اطلاعاتی درباره آهن آلات

آهن (fe) یک عنصر شیمیایی با عدد اتمی بیست و شش است، و چهارمین عنصر مهم در پوسته زمین می باشد. آهن از فلز های واسطه به شمار می آید، و یک عنصر مهم در پوسته داخلی و خارجی زمین است.

آهن آلات و آلیاژ های ساخته شده از آهن از پرکاربرد ترین و متداول ترین نوع فلزات می باشند، که سطحی صاف و نقره ای براق به رنگ خاکستری دارند، ولی وقتی در مجاورت هوا با اکسیژن ترکیب می شوند، به رنگ قرمز یا قهوه ای ظاهر می گردند.

آهن خالص از جنس فلز است، ولی با وجود اکسیژن و رطوبتی که با آن ترکیب می شود، اکسید شده و به صورت فلز یا آهن خالص کمتر یافت می شود، لذا برای به دست آوردن فلز آهن به وسیله روشی به نام کاهش شیمیایی، اکسیژن پنهان در سنگ معدن آهن را از بین برده، و بدین شکل فلز آهن بوجود می آید.

آهن از رایج ترین و پرکاربردترین فلزات در کل دنیا می باشد، برای اینکه در حدود نود و پنج درصد از فلزات جهان از آهن تشکیل شده اند، به علت مقاومت بالا و قیمت مناسب و اقتصادی همواره آهن آلات در اسکلت ساختمان ها، بدنه اتومبیل ها و بدنه کشتی های بزرگ و ... مورد استفاده قرار می گیرند.

منشا فلز آهن:

آهن از سنگ آهن هماتیت، تولید می گردد. فلز آهن به وسیله کوره های بزرگی با دمایی در حدود دو هزار درجه با استفاده از روش کاهش به وسیله کربن جدا شده و فلز آهن استخراج می شود.

معادن استخراج سنگ آهن در جهان:

سنگ معدن آهن به طور کلی در چهل و هشت کشور از معادن مختلف استخراج می شود، که کشور هایی از قبیل: چین، برزیل، استرالیا، روسیه، هند جز پنج کشوری می باشند، که در حدود هفتاد درصد سنگ آهن جهان در آن ها تولید و استخراج می شود. میزان استخراج این سنگ معدنی بر حسب میزان تقاضای بازار مصرف جهانی آهن آلات و فولاد می باشد.

بزرگترین و مهم ترین کشور های تولید کننده آهن آلات و فولاد:

بر طبق آمار های جهانی تا سال دو هزار شانزده میلادی از بزرگترین کشور های تولید کننده آهن آلات و فولاد می توانیم، به کشور چین با ظرفیت تولید 4/808 میلیون تن، کشور ژاپن با ظرفیت تولید 8/104 میلیون تن، کشور هند با ظرفیت تولید 6/95 میلیون تن، ایالات متحده با ظرفیت تولید 6.78 میلیون تن و کشور روسیه با ظرفیت تولید 8/70 میلیون تن اشاره کنیم.

تولید فولاد خام به دو روش امکان پذیر است:

-روش اول: روش کوره بلند یا کوره انفجاری

-روش دوم: روش کوره های قوس الکتریکی

بخش اعظم فلز آهن تبدیل به فولاد می شود، و فولاد یکی از محصولات پر کاربرد در کل صنایع است.

فرآیند تولید آهن آلات ساختمانی:

بعد از تولید محصولاتی از قبیل: اسلب ها، شمش ها و بیلت ها، این محصولات به کارخانه های نورد گرم برای تولید انواع تیر آهن، ریل ها، انواع ورق، انواع میلگرد، نبشی، سپری و ناودانی ها منتقل می شوند.

بیشترین و عمده ترین مصرف تختال برای تولید و ساخت تیرآهن و ورق ها می باشد، و همچنین برای ساخت انواع میلگرد ها و سایر مقاطع از شمش و بیلت استفاده می شود، برای این امر، شمش ها به داخل کوره برای گرم شدن فرستاده می شوند، و سپس بعد از حرارتی در حدود هزار و دویست درجه فارنهایت به فینگر های نورد سوق داده می شوند، تا بر حسب تقاضای بازار محصول و درخواست مشتری نورد گردند.

شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: