ماسه چیست؟


ماسه، از ذرات غير چسبنده تشکیل شده از قطعات گرد گوشه یا تیز گوشه که از مواد معدني سنگ های اصلی بدون تغییر شیمیایی حاصل می شوند، که تقریبا 70 تا 80 درصد بتن را دربرمی گیرند.

انواع ماسه عبارتند از:

ماسه طبيعي : به صورت ماسه در طبیعت موجود می باشند و یا از ریز شدن سنگهای طبیعی بدست می آیند.
ماسه مصنوعی : مصالحی می باشند، که از باقی ماند های آهن گدازی و يا مصالح دیگری که به همین جهت ساخته شده اند، تولید می گردند.

نحوه تشکیل ماسه:

رسوبات آبرفتی جوان، بهترین منبع تامین کننده ماسه ساختمانی هستند،  بیشتر از نیمی از سطح كشور ما را رسوبات جوان با قدمتی کمتر از 2 میلیون سال از کواترنر می باشد. منشأ این رسوبات مختلف است فقط از نوع خاصی از آنها می تواند در تولید ماسه ساختمانی بهره برد.
برخورد پی در پی دانه‌ها به همدیگر منجر به ساییدگی بستر هر چه بیشتر رودخانه می شود،  هرچقدر میزان آب و سرعت حرکت بیشتر باشد منجر به بالا رفتن گنجایش حمل رودخانه می شود.در نتیجه هر چقدر انرژی رودخانه کم شود مقداری مواد در بستر رودخانه به جا می ماند که ابتدا ذرات درشت تر و سپس ذرات ریزتر ته نشین شده و در این صورت ممکن ذرات برجا مونده دارای اندازه های مختلفی داشته باشند.
-منابع سنگی:در مکان هایی که منابع طبیعی ماسه وجود نداشته باشد، تولید ماسه از سنگ شکسته حاصل می شود. در مصارفی که زبری و گوشه‌داری ذرات مدنظر میباشد، سنگی که به شکل مصنوعی شکسته و دانه‌ بندی شده است دارای بهترین عملکرد می باشد. در نتیجه كنترل كیفیت سنگ شكسته راحت تراز ماسه طبیعی می باشد.


تاثیر برداشت متداول ماسه از رودخانه :

برداشت متداول مصالح از بستر رودخانه ها به طور مستقیم منجر به تغییر ابعاد آبراه و تراز کف می شود. برخی از آثار ناشی از برداشت متداول ماسه عبارتند از:
-کاهش آبراه و درشت دانه کردن کف
-زیرشویی بدنه سازه ها
- ناپایدار نمودن آبراه
مکان های کاربردی ماسه در ساختمان:
علاوه بر مصرف شن و ماسه در سازه های بتنی که اصلی ترین و مهم ترین محل کاربرد آنها، می باشد، از ماسه در نقاط متعدد ساخت و ساز ساختمان ها مورد کاربرد قرار می گیرد. که می توان به کاربرد آن در پی سازی  ساختمان های بالای دو طبقه که از بتن ساخته می شود به کاربرد شن و ماسه اشاره کرد. و نیز در سازه های آجری از ملات ماسه و سیمان استفاده می شود. از ماسه نیز برای دانه بندی کف مکان هایی که روی زمین بنا می شوند مثل (زیر زمین) برای آنکه مانع از نفوذ رطوبت به سطح شود از شن با ابعاد مختلف استفاده می گردد  و همچنین برای حفظ لوله های تاسیساتی ساختمان که از کف عبور می کند علاوه برپشم شیشه و نایلون از یک لایه ماسه آهکی مورد استفاده قرار می گیرد.


ابعاد شن و ماسه:

موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی در ایران به موجب استاندارد 299 اندازه ماسه را از نظر نرمی به سه دسته تقسیم بندی می کند که عبارتند از:
-ماسه نرم از ۰۶/۰ میلی متر تا۲/۰ میلی متر
-ماسه متوسط از ۲/۰ میلی متر تا۶/۰ میلی متر
-ماسه درشت از۶/۰میلی متر تا۲ میلی متر
و بر طبق همان استاندارد ماسه، از نظر نام به چهار دسته تقسیم می گردد ماسه بادی، ماسه ساحلی، ماسه آبرفتی، ماسه یخچالی
نکته قابل توجه آخر این است که: در بازار کار و کارگاه‌های ایران به غیر از ماسه بادی سایر نام ها برای ماسه مصالح نمی باشد.


شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: