اطلاعاتی درباره قیرگونی:

ماده‌ای چسبنده به رنگ سیاه مایل به قهوه‌ای می باشد كه از هیدروكربن‌های آلی با ترکیبات پیچیده شیمیایی تشکیل شده است.

تعریف گونی:

منسوجی تاروپودی و کلفت با بافت ساده از الیاف کنف چتایی است. تارها، رشته نخ ‌هایی می باشند كه در جهت طول منسوج استفاده می شوند و به موازات حاشیه پارچه هستند و پود ها، نخ‌ه ای عمود بر تارها می باشند.

از قیرگونی جهت عایق کاری استفاده می‌گردد، و به جهت تثبیت قیر از گونی مصرف می شود. الیاف گونی عامل مسلح کننده قیر می باشد، و قیر را در جای خود ثابت می کند، قیرگونی به دو صورت انجام می‌شود که عبارتند از: یک لایه و دو لایه.

-یک لایه: نخست یک لایه قیر و بعد یک لایه گونی و دوباره روی آن یک لایه قیر ریخته می شود.

-دو لایه: نخست یک لایه قیر و بعد روی آن یک لایه گونی و دوباره یک لایه قیر و روی آن یک لایه گونی و در نهایت یک لایه قیر ریخته می شود.

باید توجه داشته باشیم که، ضخامت قیرگونی بین ۲تا ۳ سانتی‌متر می باشد. و آهک و شفته آهکی منجربه فاسد شدن قیر می شود و نبایستی در زیر قیرگونی از این ملات مصرف گردد، و برای این کار ملات ماسه سیمان بهترین گزینه می باشد.

مزایای قیرگونی چیست؟

کاربرد قیرگونی می تواند مزایایی داشته باشد که عبارتند از:

-عایق بندی مناسب رطوبتی

-مناسب جهت فضا های کوچک یا حتی ترک خوردگی های زیاد در فضا هایی مثل حمام، آشپزخانه و نیز پای ستون ها

-ضخامت بالا در مقابل با ایزوگام

معایب قیرگونی چیست؟

-خطر به علت حرارت زیاد در قیر

-احتمال پارگی های حاصل از نشست های احتمالی سازه ساختمان

-پوسیده شدن بر اثر گذشت زمان

-وزن بالا به نسبت ایزوگام (به همین علت این وزن بایستی در محاسبات مقاومت سازه در نظر گرفته شود)

-قیمت زیاد آن

اجرای قیرگونی:

اغلب بعد از اجرای تمامی تاسیسات عبوری از کف‌ ها و بام و شیب‌ بندی و دورچینی بام، عملیات ایزولاسیون صورت می گیرد. برای اجرای قیرگونی بایستی سطح کار، خشک باشد به همین علت باید از اجرای کار در شرایط بارندگی، دوری نمود. در قیرگونی پشت بام نخست بایستی شیب‌ بندی پشت بام به یکی از راه های مناسب صورت گیرد. تعداد لایه‌ های قیرگونی مطابق با نوع پوشش محافظ روی آن، شرایط جوی و … می باشد. بعد از اتمام کار و آب‌گیری سطح قیرگونی شده برای تست به مدت ۲۴ ساعت، نباید هیچ گونه نشتی داشته باشد. برای اجرا و نصب قیرگونی به صورت درست و مناسب باید از افراد متخصص و مجرب در کار بهره گرفت.

نکاتی که در مورد قیر گونی باید به آن توجه فراوان شود:

-دقت کنید که برای سقف سرویس های بهداشتی حداقل ضخامت قیرگونی باید ۳۰ سانتی متر در نظر گرفته شود.

-قیرگونی را نبایستی در هوای سرد صورت گیرد زیرا سردی هوا باعث سرد شدن زود هنگام قیر می گردد و منجر می شود که قیر به خوبی نچسبد .

- در هنگام قیرگونی سطح قیرگونی باید خشک باشد و رطوبتی نداشته باشد .

-نکته مهم این است که، در مراحل اولیه از قیر سفت به کار برده نشود، و در مرحله ی آخر قیر گونی و پس از تست لازم است، که قیرگونی را با یک لایه سیمان به طور کامل پوشاند تا مانع آسیب رسیدن به آن شود.

توجه کنید که انجام قیرگونی باید به وسیله افراد مجرب صورت گیرد و اگر توسط افراد مبتدی صورت گیرد ممکن است، منجر به خسارات غیر قابل برگشت گردد.

قیمت قیرگونی بر اساس قیمت قیر و هزینه اجرای قیرگونی (یک لایه،دو لایه و سه لایه با گونی) برای هر مترمکعب محاسبه می گردد که برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت معدن کو مراجعه نمایید.

شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: