اطلاعاتی در رابطه خرید سنگ نما

با افزایش جمعیت و پیشرفت تکنولوژی شاهد گسترش ساخت و ساز و باز سازی ساختمان ها در مناطق مختلف هستیم، امروزه در ساختمان سازی طراحی نمای ساختمان بر خلاف ساختمان های قدیمی بسیار مهم می باشد. طراحان و معماران پروژه های ساختمانی از مصالح و سبک های مدرن جهت زیبا تر کردن نمای داخلی و بیرونی ساختمان ها استفاده می کنند.

نمای بیرونی پوششی برای ساختمان است، که علاوه بر حفاظت ساختمان در برابر عوامل محیطی مختلف جذابیت و زیبایی منحصر به فردی به ساختمان و همچنین فضای شهری می دهد، برای پوشش نمای ساختمان از مصالح مختلفی از قبیل: انواع سنگ ها، چوب، آجر، کاشی، انواع پنل ها و … استفاده می شود. از میان تمام مصالح، سنگ ها از قدیم تا به امروز به علت استحکام و مقاومت بالایشان همیشه مورد استفاده بوده اند.

مشخصات و ویژگی های سنگ نمای ساختمان:

-سنگ نما باید بدون ترک خوردگی و شکستگی بوده و هم چنین متخلخل نباشد.

-سنگ نما باید از مقاومت بالایی در برابر نفوذ آب برخوردار باشد.

-سنگ نما باید در برابر مواد شیمیایی و عوامل طبیعی مقاومت داشته باشد.

سنگ های مختلفی برای نمای ساختمان به کار برده می شوند، که قاعدتا دارای کیفیت و دوام و همچنین قیمت های مختلفی هستند، هنگامی که قصد خرید سنگ نما را دارید، می توانید با روش های مختلفی کیفیت سنگ را بسنجید، و سنگ مناسبی خریداری کنید، به طور مثال: جهت تشخیص سنگ خوب از سنگ نامرغوب، با یک وسیله فلزی چند ضربه به سنگ بزنید، (سنگ مرغوب صدای شیشه می دهد)، لذا اگر صدای شیشه داد ، سنگ نما با کیفیت و بدون ترک خوردگی می باشد.

برای سنگ نما از سنگ های متنوعی از جمله: سنگ تراورتن، سنداستون و گرانیت و.. استفاده می شود، سنگ تراورتن در مقایسه با دو سنگ دیگر قیمتی پایین تر و مقاومت بالاتری دارد، علاوه بر آن سنگ نما تراورتن به خوبی به سیمان می چسبد، بنابراین امکان جدا شدن آن از سطح وجود نخواهد داشت.

سنگ نما گرانیت از جنس سنگ آذرین است، و در رنگ های مختلفی قابل ارائه می باشد، سنگ گرانیت دارای بافتی درشت است، و به راحتی با چشم قابل مشاهده میباشد، سنگ نما گرانیت آلودگی را جذب نمی کند، و استحکام بالایی دارد. قدرت جذب آب آن بسیار بالاست، لذا برای محیط های مرطوب و شرایط آب و هوایی بارانی مناسب است.

سنگ های نما باید بر اساس شرایط آب و هوایی انتخاب شوند، برای مناطق سردسیر که بارش برف و باران در آن ها بیشتر می باشد، از سنگ نماهایی که تخلخل کمتری دارند، استفاده می گردد، برای اینکه یخبندان باعث متلاشی شدن سنگ ها می شود، و یا در مناطقی که شاهد طوفان های شنی هستیم، سنگ نما در برابر سایش قرار می گیرد، و عمر کمتری خواهد داشت، به همین دلیل با توجه به شرایط آب و هوایی باید نسبت به خرید سنگ نما اقدام کرد. بنابراین سنگی که برای نما کاری ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد، باید ویژگی های زیر را داشته باشد.

-مقاومت خمشی و کششی خوبی داشته باشد.

-به آسانی صیقل و برش داده شود.

-در مقابل تابش مستقیم نور خورشید مقاومت خوبی داشته باشد.

-در برابر باران های اسیدی مقاوم باشد.

-به آسانی دچار ترک خوردگی و سایش نشود.

-دارای خلل و فرج نباشد، و آب باران و برف در بافت آن نفوذ نکند.

شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: