شن چیست؟

زمانی که به کنار دریا می رویم، به اولین چیزی که چشمان روبرو می شود، شن و ماسه است و به فکر می رویم که بفهمیم طرز تشکیل آن چگونه است. شن، خرده ریزه های سنگ و صدف و مرجان می باشد. باد و موج، باعث شکسته شدن سنگ و صدف و مرجان می شود و سپس، آب دریا این خرده ریزه ها را به ساحل دریا می رساند. در ساحل مقدار قابل توجهی شن و ماسه می باشد که قابل شمردن نیست.
نکته جالب:
با ذره بین به این خرده های ریز بنگریم اصلا قابل تشخیص نیستند و با یکدیگر متفاوت می باشند.
شن چیست:
شن از جدا شدن و خرد شدن سنگ های طبیعی بوجود می آید، اغلب از لحاظ اندازه ی دانه ها، ذرات به بزرگی 2 تا 60 میلی متر را شن نام گذاری می کنند، اما گاهی، بزرگی ذرات شن به 30 میلی متر می رسد و بسته به درشتی دانه ها به اسم شن های نخودی و یا بادامی تقسیم بندی می شوند.

علت نام گذاری:

با گذشت زمان، که انسان نیاز استفاده از سنگ ها را در اندازه های و شکل های مختلف برای ساخت وساز پیدا نمود، و سپس بر آن شد که نام های مجزایی برای انواع مختلف شن در اندازه و شکل های متفاوت در نظر بگیرد، به عنوان مثال، برای دانه های درشت تر، شن و قلوه سنگ، پاره تخته سنگ، صخره و غیره را نام گذاری نمود.


انواع شن:


شن طبیعی و شن شکسته یا مصنوعی
ریز، متوسط و درشت
بطور کلی شن های طبیعی در اختیار ما قرار نمی گیرد و احتمال دارد همه نوع سنگی در آن یافت شود اما شن و ماسه مصنوعی و یا شکسته خالص تر می باشد البته  قبل از انتخاب باید در مورد معادن و سنگی که برای تهیه شن و یا ماسه مصرف می شود، بررسی کرد البته می توان گفت بهترین نوع سنگ، سنگ های گرانیتی و یا سیلیسی هستند.  سپس می توان نتیجه بگیریم که هر چقدر سنگ انتخابی متراکم تر باشند و دارای وزن مخصوص بیشتری باشند شن و ماسه بهتری برای تهیه بتن تولید می شود و مصرف خوبی در راه سازی خواهد داشت. و سنگهای انتخابی بهتر است یکدست و فاقد هر گونه رگه های خاکی بوده و پوسیدگی و پوکی نداشته باشند و با نفوذ آب در آن تغییر شکل ندهند و منجر به متلاشی شدنشان نشود.  و از طرف دیگر مقدار جذب آن نباید آنقدر کم باشد که مانع نچسبیدن ملات بهم گردد، و در آخر در انتخاب سنگ برای تهیه شن و ماسه  باید سنگی انتخاب نمود که این سنگ ها عاری از نمک هایی باشند که بر روی فولاد اثر می‌گذارد و چنین سنگ هایی نباید به خصوص در سازه‌های بتن آرمه مورد کاربرد می باشند.

علت آن که در بیابانها شن نیست و بیشتر ماسه یافت می شود:
چون مقدار قابل توجهی از ماسه های بیابان را، توسط باد ها به علت سبکتر بودن ماسه نسبت به شن، به آن مکان ها آمده است و در بیابان ها تجمع پیدا میکند، در بعضی مکانها نیز ممکن است ماسه از تجزیه سنگها حاصل شده است و یا بیابان ها خود در گذشته دریا بودند و بر اثر گذشت هزاران سال آب دریاها عقب نشینی می کنند و ماسه برجا می مانند.

موارد کاربرد شن ها:


شن به غیر از مهم بودنشان در ساحل و دریا  موارد کاربردی مهمی نیز دارند. شن، از مصالح بسیار مفید است. در  صنعت بتن سازی ، شیشه سازی و سنباده سازی و در شبکه های تصفیه آب مورد استفاده قرارمی گیرند.


شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: