اطلاعاتی درباره سنگ پله:

راه‌پله سازه‌ای می باشد که برای ارتباط دادن دو سطح غیر هم ‌سطح در ساختمان یا مکان های دیگر استفاده می شود. در حالتی که پلکان در یک فضای بسته باشد به آن راه‌ پله می گویند. به پلکانی که به شکل نقاله‌ای و با نیروی برق حرکت کند پله برقی می گویند. از نوع های دیگر پلکان می‌توان پلکان مارپیچی، پلکان تاشو (درِ مخفی) و پلکان هواپیما نیز اشاره نمود.

به شکل کلی پهنای مؤثر پله‌ها و پاگرد ها بایستی کم کم یک و نیم متر باشند و از دو نیم متر بیشتر نشود درب ها نباید پهنای مفید پاگرد ها را در بر بگیرد و فضا را کم کند.

پله ها از جمله بخش هایی از ساختمان است، که مدام در معرض رفت و آمد هستند و امکان ساییدگی, آلودگی و خوردگی آنها بسیار زیاد است به همین علت انتخاب سنگ مناسب برای پوشش پله ها دارای اهمیت زیادی می باشد. سنگی که برای پله های ساختمان مورد انتخاب می باشد بایستی استحکام بسیار زیادی داشته باشد و در مقابل عوامل محیطی و تغییر شرایط جوی دچارخرابی نشود.

مناسب ترین گزینه برای انتخاب سنگ پله, سنگ گرانیت می باشد. این سنگ استحکام بسیار بالایی دارد و در مقابل رفت و آمد زیاد دچار ساییدگی و آسیب نمی گردد. از این نوع سنگ برای پله های ساختمان های اداری یا مدارس و دیگر مکان هایی که رفت و آمد در آنها زیاد است مناسب می باشد، در مقایسه با دیگر سنگ ها, سنگ گرانیت برای مصرف در راه پله استاندارد تر است اما کاربرد سنگ های مرمریت, سنگ چینی, تراورتن و لایم استون هم رایج می باشد، سنگ گرانیتی جلا و درخشندگی خیره کننده ایی دارد و در مقابل فاکتورهای محیطی دچار آسیب نمی شوند و از زیبایی خود محافظت می کنند و برای انتخاب سنگ مناسب برای راه پله باید به موارد زیر توجه شود که عبارتند از:

مقاومت در برابر ضربه:

از بین تمام سنگ ها, سنگ های آهکی به علت تراکم کم و مقاومت بسیار کم، به سرعت دچارآسیب میشوند، مابقی سنگ ها غیر از سنگ آهک استحکام بسیار بالایی در مقابل ضربه دارند.

مقاومت در برابر جذب آب:

اگر سنگ پله جذب آب زیادی داشته باشد به آسانی آلودگی مایعات را به خود جذب می نماید و به سرعت لکه دار می شوند و غیر از آن جذب آب به وسیله بعضی سنگ ها منجر به حل شدن املاح سنگ شده و آنها را به سطح می آورد و شوره تولید می شود، سنگ های گرانیت,مرمریت و چینی نسبت به لایم استون ها استحکام بالاتری در مقابل جذب آب دارا می باشند.

مقاومت در برابر مواد اسیدی و قلیایی:

اغلب برای تمیز کردن و شستن آلودگی از سطح سنگ, از مواد شوینده ای استفاده می گردد که حاوی اسید است، بنابراین در انتخاب سنگ باید مقاومت آن را در مقابل مواد اسیدی و قلیایی در نظر گرفته شود، سنگ هایی مانند مرمریت و تراورتن در مقابل مواد شیمیایی درخشش و جلای خود را از دست می دهند ولی سنگ های گرانیتی خیلی مقاوم هستند و و جلای خود را از دست نمی دهند.

طرح و رنگ:

انتخاب طرح و رنگ سنگ پله کاملا سلیقه ایست و این مسئله به خود افراد بستگی دارد بنابراین برای انتخاب مناسب با سلیقه خود و با توجه به نکات مهم در زمان خرید و قیمت سنگ پله می توانید به سایت معدن کو مراجعه نمایید و اطلاعات کافی را کسب نمایید.

سنگ کاری راه پله

آخرین مرحله از عملیات ساختمانی داخل ساختمان ها عملیات اجرای راه پله ها و پاگرد ها می باشد که پس از اتمام کف سازی داخل ساختمان و سقف کاذب و کاشی و سرامیک و نصب چارچوب درب ها و تاسیسات برقی آخرین عملیات اجرای سنگ کاری پله و پاگرد می باشد. و لذا سنگ کاری پله و راه پله عملیاتی است که پیش از اجرای گچ کاری پله بایستی انجام شود.

شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: