بررسی قیمت خرید آجر:

برای بررسی قیمت آجر به عامل های مختلفی از جمله، تعداد تیغه در هر مترمربع، محل کاربرد آن وزن آجر و هزینه های اضافی و....باید توجه نمود بنابراین هنگام خرید آجر باید بر حسب متراژ بنا، انتخابی دقیق داشته باشید واز آجرهای سبک و با کیفیت استفاده نمایید. برای اطلاع از قیمت آجر می توانید به سایت معدن کو مراجعه نمایید و به بررسی قیمت آنها بپردازید.

آجر چیست:

آجر خشت ‌هایی هستند که احکام یا فرمان دولتی بر روی آن نوشته می شد و سپس به وسیله پختن این خشت‌ ها، نوشته ‌ها را بر روی آن ثابت می ماند. آجر به عنوان یکی از مصالح ساختمانی از گذشته های مورد کاربرد بوده ‌است. مصرف آجر به عنوان مصالح ساختمانی در ایران قدمت باستانی دارد. و به‌ طور کلی کاربرد آجر در طول تاریخ ایران بسیار وسیع بوده و ساختمان های بیشماری اعم از آتشکده، مسجد، ساختمان‌های مسکونی و… به وسیله آجر در ایران تولید شده اند. ولی امروزه با توجه به بالا رفتن جمعیت و ساخت بنا های چندین طبقه کاربرد آجر در اسکلت این نوع ساختمان‌ ها مقدور نیست و از اسکلت‌ های فلزی یا بتنی مصرف می گردد اما از آجر برای نما سازی به کار برده می شوند یا در بخشی از سالن و سایر مکان ها آجر را بوضوح دیده می شود.

مواد اولیه برای تولید آجر:

خاک آجر اغلب مخلوطی است از خاک رس، ماسه، فلدسپات، سنگ آهک، سولفات ها، کانى هاى آهن ١می باشد و برای تولید آن خاک رس باید خالص باشد. خاک رس مناسب برای تهیه آجر نبايد میزان آهک در آن زیاد باشد زیرا منجر به کاهش کیفیت آن بعد از پخت شدن آن می شود. عناصر اصلی خاک رس آجر پزی : سيليس،آلومين، فلدسپات، سنگ آهک، سولفات ها، املاح آهن، مواد گیاهی می باشد.

انواع آجرها:

آجر فرآورده های ساختمانی می باشد که در انواع رسی، شیلی، شیستی، ماسه آهکی، بتنی و حالت های مختلف ساخته می شود، و اغلب در دیوار چینی، نما سازی و کرسی چینی، کف سازی و کفپوشی استفاده می گردد

بر اساس استاندارد شماره ۷ ایران ،آجر رسی ساختمانی، بر حسب نوع کاربرد به گروه های زیر تقسیم می شوند که عبارتند از:

آجر توکار :

آجری که جهت فعالیت های عمومی ساختمان مناسب است. این آجرها ، بر طبق محل کاربرد ، به دو نوع باربر و غیر باربر تقسیم می گردد و هریک نیز دو دسته ی توپر و سوراخ دار هستند.

آجر نما :

آجری که، احتیاجی به اندود کاری یا پوشش های دیگر، ندارند و مستقیما برای نماسازی به کار برده می شوند، این آجر به دو نوع متعارف و پلاکی تقسیم می شوند.

آجر مهندسی :

آجری با جسم متراکم و مقاوم که جهت ساخت اعضای باربر مناسب هستند این نوع آجر نیز به دودسته‌ی توپر و سوراخ دار تقسیم می شوند.

آجر سبک :

آجری که از رس ، یا مواد رسی، با افزودنی ها دیگر یا بدون آنها، قالب گیری و پخته و سپس تولید می شوند. چگالی ظاهری این آجر ها نباید بالاتر از ۱۰۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب باشد. مواد افزودنی در دراز مدت ، آسیب بر خواص آجرها می گذارند.

آجر ماسه آهکی :

آجری که از مخلوط ماسه ی سیلیسی یا سیلیکاتی و آهک، در بخار آب و گرما ، ساخته می شوند . خاکستر بادی، سرباره ی کوره ی آهن گذاری و همچنین، ضایعات صنعتی مناسب، جهت تولید این نوع آجر ها استفاده می شوند. آجرهای ماسه آهکی اغلب به شکل توپر و سوراخ دار به سایز آجر رسی، یا مضاربی از آن تولید می شوند و، بر طبق مقاومت فشاری، مجزا می شوند. رنگ اصلی آجر ماسه آهکی خاکستری است و، با افزودن مواد رنگی، می توان انواع رنگی آن را نیز تهیه و در نمای ساختمان از آن بهره برد.

شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: