سنگ لاشه و مالون:

سنگ ها یکی از ابتدايي ترين مصالح ساختمانی می باشند، اگر چه به علت مسائلی نظیر: سنگینی و مشکلات حمل و نقل و استخراج، آجر ها جایگزین سنگ ها در ساختمان سازی شده اند، اما سنگ ها هم چنان جایگاه خود را در ساختمان های سنگين و سخت مانند: انواع پل ها، تونل ها، بهمن گير ها، دیوار های حائل و سنگ چين ها و کرسی چين ها و... حفظ کرده اند.

سنگ‌ هایی که در ساختمان سازی استفاده میشوند، به نام‌ های سنگ لاشه‌، سنگ قواره، سنگ باد بر و سنگ پلاک می باشند. از سنگ لاشه به همراه ملات های گچ و آهک در ساختمان های سنگی استفاده می گردد.

سنگ های ساختمانی را بر طبق چکش خواری به:

-سنگ لاشه (سنگ نتراشیده)

-سنگ مالون (سنگ تراشیده و دارای چکش خواری خوب) تقسیم بندی می شوند.

سنگ مالون:

سنگ مالون، سنگی است، که در موقع استخراج از معدن، توسط پتک، به صورت تقریبی مکعب مستطیل در آورده می شود، و سپس در کارگاه، سطح آن را تقریبا به شکل چهار گوش شکل می‌دهند.

معمولا سنگ های ساختمانی که به شکل مالون (سنگ تراش و چکش خورده) و یا به صورت شکل های نا منظم جهت پی ساختمان ها، انواع دیوار ها و پایه پل ها به کار برده می شوند، در زمره سنگ های لاشه قرار دارند.

در معادن سنگی که عاری از سنگ قواره و کوپه می باشد، استخراج سنگ لاشه بسیار زیاد است.

به عبارت دیگر، سنگ لاشه، سنگی است، که شکل خاصی ندارد، و دقیقا به همان شکل که از معدن آورده می‌شود، مورد استفاده قرار می گیرد، و در مواردی از قبیل: زیر سازی ‌ها، پر کردن فاصله بین سنگ‌ ها و کف ‌سازی های خشن کاربرد دارد.

شرایط تولید سنگ لاشه

-اگر سنگ ها حاوی کلیواژ، دیاکلاژ و درزه و شکاف باشند، و هم چنین این درزه ها فاصله کمی با هم داشته باشند، موقع استخراج مقدار زیادی سنگ لاشه تولید خواهد شد.

-اگر مقاومت سنگ پایین باشد، نيز مقدار زيادى سنگ لاشه تولید خواهد شد.

-اگر در سنگ ها آثاری از آلتراسیون وجود داشته باشد، تولید لاشه بالا می رود.

-اگر سنگ ها تکتونیزه باشند، و لایه بندی وسیعی در آن ها وجود داشته باشد، میزان تولید لاشه سنگ افزایش می یابد.

سنگ لاشه ورقه ایی:

سنگ لاشه ورقه ایی یا سنگ تخت از عمق کوه استخراج می شوند، و به وسیله قلم و چکش با هنر دست انسان ها برش می خورند، تا به ضخامت و ابعاد مورد نظر برسند.

کاربرد سنگ های ورقه ای و لاشه سنگ های کوهی در صنعت ساختمان و راه سازی رابطه جدیدی بین انسان و طبیعت است، استفاده از سنگ لاشه و مالون در نمای ساختمان ها، باغ و ویلا ها یکی از زیبا ترین، ارزان ترین، اقتصادی ترین و با دوام ترین انتخاب ها می تواند باشد، این سنگ های مالون در رنگ های مختلفی به بازار ارائه می شوند. شایان ذکر است، سنگ های ورقه ای بسیار مقرون به صرفه و ارزان تر از سنگ های برش خورده می باشند، برای اینکه در معادن به صورت ورقه در می آیند، و برای استفاده به محل پروژه ساختمانی حمل می شوند.

سنگ قواره:

از سنگ لاشه حاصل می شود، و در کارگاه ساختمانی با مقداری تیشه‌ کاری ابعاد منظمی پیدا کرده، و حاوی گوشه ‌های معین و منظمی می شود، از مصارف سنگ قواره می توانیم، جهت دیوار های باربر، جدول ‌سازی، کف‌ سازی و نماسازی اشاره کنیم.

شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: