اطلاعاتی درباره آجر فشاری

آجرهایی که در حال حاضر بیشتر در ایران برای ساختمان سازی کاربرد دارد عبارتند از، آجر ماشینی، آجر ماشینی توپر، آجر ماشینی سوراخ دار، آجر سفالی مجوف می باشد. آجر ها از لحاظ مقاومت و شکل ظاهری مختلف هستند و بنابر به کاربرد آن ها با اندازه های گوناگون تولید می‌شود. آجر بر طبق نوعی از طبقه بندی به چند دسته تقسیم می گردد که عبارتند از:

آجر فشاری، آجر ماشینی، آجر سفالی، آجر لعابی، آجر نسوز، آجر ماسه آهکی، آجر جوش

آجر فشاری چیست؟

آجر فشاری آجری است که، خشت آن با دست آماده می شود و با فشار دست کارگران گوشه ‌هاي قالب به وسيله گل مخصوص پر مي‌شود، آجر فشاری، جهت تمامی کار هاي ساختماني مانند طاق ضربي، ديوار هاي حمال و تیغه چینی مناسب می باشد. کارخانجات تولیدی در ایران آجر فشاری را با قیمت مناسب به مشتریان به فروش می رسانند.
آجرفشاری معمولا با دست قالب می شود و سپس در کوره ‌های محلی پخته می‌گردد بنابراین، اندازه آنها بر طبق تجربه های زیادی که در طی سال های متمادی بدست آماده در حد ۵/۵×۱۰×۲۲ می باشد. همان طور که می دانیم آجر فشاری نقش اساسی در صنعت ساختمان دارد بنابراین اندازه آجر ماشینی تابع اندازه آجر فشاری می باشد.

مزایا آجر فشاری :

قابليت باربري مناسب (مقاومت فشاري)

 قيمت آجر فشاری ارزان است

 سهولت دسترسی در بیشترین مناطق ایران

آجر فشاری خوب دارای عمر زیادی است و قابلیت بازیابی دارد، آجر فشاری به علت قابلیت بازیابی، از مصالح دوستدار محیط زیست می باشد.

معایب آجر فشاری:

وزن زياد

 عايق مناسب نبودن

کاربرد آجر فشاری:

در فونداسیون، دیوارچینی طبقات زیر همکف و دیوار های باربر

از آجر فشاری در گذشته، در نقش دیوار های باربر ساختمان ها ، طاق ضربى، ديوار هاى حمال، جدا کننده و هم چنين براى نما سازى استفاده می گردید اما کم کم به علت وزن زیاد آن و نیز بلند شدن سازه ها استفاده از آن در دیوار چینی به استفاده در فونداسیون سازی تغییر کاربرد پیدا نمود.

محاسبه تعداد آجر فشاری:

تعداد آجر فشاری، در هر تن حدودا ۴۵۰ تا ۵۰۰ آجر است. در محاسبه تعداد آجر همیشه یک اصل اساسی در نظر گرفته می شود که آن این است که، توجه یکجا به مقطع و نمای دیوار جهت درک صحیح چیدمان آجرها می باشد، هنگامی که این اصل اساسی در محاسبات رعایت گردد، و نتایج قابل اطمینانی به دست خواهد آمد. و درصد خطا به حداقل می رسد. فرض کنید که، شکل یک دیوار با ضخامت ۳۰ سانتی باشد، به ازای هر آجری که در نمای دیوار مشاهده می شود دو آجر نیز در بخش پشتی وجود دارد، به عبارت دیگر هنگامی که شما تعداد آجر برای نمای دیوار محاسبه می کنید باید تعداد آجر های پشت کار را نیز محاسبه کنید بنابراین یک آجر در نما و دو آجر در پشت کار که جمعا سه آجر باید محاسبه گردد تا نتایج دقیق باشد.

این روال محاسبه برای دیوار با ضخامت ۲۰ و ۴۰ سانتی نیز درست می باشد، بنابراین در مورد محاسبه تعداد آجر می‌توان این چنین نتیجه گرفت که، تعداد آجر دیوار ۲۰، ۳۰ و ۴۰ سانتیمتری به ترتیب دو، سه و چهار خواهد بود. این گونه محاسبه برطبق چیدمان معمولی می باشد و هنگامی که چیدمانی به غیر از آن که در جزئیات آمده، استفاده گردد یقینا ضرایب نیز تغییر پیدا خواهد نمود.

قیمت آجر فشاری:

 آجر فشاری بصورت تنی به فروش می رسد و توسط کامیون به محل پروژه انتقال پیدا می کند .

شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: