دسته بندی نتایج:   > مصالح ساختمانی

خاک رس چیست؟

مطابق تعریف انجمن مواد و آزمون آمریکا، کانی‌ های طبیعی آگلومره شده، که شامل فیلوسیلیکات آلومینیوم آب‌ دار باشند، خاک رس نام دارند، این کانی ها با اضافه کردن رطوبت کافی خصوصیات پلاستیک را پیدا می‌کنند، و با خشک شدن سخت و سفت می شوند.

خاک رس در گروه ریز دانه ها قرار دارد، ذرات خاک رس، معمولا در اندازه ی کوچک ‌تر از دو هزارم میلی‌ متر هستند.

در مکانیک خاک به ذراتی که با مقادیر محدودی آب مخلوط می شوند، و خاصیت خمیری یا بتونه شکلی پیدا می کند، خاک رس گفته می شود. میزان عناصر و مواد تشکیل دهنده خاک رس ها به مواردی از قبیل: جنس سنگ مادر و طول مسیر طی شده، و همچنین شرایط آب و هوایی و توپوگرافی منطقه بستگی دارد. بعضی از ناخالصی های موجود در خاک رس نظیر: هماتیت و لیمونیت به خاک، رنگ های قرمز و قهوه ای روشن و زرد خواهند داد، و هم چنین مواد آلی موجود در خاک رس، رنگی خاکستری به خاک می دهند.

تقسیم بندی انواع رس ها:

خاک رس ها را به سه گروه کلی می توان دسته بندی کرد:

-خاک رس های کائولینیتی و نسوز

-خاک رس های بنتونیتی

-خاک رس های معمولی

منشا تشکیل دهنده رس ها:

محل پیدایش رس ها متفاوت می باشد، که در زیر به آن ها اشاره می کنیم:

-نوعی از خاک رس ها بنام رس های درجا، در هنگام تشکیل خاک شکل می‌گیرند.

-رس های تغییر مکان یافته، که به علت فرسایش زیاد حرکت کرده و مجددا در محل جدید تشکیل می شوند.

-رس های تبدیل شده، که از خاک رس های هوازده و فرسایش یافته تشکیل شده اند، و در رسوبات و خاک ها رسوب گذاری می‌کنند.

-رس های تشکیل یافته جدید، که به علت تبلور دوباره رس های موجود در محلول ها، در خاکی که در حال تشکیل می باشد، شکل می گیرند.

تقسیم بندی ساختمانی رسها:

-گروه کاندیت:

از ساختار دو لایه ای برخوردار هستند، و از کائولینت، هالوئیزیت (کائولینیت آبدار)، دیکیت، ناکریت تشکیل شده اند، و فاصله آنگستروم در این گروه هفت است.

-گروه اسمکتیت:

ساختارشان سه لایه ایی می باشد، و فاصله بنیادی در این گروه چهار ده آنگستروم است. از عناصر مونتموریلونیت، ساپونیت، نانترونیت تشکیل شده اند.

فرآیند های تشکیل دهنده انواع رس ها:

-اصلی ترین محیط برای تشکیل رس ها الخصوص رس های موروثی یا وراثتی محیط های هوا زدگی و تشکیل خاک می باشند.

-انواع رس های تازه تشکیل یافته، از آب حوض و آب های حفره ‌ای ته ‌نشین و رسوبی تشکیل می‌شوند.

-دیاژنز و دگرگونی درجه کم: در این روش و مرحله رس های تبدیلی تشکیل می شوند.

خاک ها در محیط های گرم و اقلیم آب و هوایی مرطوب و در مناطقی که زهکشی مناسبی وجود ندارد، حاوی مقادیر زیادی از کانی های اولیه حل شده می‌باشند، که این کانی ها به کانی های رسی تبدیل می شوند.

خاک های مناطق گرم و مرطوب، حاوی درصد بالایی از رس، حتی در عمق های پنج تا بیست متری هستند. با وجود زهکشی های مناسب، کانی های رسی را می توان از خاک ها استخراج کرد، شایان ذکر است، برخی از کانی های رسی به علت تجزیه و دگرگونی کانی های اولیه مانند: میکا ها حاصل می شوند.

کاربرد خاک رس در ساختمان سازی:

ارزان ‌ترین و فراوان ‌ترین ماده چسباننده ساختمانی خاک رس می باشد، در اصل نوعی چسباننده هوایی به حساب می آید، که به شکل فیزیکی، خشک و سفت می‌گردد، خاک رس برای ساخت انواع ملات های گچ و خاکی و برای ساخت آجر و انواع کاشی و سرامیک کاربرد دارد، هم چنین از خاک رس در موارد بهداشتی و پزشکی هم زیاد استفاده می شود.

شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: