قبلی 1 2

بتن چیست؟

بتن از سه بخش مهم آب، سنگدانه (ماسه و شن) و سیمان پرتلند ساخته شده است سیمان و بتن با یکدیگر متفاوت هستند. در حقیقت سیمان یکی از مواد تشکیل دهنده ی بتن می باشد.

سیمان معمولا به شکل پودری است و در زمان اختلاط به آب و سنگدانه اضافه می گردد. ماده تشکیل شده از این اختلاط بعد از گذشت زمان سخت می گردد و به شکل منسجم در می آید که به آن بتن می نامند.

 انواع بتن عبارتند از:

1-بتن با مقاومت عادی: این نوع بتن دارای مقاومت بین تا 10 تا 40 مگا پاسکال است و مدت زمان گرفتن اولیه آن بین 30 تا 90 دقیقه می باشد که به نوع سیمان و شرایط آب و هوا بستگی دارد.

2-بتن ساده: در این نوع بتن از میلگرد یا آرماتور به کار نرفته است. مواد اصلی آن سیمان، سنگدانه و آب میباشد وزن مخصوص بتن ساده بین 2200 تا 2500 کیلوگرم بر متر مکعب است و مقاومتی بین 200 تا 500 کیلوگرم بر سانتی متر مربع دارا می باشد.

3- بتن مسلح: با توجه به آن که بتن ساده در مقابل کشش مقاومت کمی دارد با مسلح کردن بتن به وسیله آرماتور می توان مقاومت در مقابل کشش را زیاد نمود.

4-بتن پیش تنیده: در پروژه های بزرگ که به مقاومت زیادی احتیاج می باشد، از بتن پیش تنیده استفاده می گردد. این یک روش ویژه ای می باشد که آرماتور ها پیش از آن که به بارگذاری سرویس خود برسند کشیده می گردد.

5-بتن پیش ساخته: قطعات مختلف یک سازه را می توان در یک کارخانه از قبل تهیه نمود و آن را در هنگام نیاز به مکان پروژه انتقال نمود. مانند بلوک های بتنی. کاربرد این تکنیک منجر به افزایش سرعت اجرا می شود.

6- بتن سبک: بتن هایی هستند که دارای وزن مخصوص کمتر از 1920 کیلوگرم بر متر مکعب  می باشند. کاربرد مصالح سنگدانه ای سبک باعث کاهش وزن می شود.

7- بتن با وزن مخصوص زیاد: بتنی که دارای وزن مخصوص بین 3000 تا 4000 کیلوگرم بر متر مکعب باشد بتن با وزن مخصوص زیاد می نامند. از این نوع بتن در نیروگاه های هسته ای و سایر پروژه های مشابه به کار برده می شود.

و...

 خصوصیات مورد انتظار در بتن:

اختلاط بتن شامل مراحل اجرایی می باشد که می تواند توسط خود شما یا نیرو های متخصص در کارخانه صورت گیرد. کیفیت بتن آماده شده باید از لحاظ مقاومت در مقابل یخ زدگی، مواد شیمیایی، نفوذپذیری در برابر کلر مورد بررسی قرار گیرد.

قیمت بتن، از آنجا که کیفیت بتن مستقیما با نسبت آب به سیمان بستگی دارد بنابراین باید میزان آب استفاده شده کمتر شود تا مقدار سیمان لازمه نیز کاهش یابد درنهایت قیمت بتن بدست آمده نیز کاهش پیدا نماید.

برای این کار به سه روش زیر عمل می شود که عبارتند از:

1-از سخت ترین مصالح ممکن مصرف گردد.

2-از سنگدانه های درشت استفاده گردد.

3-نسبت ریزدانه به کل ذرات سنگدانه را بهینه گردد.

همانطور که می دانیم، یکی از پرمصرف ترین مصالح ساختمانی، بتن می باشد، قیمت بتن بستگی به نوع های متفاوت بتن دارد. و نیز به شرایط بازار مسکن و ساخت و ساز و نیز قیمت بتن متغیر می باشد.

و قیمت بتن در هر کارخانه بتن مختلف می باشد.که لیست قیمت بتن به سه صورت زیر که عبارتند از:

1- قیمت بتن آماده

2- قیمت کفپوش بتنی

 3-قیمت بلوک بتنی به بازار عرضه می گردد.

برای اطلاع از قیمت بتن به کارشناسان سایت معدن کو مراجعه نمایید.

شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: