قبلی 1 بعدی

سیمان چیست؟

سیمان ماده‌ای چسبنده می باشد که می تواند ذرات را به یکدیگر بچسباند و جسم یکپارچه و محکم از ذرات تشکیل شده را بوجود آورد. و از ترکیب مصالح آهکی، رس، سیلیس و اکسید های معدنی در درجه حرارت، ۱۴۰۰ تا ۱۵۰۰ درجه سانتی ‌گراد تولید می گردد. به جسم تشکیل شده، بعد از حرارت دادن کلینکر تولید می شود و از آسیاب کردن ماده حاصله به همراه میزان مناسبی سنگ گچ، سیمان تیپ‌ های مختلف حاصل می گردد.

مراحل تولید سیمان:

مراحل تولید سیمان عبارتند از:

 • تهیه مواد اوليه سيمان پرتلند
 • خرد کردن مواد اوليه
 • مخلوط کردن مواد اوليه و ذخیره سازی
 • خشک کردن مواد اوليه
 • پودر کردن مخلوط مواد خام
 • تنظيم مواد خام
 • پيش گرم کن
 • خنک کن سيلوي
 • آسياب سيمان
 • سيلو هاى سيمان
 • بارگيرخانه

روش ‌های تولید سیمان: عمدتا چهار روش براي توليد سيمان وجود دارد که عبارتند از:

روش تر

روش نيمه ‌تر

روش نيمه خشک

روش خشک

روش تر و نيمه‌تر: در روش تر و نيمه تر، خاک رس کاربردی در دستگاه دوغاب ساز (Wash mill) ، تبديل به دوغاب مى‌شود. بعد از آن دوغاب خاک رس به همراه سنگ آهک در آسياب مواد خام مخلوط و نرم می گردد و سپس تبديل به دوغاب با غلظت زیاد مى‌شود. در روش نيمه تر، مواد خروجي از آسياب مواد به شکل دوغاب می باشد و قبل از ورود به کوره به وسيله فيلتر پرس، آب آن خشک می شود و به شکل کيک يا آماج (حبه) به کوره تغذيه می شود.

روش نيمه خشک: در روش نيمه خشک مواد اوليه به شکل خشک با یکدیگر مخلوط میشوند و به مواد خام آسیاب شده اضافه مى‌گردند. مواد خروجي از آسياب مواد به شکل پودر می باشد، پیش از اضافه کردن اين پودر به کوره مقدارى آب روى آن می ریزند و آن ‌را به شکل آماج يا حبه در آورده و به کوره اضافه می شوند.

روش خشک: در روش خشک مواد اوليه خشک وارد آسياب مى‌گردد، پودر خروجى از آسياب مواد، بعد از تنظيم، به عنوان خوراک کوره استفاده می شود. امروزه، صنعت سيمان با برخورداري از پیشرفته ترین تکنيک‌ ها، با کاربرد از روش خشک و به وسیله سيستم‌ هاى اتوماتيک، توليد سيمان می کند.

گروه های مختلف سیمان:

گروه اول : سیمان های هیدرولیکی

گروه دوم : سیمان های آمیخته

گروه سوم : سیمان سفید

گروه چهارم :سیمان پرتلند رنگی

نحوه حمل و نگهداری سیمان:

برای حمل و نقل سیمان به دو روش اجرا می شود که عبارتند از: به شکل کیسه ای یا به شکل فله ای.

کیسه های سیمان دارای وزن 50 کیلوگرم می باشد، به شکل کاغذی یا برزنتی بسته بندی می شوند.

برای حمل و نقل به شکل فله ای از ماشین مخصوصی بنام بونکر استفاده می گردد.

کارخانه های تولید سیمان در ایران کجا قرار دارند؟

تقریبا در همه استان های کشور کارخانه سیمان موجود می باشد، و در تهیه سیمان خودکفا شده ایم و به کشور های همسایه صادرات هم انجام می دهیم.

قبل از انقلاب به علت افزایش ساخت و ساز نیاز به سیمان در کشور زیاد گردید و تمام سیمان مورد نیاز به شکل وارداتی تامین می شد تا اینکه نخستین کارخانه سیمان ایران در شهر ری احداث گردید و ایران شروع به ساخت سیمان نمود.

قیمت سیمان بر اساس قیمت هر کیسه ( که بستگی به نوع کیسه کاغذی یا برزنتی نیز دارد) و هزینه حمل و نقل با وسایل نقلیه مختلف متفاوت می باشد.

شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: