تعریف سفال تیغه:

در قدیم به جای سفال تیغه، از آجر های توکار برای دیوار چینی استفاده می شد، ولی کم کم با زیاد شدن طبقات ساختمان ها و نیز به علت زیاد بودن وزن آجر های توکار قدیمی، به جای دیوار باربر از اسکلت های بتنی یا فلزی استفاده گردید، و نیز به جای آجر های توکار از سفال تیغه که نقش جداکننده ها را داشتند استفاده نمودند.

سفال تیغه نوعی جدا کننده دیوار های داخلی و خارجی ساختمان به حساب می آیند.

انواع سفال تیغه عبارتند از:

سفال تیغه 7 و 9 سانتی

سفال تیغه 10 سانتی

سفال تیغه 15 سانتی

سفال تیغه 15 سانتی فوم دار

خصوصیات سفال تیغه:

سفال هاي تيغه اي در اندازه های مختلف ساخته مي‌شوند كه انواع ۱۰×۲۰×۲۰ و ۱۵×۲۰×۲۰ و ۱۳×۲۰×۲۰ پرکاربرد ترین ابعاد هستند. تيغه سفال مناسب بایستی در برخورد با يكديگر صداي زنگ تولید کنند، صداي زنگ نشانه توپُري و كمي ميزان جذب آب آن می باشد، و نیز بایستی در آتش‌سوزي نيز استحکام کافی را داشته باشد و تبديل به خمير و آب نگردد و رنگ آن بایستی یکدست و سطح آن بدون حفره باشد، و سختي آن به مقداری باشد كه با كشيدن ناخن روي آن خطی ایجاد نشود، و مقدار جذب آب طبق استاندارد حداكثر ۱۶ درصد و حداقل ۸ درصد باشد، برخی از انواع سفال های تیغه برای عايق‌ بندي استفاده می شود که بيشتر تيغه مياني آن ها با پلي استايرن پر شده است. عدم پیچیدگی سایز گوشه‌ های گونیا از دیگر خصوصیات یک سفال مناسب می باشد.

نکات مهمی که در حین خرید سفال تیغه باید درنظر گرفت عبارتند از:

در بازار تيغه ها اغلب بر اساس ضخامت آنها معرفی می شوند، مثلاً تيغه ۱۰ سانتي ‌متر يا ۱۵ سانتي ‌متر (ضخامت ۱۵ يا ۱۰) است، قابل توجه است که بلوک‌ های با ضخامت ۷ و ۹ سانتی متر هم نیز در بازار وجود دارد.

در موقع خرید، بایستی توجه شود كه رنگ سفال يكنواخت و سطح آن بدون ترك و حفره باشد، گوشه ‌هاي سفال كاملاً 90درجه باشد، و نیز بر طبق وجود سفال در اندازه های گوناگون، بایستی ابعاد كامل تيغه لازم توسط خريدار براي فروشنده مشخص گردد تا قيمت آن به شکل دقیق محاسبه گردد. ونیز با توجه به اينكه هزينه حمل اغلب زیاد است، بایستی گنجایش كاميون‌ هاي مختلف نيز در موقع سفارش در نظر گرفته شود. برای انتخاب قیمت میبایست تعداد سفال تیغه در متر مربع محاسبه گردد (با توجه به سایز های موجود در بازار) و قیمت هر متر مربع ملاک مقایسه قرار گیرد. نکته قابل توجه این است که گاهی در بعضی مواقع به دلیل کیفیت پایین دستگاه های سازنده یا مواد اولیه بدون کیفیت ضخامت تیغه ‌های آن را زیادتر می شود که منجر به افزایش وزن می‌گردد.

شرایط حمل و نگهداری کارگاهی:

در هنگام بارگيري و تخليه و حمل بايد نکاتی رعایت شود تا از صدمه ديدن و خرد شدن سفال ها ممانعت شود. و نیز در مسير حمل و نقل بایستی روی آنها کاور کشیده شود تا از باران و برف ایمن باشند.

سفال تيغه در كارگاه بایستی در محل مناسب به شکل مرتب و دقیق چيده شوند. و نیز سایز های مختلف بايد جدا از هم انبار گردد. از آلوده شدن به خاك و گل و روغن‌ها و دیگر مواد نیز ایمن گردد.

چگونگی محاسبه تعداد سفال لازم برای دیوارچینی:

برای این محاسبه بایستی نخست، تعداد سفال لازم در یک مترمربع را حساب کنیم و سپس این تعداد را در کل متراژ دیوار ها ضرب کنیم تا کل سفال لازم ساختمان بدست آید، اغلب در زمان خرید سفال تیغه ضخامت آنها گفته می شود و بنا به نوع دیوار، سفال در ضخامت های متفاوت ساخته می شود.

شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: