دسته بندی نتایج:   > مصالح ساختمانی

ملات خشک چیست؟

بطور کلی ملات ماده خمیری و چسبنده ای می باشد، که مصالح ساختمانی را برای ایجاد ساختاری واحد و پایدار به نام اسکلت ساختمان بهم ارتباط می دهد. ملات ها به انواع ملات های خشک، ملات های سنتی و ملات های تر تقسیم بندی می شوند.

تعریف ملات خشک:

ملات خشک از سه ماده اصلی سیمان، سنگدانه و مواد افزودنی شیمیایی تشکیل شده است. که میزان نسبت ترکیب و نوع مواد ذکر شده، بر طبق تولید محصولات متنوع ملات خشک متفاوت می باشد.

در زبان انگلیسی معمولا ملات خشک به نام های  Dry Mix، Ready Mix Mortar،Dry Mortar شناخته می شود.

محصولات تولیدی ملات خشک در محل کارخانه اندازه و ترکیب می شوند، و به صورت خشک، در پاکت و یا به صورت فله ایی به محل پروژه ساختمانی حمل شده، و در آنجا به نسبت معینی با آب مخلوط شده و مورد استفاده قرار می گیرند.

سهولت استفاده از ملات های خشک، سبب صرفه جویی در وقت و هزینه های ساخت و ساز می شود.

ملات های خشک در بلوک های سنگی، آجری و انواع بلوک ها بکار برده می شوند، ملات ها پس از مصرف سفت شده، لذا یک ساختار با دانه های سخت بوجود می آوردند، ملات های مدرن غالبا از مخلوطی، از شن و ماسه، و اجزای بهم پیوسته نظیر: سیمان، آهک و آب ساخته می شوند. انواع ملات ها جهت تعمیرات ساختمانی هم کاربرد دارند.

ملات های خشک در انواع گوناگونی قابل ارائه هستند، و نسبت به ملات های سنتی برتری و خصوصیات بهتری دارند.

برتری های ملات خشک به ملات سنتی:

-تولید محصولات ملات خشک در کارخانه انجام می شود، لذا نظارت دقیقی روی میزان مواد اولیه و کیفیت آن و همچنین میزان اختلاط مواد اولیه صورت می گیرد، در نتیجه محصول نهایی کیفیت بسیار بالایی دارد.

-در روش سنتی ترکیب مواد اولیه با نسبت های دقیق و درستی صورت نمی گیرد، و باعث کاهش کیفیت ملات می شود، لذا در مقیاس های زیاد به علت کاهش عمر سازه موجب هدر رفتن منابع ملی و خسارت به محیط زیست با ورود نخاله ساختمانی می گردد.

-اختلاط های سنتی جهت ساخت ملات باعث از بین رفتن مواد اولیه می شوند، تا جایی که میزان اتلاف سیمان در کشورمان را در حدود نه میلیون تن در سال برآورد شده است.

روش های تولید انواع ملات:

-روش اول: مواد اولیه به شکل جداگانه به محل کارگاه ساختمانی حمل شده، و سپس به صورت سنتی و چشمی با هم دیگر ترکیب می شوند، و مورد استفاده قرار می گیرند.

-روش دوم: ملات تر نام دارد، ملات ها در کارگاه هایی با ترکیب مواد اولیه آماده می شوند، و سپس تحت نظر آزمایشگاه کنترل کیفیت سنجش می شوند، و بعد از آن مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع ملات ها برای مصرف در حجم های بالا مقرون به صرفه می باشند، و غالبا برای ساخت پی ساختمان ها، انواع ستون ها و سقف ها کاربرد دارند.

-روش سوم: همان ملات خشک است، مواد اولیه در کارخانه های تولیدی، تحت نظارت های دقیق اندازه و با یکدیگر ترکیب شده، و کنترل کیفی می شوند، و در نهایت به حالت خشک در پاکت و یا فله ایی با پر کردن سیلو به مشتری تحویل می گردند، و برای استفاده نهایی باید با میزان معینی آب ترکیب شوند.

شرکت های مختلفی در سال های اخیر با استفاده از روش های فناوری مصالح نوین به تولید ملات خشک مشغول شده اند، که پایه اصلی این ملات ها سیمان می باشد، و جایگزین خوبی برای ملات های سنتی هستند.

شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: