عایق چیست؟

هر ماده و محصولی که مانع از عبور جرم یا انرژی گردد، را عایق می نامند. عایق ها عموما مانع از هدر رفتن حرارت و دما می شوند، عایق های حرارتی عمومی ترین نوع عایق ها هستند، اما عایق های مختلفی اعم از عایق صوتی، عایق رطوبتی و هم چنین عایق انرژی موجود می باشند.

عایق حرارتی، به محصولاتی گفته می شود، که مانع از هدر رفتن گرما و انرژی بین محیط و سیستم می شوند. عایق های حرارتی را در مکان های مختلفی در منازل می توانیم به کار بگیرم، از جمله: در انواع دیگ های بخار یا لوله های آب گرم و سرد، البته این نکته قابل ذکر است، که فقط استفاده از عایق به تنهایی مانع از هدر رفتن انرژی و گرما و یا کنترل آن ها نمی شود، اما نقش بسیار مهمی در کنترل آن ها دارد، اما می توان اذعان داشت، که عایق های حرارتی، بهترین و مهم ترین عامل جهت کنترل و مصرف انرژی در انواع ساختمان ها می باشند.

همان طور که ذکر شد، عایق های مختلفی وجود دارند، که هرکدام با توجه ویژگی و خصوصیات آن در مکان های گوناگونی مورد استفاده قرار می گیرند، به طور کلی از انواع عایق ها در ساختمان ها، صنایع، کشاورزی و ... استفاده می گردد.

عایق های مصرفی در ساختمان سازی:

قیرگونی

ایزوگام ساده

ایزوگام فویل دار

پشم شیشه

پشم سنگ

فوم پلی اتیلن

بیشترین عایق هایی که در صنعت ساختمانی مصرف می شوند، عایق شیشه ای و سنگی یا همان پشم سنگ هستند، که این دو نوع عایق علاوه بر کنترل گرما و حرارت، در برابر آتش سوزی تا حرارت هزار درجه سانتی گراد هم مقاوم هستند، در واقع نسوز می باشند.

پشم سنگ های که در ساختمان ها برای سقف ها و دیوار ها کار گذاشته می شوند، از نوع مکعبی شکل می باشند، در حالی که پشم سنگ های مصرفی برای لوله ها حالت رولی دارند.

قیمت پشم سنگ نسبتا بالاست، اما میزان کنترلی که از هدر رفتن انرژی دارد، در طولانی مدت از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه می باشد.

حال به توضیحات مختصری در خصوص انواع عایق ها می پردازیم:

-پشم شیشه:

عایق های پشم شیشه، از بطری های شیشه ای قابل باز یافت حاصل می شوند، لذا با محیط زیست سازگاری دارند، نصب و استفاده عایق شیشه ایی راحت می باشد، و قیمت این عایق بسیار مناسب و اقتصادی است.

-ایزوگام:

عایق بندی رطوبتی ساختمان ها و پشت بام ها تا چندین سال پیش توسط محصولات سنتی مانند: آسفالت و قیرگونی صورت می گرفت، اما در سال های اخیر استفاده از ایزوگام رواج پیدا کرده است، ایزوگام نوعی عایق آماده رطوبتی برای پشت بام ها و استخر ها می باشد، ایزوگام در واقع پوششی جهت عایق کردن برای نفوذ آب است، و ماده اصلی آن از مشتقات نفتی می باشد، و در دو شکل ساده و فویل دار تولید می گردد.

-پشم سنگ:

پشم سنگ دارای استحکام و مقاومت بیشتری در قیاس با سایر عایق ها است، پشم سنگ از سنگ های آتشفشانی تحت حرارت و فشار بالا به شکل رشته های نخی تولید می گردد، و سپس به صورت پنبه فشرده خواهد شد. این عایق ها در سقف و دیوار و همچنین تاسیسات منازل کارایی دارند.

-فوم سخت:

عایق های فومی با فشار بسیار زیادی تولید می شوند، و شبیه پشم سنگ دارای استحکام بالایی هستند، در مناطقی که نیاز به تحمل وزن زیادی است، نظیر سقف ها کاربرد دارند. فوم سخت در برابر آتش و صدا مقاومت بسیار بالایی از خود نشان می دهد.

شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: