اطلاعاتی درباره قیمت گچ:

گچ چیست؟
گچ مصالحی می باشد که در صنایع ساختمان‌ سازی از اهمیت ویژه ای برخوردار است و به دلیل خصوصیات که دارا می باشد از زمان‌ های گذشته در امر ساختن مسکن مورد کاربرد بوده است. قدمت کاربرد بشر از گچ تقریبا به پنج هزار سال گذشته می‌رسد. در ایران نیز کاربرد گچ به زمان اشکانیان برمی گردد.
گچ به دلیل ویژگی های خاص خود از اولین مرحله، در ساخت یک بنا که پیاده کردن حدود زمین است و با ریختن رنگ اطراف زمین مورد مصرف بوده است و نیز تا آخرین مراحل کار که سفید کاری است باز هم گچ مورد کاربرد می باشد و حتی در نقاشی هم از گچ مصرف می شود.

منابع ساخت گچ:

گچ از پختن و آسیاب نمودن سنگ گچ حاصل می گردد. سنگ گچ از عضو های مصالح ساختمانی کلسیم دار می باشد که زیاد در طبیعت یافت می‌شود واز نظر فراوانی در طبیعت در ردیف پنجم است، در ایران در کویر مرکزی از جمله سمنان و اطراف تهران، جاجرود، آذربایجان، هرمزگان (بندر خمیر)، اطراف مشهد و ... وجود دارند.

مصارف گچ:

گچ در صنعت ساختمان ‌سازی مصارف متعدد دارد: مانند، ملات سازی، گچ و خاک، سفیدکاری، سنگ کاری و نیز در صنایع مجسمه‌ سازی و ریخته‌گری برای قالب ‌سازی کاربرد دارد و در کار های طبی برای شکسته بندی مورد مصرف هستند، و همچنین در صنایع سیمان پزی و دارویی نیز کاربرد دارد.
مصارف دیگر گچ، جهت تولید قطعات پیش ساخته گچ و گچ بری داخلی ساختمان نیز می باشد و نیز در اجرای سقف‌ های طاق ضربی و یا تیغه چینی‌ های داخلی به شکل ملات چسباننده آجر ها مصرف می شوند.

مزایا استفاده از گچ:

زودگیر بودن و سخت شدن آن:که بر طبق این ویژگی گچ در طاق ضربی و تولید تیغه‌ های نازک که باید قبل از آجر چینی هر ردیف، ردیف قبلی سفت شده و در جای خود محکم شود، کاربرد دارد.
افزایش حجم آن موقع سخت شدن: این ویژگی گچ منجر به پر شدن کلیه خلل و فرج شده و در نهایت مانع ترک خوردن لایه گچ و مانع از لانه‌سازی حشرات در آن می گردد.
مقاوم بودن آن در مقابل آتش‌سوزی: گچ سخت شده مثل سنگ گچ دارای دو مولکول آب متبلور است که اگر گچ در برابر حرارت ناشی از آتش ‌سوزی قرار گیرد این تبلور در مقابل حرارت مجددا از گچ جدا شده و به شکل یک لایه از آب در برابر آتش قرار می‌گیرد.
ویژگی آکوستیک بودن: گچ در برابر ارتعاشات صوتی، ۶۰ الی ۷۰ درصد این ارتعاشات را به خود جذب کرده و و از انعکاس جلوگیری می کند.
ویژگی پلاستیک بودن: نتیجه این ویژگی، شکل‌پذیری گچ به شکل‌ ها و نقوش زیبا می باشد.
رنگ سفید گچ که منجر به رنگ‌ پذیری گچ به هر نوع رنگی می‌گردد.
قیمت مناسب گچ
فراوانی و در دسترس بودن آن

معایب گچ :

عدم مقاومت در برابر رطوبت و آب: لایه های سفید کاری گچ در برابر رطوبت طبله کرده و به شکل ترک جدا از هم در دیوار دیده می شود. به همین دلیل از کاربرد گچ در محل های که رطوبت زیاد است مثل، سرویس‌های بهداشتی، حمام و آشپزخانه باید خودداری نمود.
ایجاد خوردگی در فلزات: گچ در برابر فلزاتی مانند آهن، سرب، روی واکنش نشان می دهد و منجر به خوردگی و زنگ زدگی فلز می‌گردد.
قیمت گچ بستگی به نوع گچ و انتخاب کارخانه تولیدی آن و هزینه حمل و نقل تا محل پروژه دارد بنابراین برای دانستن قیمت گچ و خرید آن ابتدا باید حجم سفارش خود، نوع گچ درخواستی و وزن هر پاکت گچ و محل تحویل را مشخص نماییم.

شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: