پشم شیشه چیست؟

پشم شیشه از انواع الیاف معدنی می باشد که در حقیقت، پشم شیشه نوعی عایق گرمایی و صوتی است.که تشکیل شده از مواد بازیافت شده از شیشه ذوب شده همراه با مقداری ماسه معمولی و رزین می باشد. الیاف پشم شیشه بسیار کوچک و ریز و سوزنی شکل است. یک رول از پشم شیشه برابر حداقل 10 بطری شیشه بازیافت شده است. پشم شیشه به شکل رشته های پشم شیشه یا شیشه ای ساخته می شود. و شامل الیاف استوانه ای کوتاه می باشد. کاربرد پشم شیشه در سطح جهانی بیش از 70 سال می باشد، و در ایران در حدود 40 سال قدمت دارد.

انواع پوشش پشم شیشه:

-فویل آلومینیومی

-بافت سیاه شیشه ای

-الیاف پارچه ای شیشه ای

موارد استفاده پشم شیشه:

-عایق دیوار حفره

-کاشی های سقف

-دیوار پرده

-مجرای لوله کشی

-عایق صدا

-عایق گرمایی

-ساندویچ پانل ها

-کانال های هوایی که عایق شده باشند.

-ساخت مخازن

-کاربرد های متفاوت صنعتی و ساختمانی و…

محدوده درجه حرارت مناسب برای پشم شیشه:

محدوده حرارتی مناسب برای پشم شیشه در مصارف گوناگون از منفی 195 درجه سانتی گراد تا 120 سانتی گراد می باشد. ولی در مصارف خاص این بازه دمایی به 450 درجه سانتی گراد می رسد.

دانسیته پشم شیشه:

دانسیته این عایق در محدوده بین 24 تا 96 کیلوگرم بر متر مکعب است، و مقاومت فشاری کمی دارا می باشد، و نکته مهم در مورد پشم شیشه این است که، دارای تنوع در چگالی می باشد.

مزایای پشم شیشه:

-دارا بودن چگالی های مختلف

-کم وزن بودن عایق پشم شیشه

-راحتی در نصب و اجرا آن

-کند سوزی و ضریب انتشار بسیار کم گاز سمی

-خاصیت آکوستیک

معایب پشم شیشه:

-ساختار فیبری آن که در مقابل رطوبت دارای مقاومت کمی هستند.

-منجربه مشکلات پوستی, کم کردن در دید و مشکلات تنفسی و ریوی در تماس مستقیم

-مقاومت کم پشم شیشه در مقابل رطوبت

برای انتخاب و خرید پشم شیشه باید سه فاکتور مهم توجه نمود که عبارتند از:

1-چگالی: وزن یک متر مکعب در کیلوگرم چگالی پشم شیشه می نامند.

2-ضخامت: از فاکتورهای مهمی که در ضریب حرارتی، انتقال حرارتی و جذب صوت محاسبه می گردد.ضخامت پشم شیشه بایستی بین 2.3 الی 2.6 میکرون باشد، در این شرایط الیاف کاملا انعطاف پذیر می باشد، و منجر به افزایش قدرت ارتجاعی می شود، و به دلیل عدم شکستگی، حفره ها بین آن خراب نمی شود و عایق سالمی می باشد، و سالیان سال ویژگی عایقی خود را حفظ می نماید. ضخامت بالای 4.6 میکرون باعث می شودکه پشم شیشه حاصله الیاف شکننده و خشن باشد، پس از گذشت زمان الیاف خرد می شود و حفره های بین آن آسیب دیده و عایق ضخامت اش کم می شود و ویژگی عایقی خوبی ندارد.

3-جنس پوشش لفاف: پشم شیشه ها با روکش های کاغذی، آلومینیومی، نخدار و ... طبق نیاز مورد انتخاب می باشد، جهت جلوگیری از جذب رطوبت فضا و محفوظ نگه داشتن حفره های هوایی که بین الیاف پشم شیشه می باشد از لفاف به کار برده می شود. لفاف دارای اهمیت زیادی است، و زمانی که پشم شیشه رطوبت هوا را جذب نکند لفاف نقش عایقی پیدا می نماید. پشم شیشه برای عایق کاری های بزرگ، عایق کاری های ساختمانی، عایق کاری های صنعتی، کاربرد در کانال های هوا ، و ... مورد مصرف قرار می گیرد. پشم شیشه عایق حرارتی، عایق صوتی بسیار مناسبی می باشد، و جزو انواع عایق های پرمصرف در صنعت ساختمان به ویژه برای عایق کاری حرارتی به کار برده می شود

شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: