پذیرد.