پیش ساخته بتنی چیست؟

قطعات پیش ساخته بتنی در کارخانه تولید و به کارگاه ساختمانی انتقال پیدا می کند، سازه های بتنی به طور کلی به دو دسته طبقه بندی می شوند که عبارتند از:

سازه های بتنی مسلح مانند تیر و ستون پیش ساخته

سازه های غیر مسلح مانند جداول خیابان ها .

از کاربرد های مهم قطعات پیش ساخته بتنی می توان به ساختمان مسکونی با طبقات کم، و یا پارکینگ طبقاتی، سالن های صنعتی، مکان های ورزشی، کارگاه، کارخانه ها، دیوارهای محوطه، پل ها و تقاطع های غیرهمسطح، و انواع قطعات نما اشاره نماییم.

بتن یکی از پرکاربردترین مصالح ساختمانی در صنعت ساختمان می باشد به طوری که، گردش مالی آن برابر 30 درصد بودجه عمرانی هر سال کشور است. اهمیت این موضوع منجر شده که افزودنی های شیمیایی هم وارد صنعت بتن شده است تا در حال حاضر شاهد زیاد شدن استحکام و دوام سازه های بتنی هستیم.

سیستم ساختمانی پیش ساخته بتنی در کشورهای مختلف با بهره‌گیری از تکنولوژی‌ های نوین با کاربرد از دستگاه ها و تجهیزات پیشرفته و نیروی کارآمد و ماهر در انبوه سازی مسکن و ساختمان مورد مصرف میباشد، این سیستم در سال ۱۹۵۰ تا ۱۹۶۰ در اروپا و بعد از آن در نقاط دیگر جهان گسترش پیدا نمود، در این سیستم قطعات بتنی بر طبق نقشه ‌ها و قطعات موردنیاز به شکل پیش ساخته از کارخانه سازنده به کارگاه انتقال پیدا می کند، قطعات پیش ساخته بتنی به ‌طور کلی در سه دسته قطعات سقف و دیوار و قطعات متفرقه در کارخانجات ساخته می شوند.

ساختمان های پیش ساخته به دو گروه کلی تقسیم می گردند:

 • ساختمان های پیش ساخته ی بتنی
 • ساختمان های چوبی پیش ساخته

ساختمان های پیش ساخته  بتنی به دو گروه تقسیم می گردند:

گروه اول: فقط آنهایی که ستون و تیر در کارخانه ساخته می شود و سپس به محل کار انتقال پیدا می نماید، و دیوار های جدا کننده در محل کار آماده می گردد، برای دیوار های جدا کننده ی این نوع ساختمان اغلب از دیوارهای گچی یا آجرهای سبـــک وتوخالی مصرف می گردد، ولی سقف ها بیشتر پیش ساخته یا بتنی هستند.

گروه دوم: ساختمان هایی می باشند که تمامی قطعات آن در کارخانه تولید می گردد.

مزایای پیش ساخته بتنی چیست؟

پیش ساختگی عبارت است از ساخت اعضای سازه ای در کارخانه به شکل زیاد و بعد نصب و یکپارچه نمودن آنان در مرحله اجرا به شکلی که بتواند وظایف مورد نیاز از یک سازه را بر طبق موازین و آیین نامه ها مهیا سازد. برخی از ویژگی های مهم ساختمان سازی به شکل پیش ساخته بتنی به شرح زیر می باشد که عبارتند از:

 • مقاومت در مقابل زلزله.
 • مقاومت در مقابل شرایط سخت جوی
 • امکان ساخت و ساز در تمام فصول سال و در تمام نقاط ایران با شرایط اقلیمی متفاوت.
 • بهره مندی از جدول زمانبندی و برنامه ریزی طرح.
 • تسریع در اجرای کار و کوتاه بودن زمان سرمایه گذاری برای ساخت و ساز و در نتیجه بالا بردن راندمان سرمایه گذاری.
 • کم بودن هزینه ها به خاطر صاف و صیقلی بودن سطح آنها و عدم نیاز به اندودکاری از جمله گچ و خاک .
 • کم شدن در هدر رفتن مواد اولیه، زمان، ضایعات، نیروی انسانی متخصص و کارآمد.
 • کیفیت بالا به علت داشتن تجهیزات و ماشین آلات مکانیزه.
 • ممانعت از افت گرما و محدود کردن فضا به خاطر نصب عایق های مناسب در داخل دیوارهای خارجی.

برای اطلاع از قیمت، قطعات پیش ساخته بتنی اعم از بلوک ها، و دیوارها و سقف پیش ساخته و کفپوش ها پیش ساخته و کاشی ها و سنگ های مصنوعی می توانید به سایت معدن کو مراجعه نموده و اطلاعات کافی را کسب نمایید.

شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: