اطلاعاتی درباره سنگ ساختمانی:

سنگ يكي از ابتدايي ترين مصالح ساختمانی می باشد، که انسان از آن برای ساخت ابزارآلات و پناهگاه ها و رفع نياز خود از آن به کار می برده است، در ساختمان های سنگی از سنگ لاشه همراه با ملات های گچ و آهک مصرف می شود، با توجه به اینکه، سنگ به دلیل سنگینی و مشکلات حمل و نقل و استخراج جای خود را به مصالحی دیگر مانند آجر داده است ولی اهميت خود را در ساختمان های سنگینی و سخت مانند پل ها، تونل ها، بهمن گير ها، دیوار های حائل و سنگ چين ها و غیره حفظ نموده است. بطور کلی سنگ طبیعی را که دارای مقاومت لازم در شرايط  مختلف جوی و رنگ یکنواختی داشته باشد می توان در عمليات ساختمانی و یا به شکل سنگ لاشه، سنگ قواره، سنگ باربر، سنگ پلاک، سنگ درپوش، سنگ ستون و حتی به شکل ظروف و وسايل سنگی از آن استفاده کرد.

محل های مورد کاربرد سنگ های ساختمانی:

کف ساختمان و پله ها:

سنگی که برای پله ها و کف سازی مورد کاربرد می باشد، در معرض سایش و ضربه هستند، بنابراین بایستی بسیار سخت باشد و مقاومت سایشی و ضربه ای بالایی داشته باشند، و نیز بایستی قابل برش در یک جهت مانند، سنگ های رسوبی و دگرگون که دارای این مزیت هستند، باشند. علاوه بر آن سنگ کف و پله ها بایستی در اثر شستشو با مواد شوینده و ریختن مواد اسیدی یا بازی روی آن نفوذ ناپذیر بوده و خراب نشوند، از جمله سنگ هایی که برای کف و پلکان مناسب هستند سنگ های کوارتزیت وگنیس می باشند.

پوشش دیوار های داخل ساختمان

استفاده از سنگ برای دیوار داخلی ساختمان ظاهری بسیار باشکوه و خنک برای آن به ارمغان می آورد، عموما از سنگ جهت پوشش دیوار حمام وسرویس بهداشتی، ساختمان های اداری، فروشگاه ها، و … به کاربرده می شود، غیر از آن بایستی تخلخل آن کم باشد تا در اثر شستشو با مواد شوینده و مقاومت آن کاهش میابد.

نماکاری ساختمان

یکی دیگر از موارد استفاده از سنگ، نماکاری ساختمان می باشد، برای نمای ساختمان از سنگ های بادوام و مقاوم استفاده می گردد، بنابراین قبل از سنگ کاری نما و سفارش سنگ بایستی به بررسی کانی های آن پرداخت. سنگ هایی که دارای کانی آهن می باشند، مقاومت بالایی در مقابل فرسودگی ندارند و در مقابل آب و هوا اکسید می گردند. پیش از نماکاری بایستی طول عمر مفید ساختمان محاسبه گردد، سپس بر طبق آن سنگ نما انتخاب شود.

پوشش پشت بام

هر چند امروزه از سنگ برای پشت بام ساختمان به کار برده نمی شود، ولی در بعضی مناطق می توان این پوشش های سنگی را مشاهده نمود، سنگ های مخصوص پشت بام بایستی وزن کم، بدون تخلخل و غیر قابل نفوذ باشند و مقاومت خمشی بالایی داشته باشند. شیست های کلریتی و میکاشیست ها سنگ های مناسب برای پوشش بام می باشند.

دکوراتیو نمودن ساختمان

سنگ هایی که رنگ و ظاهر مناسبی داشته باشند، و علاوه بر دوام زیاد مقاومت خمشی و کششی خوبی داشته باشند جهت تزئینات داخل ساختمان استفاده می گردد، این سنگ ها جهت تزئین دیوار شومینه، ستون ها، قاب درب و پنجره و … استفاده می شود.

به طور کلی سنگ های ساختمانی که در ایران استفاده می شود عبارتند از:

  • سنگ گرانیت
  • سنگ مرمر
  • سنگ چینی و کریستال
  • سنگ لایم ستون
  • سنگ تراورتن

قیمت انواع سنگ ساختمانی

سنگ ها در انواع مختلف در بازار به فروش می رسند و مشتریان می توانند با توجه به کاربرد آنها و قیمت آن، سنگ مورد نظر را انتخاب کنند. قیمت سنگ بر طبق درجه یک یا دو بودن آن و نیز اندازه آن محاسبه می گردد. شما با توجه به نیاز خود می توانید به سایت معدن کو مراجعه کنید و با مقایسه قیمت ها اقدام به خرید نمایید.

شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: