پانل دیواری گچی چیست؟

پنل های دیواری گچی به صورت دیوار های گچی پیش ساخته هستند، که در کارخانه های تولیدی از مخلوط آب و گچ که ابعاد دانه های گچ آن ها در قیاس با گچ معمولی ساختمانی کوچک تر است، آماده می شوند. در پنل های دیواری گچی از موادی مانند: الياف، پركننده ها، سنگ دانه ها و ساير افزودني هاي غير زيان آور استفاده می گردد.

پانل دیواری گچی قابلیت رنگ آمیزی دارد، و برای این که تفاوت نوع تولید و کاربرد انواع مختلف پنل های دیواری قابل تشخیص باشد، در رنگ بندی های متنوعی تولید می گردند.

ویژگی های و مزایای پانل دیواری گچی:

از ویژگی های منحصر به فرد پنل های گچی می توانیم، به وزن کم، خواص آکوستیکی، ایجاد سطحی یکنواخت و سرعت نصب بالا آن ها اشاره کنیم، پانل های دیوار گچی به علت وجود فاق و زبانه به سهولت کار گذاشته می شوند، و بعد از آن که درز های این پنل ها به وسیله گچ ویژه درزگیری پر و صاف شدند، دیگر نیازی به گچ کاری دوباره ندارند، و به راحتی می توان بر روی آن ها رنگ کاری یا کاغذ دیواری را انجام داد.

مصرف پنل های گچی از لحاظ اقتصادی بسیار مقرون به صرفه است، و هم چنین از فضای بیشتری از محیط ساختمان می توان استفاده کرد. پنل های دیواری در برابر آتش مقاومت خوبی دارند، و عایق صوتی خوبی می باشند.

بنابراین مشخصاتی از قبیل: سبک سازی، ضد زلزله بودن، استحکام و پایداری، عدم نياز به ستون نگهدارنده، پایداری در مقابل دما و صوت، نمایان گر عملکرد یک دیوار مناسب و با کیفیت می باشد.

شایان ذکر است، با کاربرد این پنل های دیواری تقریبا سی و پنج تا پنجاه درصد در دست مزد كارگري و قیمت مصالح ساختمانی کاهش هزینه داریم. و هم چنین حذف شدن گچ و خاک و ضخامت کمتر این پنل ها، موجب افزایش سطح مفید داخلی ساختمان ها الخصوص در محیط های کوچک می شود.

پنل های دیواری گچی به خاطر برتری ها و کاربرد آسان و سريع، سالهاست در اکثر کشور های دنیا مخصوصا کشور های اروپایی، به عنوان یکی از مصالح ساختمانی مهم و مطلوب مورد توجه می باشد.

در این پانل های گچی انجام هر گونه جا سازی تاسیساتی مانند: کلید و پریز برق، لوله گذاری های برق و سایر تاسیسات، همچنین نصب درب، پنجره، کاشی ها، سرامیک ها، سنگ و آجر های نما به راحتی و بدون ایجاد مشکلی قابل اجرا می باشد.

برای نصب این پنل های دیواری باید نکاتی را مد نظر داشت:

-برای نصب دیوار گچی در مرحله اول باید کف سطح مورد نظر تراز باشد، که غالبا به وسیله شمشه گیری و کروم کاری این موزد را انجام می دهند.

-قرار گرفتن پنل ها بر روی همدیگر باید به صورتی باشد، که در پنل ها به روی هم منطبق باشند.

-جهت نصب پنل های دیواری از گچ کاپتون برای چسبندگی بهتر استفاده می گردد، و یا در گچ معمولی مقداری سریش یا چسب چوب اضافه می کنند.

-بالاترین ردیف پنل های گچی بهتر است، به شکل اریب بریده شوند، و قسمت خالی توسط گچ پر گردد.

-جهت خوب چسبیدن انواع کاشی ها و سرامیک ها و یا پوشش های سیمانی بر روی پنل های دیواری گچی حتما باید روی سطح پنل ها مرطوب شود، و مقداری خراش ایجاد گردد.

شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: