دسته بندی نتایج:   > خرید فلز و آلیاژ

اطلاعاتی درباره شمش آلومینیوم

 برای اطلاع از قیمت شمش آلومینیوم به کارشناسان سایت معدن کو مراجعه نمایید.

توضیحاتی در مورد فلز آلومینیوم:

آلومینیوم، عنصر شیمیایی می باشد که در جدول تناوبی دارای علامت Al و عدد اتمی ۱۳ است.

آلومینیوم که عنصری به رنگ نقره‌ای و انعطاف‌پذیر می باشد، بیشتر به شکل سنگ معدن بوکسیت یافت می‌گردد و از لحاظ مقاومتی که در مقابل اکسیداسیون دارا می باشد، ونیز وزن و قدرت آن، قابل توجه می باشد. آلومینیوم در صنعت و اقتصاد عنصر بسیار ویژه ای است.

با توجه به این که، آلومینیوم، یک عنصر بسیار زیاد در پوسته زمین است در حدود(۱۸٪)، این عنصر در حالت آزاد خود بسیار کمیاب می باشد. و موقعی آلومینیوم یک فلز گران بها و ارزشمندتر از طلا به شمار می رفت. بنابراین، در سال های اخیر به ‌عنوان فلزی صنعتی  مورد توجه ویژه قرار گرفت.

در مصارف تجاری فقط بیش از ۱۰۰ سال است که مورد کاربرد می باشد. اولین بار که این فلز کشف شد چون به صورت ترکیبی می باشد جدا نمودن آن از سنگ ها خیلی سخت بود.

آلومینیوم یک دوره ای از طلا با ارزش‌تر بود، ولی پس از ابداع یک روش راحت جهت استخراج آن در سال ۱۸۸۹، قیمت شمش آلومینیوم سقوط نمود. و همچنین تولید مجدد آلومینیوم از قطعات اسقاط (از طریق بازیافت) تبدیل به بخش خاصی از صنعت آلومینیوم گردید. بازیافت آلومینیوم موضوع جدیدی نیست، زیرا از قرن 19 یک روش متداول برای این کار بود. با این همه تا اواخر دهه ۶۰ منفعتی در آن نبود تا این که، بازیافت قوطی های آلومینیومی آشامیدنی ها باعث بازیافت این فلز گردید. منابع بازیافت آلومینیوم، اتومبیل ها، پنجره ‌ها، درب ها، لوازم منزل، کانتینر ها و دیگر محصولات می باشد.

ویژگی ‌های قابل توجه شمش آلومینیوم:

آلومینیوم، فلزی نرم و سبک، ولی قوی می باشد. با ظاهری به رنگ نقره‌ای – خاکستری مات و لایه نازک اکسایش که بر اثر برخورد با هوا در سطح آن تولید می شود، قابلیت چکش خواری، انعطاف پذیری و خم شدگی دارد. و نیز بسیار بادَوام و مقاوم درمقابل زنگ خوردگی است. به علاوه، این عنصر غیر مغناطیسی، بدون هیچ گونه جرقه، و دومین فلز چکش خوار و ششمین فلز انعطاف‌پذیر می باشد.

چه از لحاظ کیفیت و چه از لحاظ ارزش، شمش آلومینیوم کاربردی‌ ترین فلز پس از آهن می باشد و به طور کلی در تمامی بخش‌ های صنعت دارای اهمیت خاصی است. آلومینیوم خالص، نرم و ضعیف می باشد، ولی در ترکیب با مقادیر کمی از مس، منیزیوم، منگنز، سیلیکون و دیگر عناصر، آلیاژ هایی حاصل شود که بوجود که خصوصیات مفید گوناگونی دارند. این آلیاژ ها حاصله بخش های مهم هواپیما ها و راکت ها را بوجود می آورند.

زمانی که، آلومینیوم را خلاء تبخیر شود پوششی حاصل می شود که، منعکس کننده هم نور مرئی و هم گرمای تابشی است. این پوشش ها لایه نازک اکسید آلومینیوم محافظ را تشکیل می دهند که مانند نقره ویژگی خود را از دست میدهند که در لایه آینه‌ های تلسکوپ‌های نجومی مورد کاربرد می باشد.

موارد استفاده شمش آلومینیوم:

بعضی از موارد مهم کاربرد شمش آلومینیوم عبارتند از:

ماشین آلات اکسید آلومینیوم (آلومینا) بطور طبیعی و به شکل کوراندوم، سنگ سنباده، یاقوت و یاقوت کبود پیدا می شود که در صنعت شیشه‌ سازی مورد کاربرد می باشد، یاقوت و یاقوت کبود مصنوعی در لیزر برای تولید نور هم ‌نوسان استفاده می شود.

آلومینیوم با انرژی زیادی اکسیده می گردد و در نهایت در سوخت موشک های با سوخت و دمازا ها مورد کاربرد می باشد.

قیمت شمش آلومینیوم تحت تاثیر نوسانات قیمت شمش در بازار می باشد. که به درجه کیفیت انواع آن نیز بستگی دارد .

شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: