دسته بندی نتایج:   > مصالح ساختمانی

تعریف پوکه؟

پوکه ها عمدتا به دو گروه معدنی که در مناطق آتشفشانی قابل استخراج هستند، و گروه صنعتی که به وسیله انسان ساخته می شوند، طبقه بندی می گردند.

پوکه معدنی:

پوکه معدنی، نوعی از دانه های سبک، و محصول فعالیت های آتشفشانی می باشد، این گدازه ها به سطح زمین می رسند، و بعد از سرد شدن به اندازه های مختلف تبدیل می شوند، پوکه معدنی در رنگ های سفید و یا خاکستری مایل به سفید و زرد قابل ارائه می باشد.

پوکه های معدنی در اندازه های متنوعی موجود می باشند، که بر حسب اندازه، دارای کاربرد های مختلفی هستند.

پوکه های معدنی در قیاس با مصالح ساختمانی مشابه از جمله: انواع شن و ماسه، از وزن مخصوص بسیار کمی برخوردار هستند، و دارای درجه سختی بالا و میزان تخلخل آن تقریبا هفت درصد است.

تاریخچه استفاده پوکه های معدنی در ساختمان های قدیمی در ایران، به حدود پنجاه سال قبل بر می گردد، و در حال حاضر علاوه بر استفاده این ماده معدنی در داخل کشور، به سایر کشورها از جمله: کشور های حاشیه خلیج فارس، نظیر امارات متحده عربی، عربستان و… نیز صادر می شود.

برخی از ویژگی های پوکه معدنی:

-سبکی وزن تا جایی که روی آب شناور می ماند.

-عایق صوتی و حرارتی

-مقاومت در برابر آتش سوزی

کاربرد های پوکه ها:

-از پوکه ها برای ساخت و تولید بتن و انواع مصالح ساختمانی استفاده می شود، که این مصالح از استحکام بالایی برخوردار هستند، به طور مثال: برای شیب بندی انواع بام ها و کف ساختمان از پوکه های در ابعاد چهل میلی متر استفاده می کنند.

-جهت ساخت و تولید انواع بلوک های سبک سقفی و دیواری، انواع موزاییک های سبک، بتون سبک و قطعات جدا کننده از پوکه هایی در ابعاد پانزده میلی متر استفاده می گردد.

-همان طور که گفتیم، پوکه ها عایق های خوبی هستند، لذا به عنوان عایق های حرارتی برای انواع سردخانه ها، گرم خانه ها و پوشش لوله های حرارتی کاربرد دارند.

-برای از بین بردن رنگ پارچه ها هم از پوکه های معدنی در اندازه های بیست تا پنجاه میلی متر استفاده می شود.

شایان ذکر است، بتن های ساخته شده از انواع پوکه های معدنی نه تنها وزن سبکی دارند، بلکه در مقابل عوامل مختلف محیطی و شرایط آب و هوایی هم دارای استحکام و مقاومت بالایی هستند. لذا گزینه مناسبی برای ساختمان سازی جهت سبک سازی، سازه ها می باشند.

کاربرد مهم دیگر پوکه در صنایع سیمان سازی است، که مخلوط پوکه و آهک شکفته نوعی سیمان طبیعی را تولید می کند، که هم در داخل آب و بیرون آب سخت و سفت می شود، لذا پوکه یکی از مواد اولیه و اصلی در صنعت سیمان می باشد.

پوکه صنعتی:

نوعی دیگری هم از پوکه به نام پوکه صنعتی داریم، که همان دانه رس سبک منبسط شده است. اين دانه های خاک رس در کوره هاي گردان تقریبا هزار و دویست درجه سانتیگراد حرارت داده می شوند، که طی این فرآیند گاز هاى ایجاد شده در داخل آن ها منبسط شده و باعث ایجاد تعداد زیادی سلول های هوا می گردد، با سرد شدن انواع مصالح، این سلول ها باقی خواهند ماند، و سطح آن سخت و محکم می گردد.

پوکه های صنعتی برای شیب بندی بام ساختمان ها، نقش پر کننده در کف سازی ها و نیز به عنوان ماده اولیه برای تولید قطعات بتنی سبک و انواع پانل های غیر بار در دیوار ها و همچنین برای تزئین روی گلدان و زهکش زیر گلدان کاربرد دارند.

از موارد مصرف دیگر پوکه صنعتی می توانیم، به عنوان مواد اصلی فیلتر های تصفیه خانه های خانگی و هم چنین در صنایع داروئی اشاره کنیم.

شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: