تعریف پشم سنگ:

عایق حرارتی، صوتی و رطوبتی با مقاومت در دمای ۷۵۰+ درجه سانتی گراد و نقطه ذوب ۱۳۰۰ و نیز مقاومت برودتی آن ۳۰- درجه سانتی گراد می باشد. پشم سنگ و یا سرباره دارای ضریب انتقال دما بسیار کمی است و قدرت عایقی آن ۳۳ برابر دیوار بتونی و ۲۲ برابر دیوار آجری می باشد.

موارد استفاده و انواع پشم سنگ:

پشم سنگ و یا سرباره در انواع مختلف از جمله، ایزوترم (پشم خام فله)، ایزو بلانکت (پتویی)، ایزو پایپ (لوله‌ای)، فنوپانل (تخته‌ای فشرده) و فنوفلت (لحافی) تهیه و تولید می شوند. و موارد مصرف مختلفی دارند که عبارتند از صنایع پالایشگاهی، نیروگاهی، صنایع غذایی، ساختمان و تاسیسات و نیزگلخانه‌ های هیدروپونیک (بستر کشت بدون خاک)می باشد.

برای کم شدن قیمت بالای انرژی در زمان مصرف درساختمان‌ ها کاربرد عایق‌های حرارتی ضروری است، هرچند کاربرد این عایق احتمال دارد که تا حدی هزینه ساخت و ساز و قیمت نهایی را زیاد کند.

عایق حرارتی پشم سنگ، متشکل از الیاف معدنی می باشد، به همین علت گاهی به آن Mineral Wool هم می گویند. مواد تشکیل دهنده اولیه ساخت پشم سنگ، سنگ بازالت می باشد.

پشم سنگ عملکرد مناسبی نیز به عنوان عایق رطوبتی دارد عایق پشم سنگ می تواند مقدار قابل توجهی رطوبت را در خود نگه دارد و جلوگیری از نم دادن دیوار ها و سقف می گردد.

مقاومت در برابر آتش:

از خصوصیات مهم عایق پشم سنگ، مقاومت در مقابل آتش است. عایق حرارتی پشم سنگ، به مانند نوعی مانع در مقابل آتش شناخته شده است زیرا آتش‌گیر و شعله ‌ور نمی‌شود. در زمان وقوع حریق سازه ‌های فلزی (جذب حرارت زیاد و گرم شدن)، استحکام مکانیکی خود را از دست می دهند و کل سازه خواهد ریخت بنابراین از عایق پشم سنگ برای عایق کاری سازه‌ های فلزی استفاده می شود. (ستون ‌ها و تیر های ساختمان را با پشم سنگ با راه های مختلف عایق کاری می‌کنند) و حتی تا ده ساعت در زمان تداوم حریق برای سازه هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد.

ویژگی های دیگر پشم سنگ:

-مقاومت حرارتی

یکی از ویژگی های مهم پشم سنگ، کم بودن رسانایی و بالا بودن استحکام حرارتی آن می باشد.

- دفع رطوبت

رسانایی حرارتی به مقدار قابل توجهی به مقدار جذب آب بستگی دارد. در هنگام وجود رطوبت به علت خصوصیات رسانایی آب، میزان رسانایی حرارتی زیاد می شود. به همین منظور از پوشش های مخصوصی استفاده می گردد.

- مدل های تولید

 پشم سنگ ها در مدل های مختلفی که عبارتند از: لوله ای، پتویی، لحافی، فله و تخته ای تولید می شوند.

-جذب صوت

عایق پشم سنگ در گستره وسیعی از فرکانس ها ی صدا دارای ضریب جذب صوت بسیار بالایی است.

- حداکثر دمای مورد کاربرد

دمایی که عایق در آن به کار می رود بایستی با دمای مشخص شده با خصوصیات فنی عایق مطابقت داشته باشد که آن را حداکثر دمای کارکرد مینامند حداکثر دمای کارکرد الیاف پشم سنگ تقریبا 850 درجه سانتی گراد است.

- استحکام در برابر خوردگی

با دارا بودن درصد پایینی از کلر بر طبق استاندارد مطلوب فاقد اثر خوردگی می باشد.

- استحکام در مقابل فشردگی

استقامت در مقابل هرگونه فشار احتمالی است.

- ملاحظات بیولوژیکی

از نظر بیولوژیکی پشم سنگ محیط خوبی جهت رشد آفت، قارچ، باکتری و حشرات موذی نمی باشد و به عنوان یک ماده غیر آلی در مقابل این انگل ها ایمن می باشد.

جهت خرید انواع پشم سنگ در بسته بندی متفاوت برای کاربرد مورد نظر مشتریان می توانید به سایت معدن کو مراجعه نمایید و اطلاعات دقیقی از قیمت عایق مربوطه را کسب نمایید.

شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: