توضیحاتی مختصر درباره سیمان پوزولان:

در حقیقت پوزولان نوعی خاکستر آتشفشانی با دانه هایی ‌است که برای ساخت بتن مورد استفاده قرار می گیرد. به عبارتی دیگر پوزولان‌ ها از موادی نظیر: مواد سیلیسی یا سیلیسی-آلومینی تشکیل شده اند که به تنهایی فاقد ارزش چسبانندگی هستند و یا چسبانندگی بسیار کمی دارند ؛ ولیکن به صورت بسیار ریزی در برابر رطوبت طی واکنش شیمیایی با ماده کلسیم هیدروکسید در دمای معمولی ترکیب ‌هایی با خواص سیمان به وجود می‌آورند،که به این واکنش، واکنش پوزولانی می گویند.

لغت پوزولان از یک واژه ی ایتالیایی نشات گرفته است، که در حدود دو هزار سال قبل این ماده اولین بار در آن کشور کشف شد.

همان طور که بیان شد پوزولان ها مواد سيليسي و آلوميني می باشند كه در برابر آب در حرارت معمولي با آهك تركيب می شوند و تبدیل به مواد پايدار و نامحلول ژل مانندی شده که خصوصیات و ویژگی های سیمان را دارند.

سال هاست تحقیقات و آزمایشات زیادی برای شناسايي خصوصیات پوزولان ها در بتن و ملات ها به طور گسترده در كشورهاي مختلفی نظیر: آمريكا، اروپا و ايران صورت گرفته است، به طوری كه قوانین به كار گرفتن پوزولان به عنوان ماده جايگزين سيمان در بتن در انواع آيين نامه های ساختمانی آورده شده است.

سیمان یا پوزولان خاکستر بادی:

فرآیند تولید کلینکر این نوع سیمان که از مقاومت بالایی بر خوردار است، در دمایی در حدود ۱۳۵۰ درجه سانتی گراد صورت می گیرد، در صورتی که کلینر سیمان پرتلند معمولی در دمای در حدود ۱۴۵۰ درجه سانتی گراد انجام خواهد شد. این سیمان را در کارخانه ها با آسیاب کردن توامان سیمان پرتلند و خاکستر بادی و اضافه کردن مقداری ثابت سنگ گچ در موقع آسیاب کردن و یا با آمیختن خاکستر بادی یا سیمان پرتلند معمولی تولید می کنند.

مخلوط های بتنی مورد مصرفی در ساختمان ها که بیست درصد وزن سیمان آنها با خاکستر بادی جایگزین می شود، دارای مقاومت فشاری، خمشی و ضریب ارتجاعی بالاتری هستند.

ویژگی ها و خواصی که پوزولان به بتن می بخشد شامل موارد زیر می باشد:

  • پوزولان موجب تاخیر در زمان گیرش بتن می گردد، به همین علت در ساخت انواع سدها کاربرد خوبی دارد، با استفاده از پوزولان می توان ترک های ناشی از حرارت را کنترل نمود.
  • کاهش نفوذ پذیری در بتن
  • افزایش بهبود خصوصیات فیزیکی و شیمیایی در بتن
  • بالا بردن عمر مفید سازه ها


انواع مختلف سیمان پوزولانی:

  • سیمان پوزولانی نوع اس:

این نوع سیمان از ذرات آسیاب و ریزشده سرباره کوره های آهن گذاری و کلینکر سیمان و به مقدار معین سنگ گچ که همراه با یکدیگر آسیاب می گردند، و هم چنین اضافه کردن مقدار ناچیزی ماده هوازا تشکیل شده است، بیشتر از هفتاد درصد وزنی پوزولان نوع اس را سرباره تشکیل می دهد.

  • سیمان پوزولانی نوع (SM)  :

این نوع از سیمان مخلوطی از سیمان پرتلند و سرباره کوره بلند می باشد که میزان سرباره آن کمتر از بیست و پنج درصد وزنی آن است.

  • سیمان پوزولانی نوع (SM) I :

این سیمان هم مخلوطی از سیمان پرتلند و سر باره کوره بلند است، که در حدود بیست و پنج تا هفتاد درصد وزنی آن از پوزولان تشکیل شده است.

  • سیمان پوزولانی نوعIP:

این نوع از سیمان پوزولانی از سیمان پوزولان های مختلف و پرتلند تولید می شود و معمولا مخلوطی از پوزولان نوع IS است.

  • سیمان پوزولانی نوع I(PM) :

این نو ع از سیمان پوزولانی مخلوطی از سیمان پرتلند و چندین پوزولان است، و هم چنین پوزولان ها کمتر از پانزده درصد وزنی این سیمان را تشکیل می دهند.

شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: