دسته بندی نتایج:   > مصالح ساختمانی

تعریف آسفالت:

آسفالت، مخلوطی است، از مصالح سنگی( ترکیبی از مخلوط شن و ماسه) با دانه بندی یکنواخت و یک ماده چسباننده که اغلب قیر می باشد، آسفالت با توجه به کاربرد آن به شکل های مختلف تولید می شود که عبارتند از:

  • آسفالت گرم

آسفالت گرم به آن گروه از آسفالت ها می گویند که به شکل گرم با قیر ترکیب می گردد، و به شکل گرم نیز در بستر مورد نظر بخش می گردد، آسفالت گرم مخلوطی از چندین ماده متفاوت از جمله مصالح سنگی مانند شن، ماسه و ماده اصلی یعنی قیر می باشد که بر طبق نوع قیر مورد استفاده در دمایی در حدود ۱۰۵ تا ۱۶۳ درجه سانتی گراد در کارخانه تولید می گردد و جهت آسفالت نمودن مکان مورد نظر ارسال می گردد، این ماده به شکل خمیری داغ روی سطح بخش می گردد و سپس به وسیله دستگاه های مخصوصی کوبیده و فشرده می گردد. و بعد از سرد شدن به صورت جامد و بسیار سخت در میایند. در بستر کف خیابان ها و فرودگاه ها و بیشتر پشت بام ها از این نوع آسفالت به کاربرده می شود. که در بین انواع آسفالت های گرم، مرغوب ترین آن نوع از لحاظ مقاومت و دوام ، بتن آسفالتی می باشد.

  • آسفالت حفاظتی

آسفالت حفاظتی از ترکیب سنگ های خرد شده با قیر حاصل می گردد، که در این نوع از آسفالت سایز سنگ ها بسیار کوچکتر هستند و هدف از تولید این آسفالت محافظت از مکان مورد نظر می باشد، استفاده از این نوع آسفالت در پشت بام ها برای محافظت و به عنوان روکش ایزوگام برای جلوگیری از خراب شدن آن می باشد، و یا معابری که فشار در آنها کمتر می باشد، استحکام این نوع آسفالت کم است و دارای قیر زیادی است. و نیز ضخامت آسفالت حفاظتی اغلب 5/2 سانتی متر می باشد.

  • آسفالت سرد

آسفالت سرد، مانند آسفالت گرم از مصالح سنگی خرد شده و قیر خالص بوجود می آید و اختلاف آن با آسفالت گرم در این می باشد که در آسفالت سرد این مواد در دمای محیط با یکدیگر مخلوط می گردد و بعد از کوبیده شدن در دمای عادی محیط سخت می شود و به شکل جامد در می آید، یکی از مزیت های کاربرد آسفالت سرد به جای گرم در این است که در مسیرهای دور می توان این آسفالت را حمل نمود و در مکان مورد نظر استفاده گردد. نکته قابل توجه این است که، استفاده از این نوع آسفالت در ساختن راه ‌ها و تعمیر و نگهداری روسازی ‌ها و نیز در کف سازی، سالن ها ورزشی می باشد.

عوامل موثر در انتخاب نوع آسفالت چیست؟

آسفالت کردن خیابان ها کاری بسیار مشکل تر از آسفالت نمودن مسیر درب منزل تا پارکینگ می باشد. ولی از طرفی آسفالت کردن خیابان ها با استفاده از آسفالت مناسب و با کیفیت  جهت مقابله با ترافیک و عبور و مرور سنگین اتومبیل ها و شرایط سخت آب و هوایی از لحاظ همواری بایستی به گونه ای باشد که بتوان بر روی آن هاکی بازی نمود. و اگر عملیات آسفالت کردن خیابان ها به خوبی صورت گرفته و از آن به خوبی حفاظت گردد جذابیت خاصی را برای خیابان ها و خانه ها ومغازه ها به ارمغان می آورد به همین علت، طراحان و مهندسین با استفاده از خلاقیت خود تغییرات خاصی را در رنگ و الگوی آسفالت کاری بوجود آورده اند.. اگر آسفالت این گونه گردد بنابراین مقرون به صرفه، بادوام و دائمی خواهد بود و نیز نگهداری از آن نیز آسان تر می باشد. برای تحقق این امر سه عامل مهم وجود دارد که عبارتند از:

-طراحی مناسب و با کیفیت

-کاربرد مصالح و مواد مرغوب

-اجرای صحیح عملیات ساخت و زیرسازی و مهم تر از آن نظارت اصولی و دقیق

شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: