تعریف و کاربرد سفال:

آیا می دانید سفال، و کاربرد سفال در ساختمان چیست؟ سفال یکی از تولیدات مهم انسان می باشد که از گل رس تولید می گردد. معمولا تمام افراد ظروف سفالی قدیمی را مشاهده کرده اند، ظروف سفالی که از گل رس باکیفیت ساخته شود و با گرما پخته شوند، سال های طولانی دوام خود را حتی در زیر خاک حفظ می کنند، دقیقا مانند ظروف سفالی که در حفاری های باستان شناسان کشف می شود. اختراع سفال تحول بزرگی در زندگی بشر بود.

موارد مصرف سفال:

با سفال اجسام بسیار مختلف و زیبایی را می توان خلق نمود. هنر سفالگری نیز از همین تنوع استفاده می کند، انواع ظروف و گلدان ها اشیاء تزیینی را به آسانی می توان با استفاده از دستانی هنرمند با سفال تهیه کرد.

آجر های سفالی:

یکی از مصارف سفال در ساختمان به غیر از موارد تزیینی، استفاده از آجر های سفالی می باشد، به سفال پخت شده در کوره گاهی سرامیک هم گفته می شود. با آجر های سفالی در ساختمان می توان دیوار چینی نمود و نیز کف سازی کرد.

ترکیبات سفال ساختمان:

سفال یا سرامیکی که در ساختمان مورد کاربرد می باشد، ترکیبی از شن سیلیکا و پیونده رس و بعضی ناخالصی های دیگر می باشد، که با ۳۰% آب مخلوط می گردد. دمای پختی که برای آماده کردن آجر سفالی یا سرامیک ها مورد نیاز است از دمای پخت آجر های معمولی زیاد تر می باشد، دمای بالا سبب می گردد تا سیلیکا دوباره تبلور پیدا کند و ماده ای با چگالی و مقاومت و سفتی بالاتر تولید نماید.

در هنگام پخت و قرار گرفتن در معرض حرارت بالا آب کاملاً تبخیر می گردد، هرچند قبل از حرارت دادن در زمان خشک شدن میزان درصد موجود آب به ۲ تا ۵ درصد می رسد.

بلوک های سفالی:

بلوک های سفالی نیز که از جنس خاک رس و آهک تهیه می شوند، بلوک های سفالی را به شکل سوراخ دار قالب و برش می زنند و در کوره هایی با دمای ۹۰۰ درجه سانتی گراد حرارت می دهند. در حال حاضر در کارخانجات، ساخت بلوک های سفالی به شکل مکانیزه انجام می شود.

بلوک های سفالی در اندازه های مختلفی تهیه می شوند. این بلوک ها در صورت داشتن ظاهری یکنواخت و یکرنگ بدون وجود حفره با کیفیت و مناسب به شمار می روند. با کشیدن ناخن روی سطح این سفال نبایستی خطی ایجاد شود و دو بلوک سفالی در برخورد با یکدیگر بایستی صدای زنگ تولید کنند، این صدا نشان از توپر بودن سفال و کمی میزان جذب آب می باشد.

بنابراین با توجه به نکات گفته شده، برای استفاده بهتر از سفال در ساختمان باید شناخت کامل از انواع آن که عبارتند از : موارد تزیینی، سرامیک ها و آجر های سفالی( نما و تیغه) و بلوک سفالی بسیار ضروری می باشد و به همین جهت با مراجعه به سایت معدن کو می توانید با شناخت انواع آن و کاربرد تک تک آنها در ساختمان خریدی آسان را تجربه نمایید.

یکی از کارخانجات تولیدی در کشورمان در زمینه ساخت انواع سفال نما (سفید و قرمز) تیغه و بلوک و با کیفیتی برتر، شرکت تولیدی تکنو آجر میباشد، کارخانه تکنو آجر دارای گنجایش بالاتر از 200 میلیون قالب آجر در سال است، شرکت تکنو آجر دارای بهترین دستاورد در زمینه تولید آجر از قبیل انبار آماده سازی خاک، ماشین آلات جدید، کوره تونلی و آزمایشگاه کنترل کیفیت است.این شرکت، با خرید ماشین آلات مدرن و استفاده از آن ها به جای ماشین آلات قبلی منجر به بالابردن میزان تولید، سرویس دهی و خدمات بهینه به مصرف کنندگان، خود نمود.

شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: