دسته بندی نتایج:   > خرید فلز و آلیاژ

ابتدا تعریف سیم مفتولی را بیان می کنیم، و بعد از آن به توضیحاتی در خصوص مفتول مسی می پردازیم:

سیم مفتولی (سیم خشک) ، سیم تک رشته ای است، که هادی آن از جنس فلز مس می باشد، و عایق به کار رفته در آن از جنس پلیمر پی وی سی است.

مفتول مسی از متعلقات مسی است، و در اندازه های 8 ، 12، 20 و 23 میلی‌ متر قابل تولید می باشد.

انواع مفتول مسی:

-مفتول مسی بدون اکسیژن

-مفتول مسی کاتدی الکترولیتی

-مفتول مسی بدون اکسیژن آلیاژی

روش تولید مفتول مسی:

در تولید مفتول مسی تمام اکسیژن محلول، از طریق واکنش های شیمیایی از مس حذف خواهد شد. این فرآیند از طریق کاهش اکسیژن به وسیله کربن، یا از طریق عامل های کاهنده اکسیژن از قبیل: فسفر، آلومینیوم، کلسیم و … صورت می گیرد، همچنین روش استفاده از عوامل کاهنده اکسیژن بسیار پیچیده بوده و باعث بوجود آمدن مشکلاتی در کیفیت محصول می شود، به این علت که برای حذف اکسیژن موجود در مس اطلاع از مقدار دقیق اکسیژن محلول مهم می باشد، تا بتوانیم مقدار کافی و دقیقی از عامل کاهنده را اضافه کنیم، اگر عامل کاهنده بیشتر از حد مورد نیاز اضافه گردد، خواصی از مس مانند: هدایت الکتریکی تغییر خواهد کرد، حذف اکسیژن مس از طریق کربن ساده روش دقیق تر و موثر تری خواهد بود. شایان ذکر است، مس بدون اکسیژن ماده ای تک فاز است.

برای تولید مفتول مسی، كاتد های مس توليدي در پالايشگاه را به واحد ريخته‫گری می فرستند، در کارخانه ها اغلب دو واحد ریخته گری پیوسته و نیمه پیوسته وجود دارد، در ریخته گری پیوسته، مفتول های هشت میلیمتری تولید می گردند، و بعد از بسته ‌بندی به صورت كويل در آورده می شوند.

در سال های اخیر در کارخانه ها از ضایعات مس، مفتول مس و کابل مسی تولید می کنند.

مفتول مس هر یکشنبه در بازار بورس عرضه می‌شود، و در اختیار متقاضیان قرار می گیرد، اما در بازار آزاد هم خرید و فروش می شود. خرید و فروش کاتد مس و مفتول مس هم به صورت نقدی و هم اعتباری در معدن کو انجام می شود، برای اطلاع از قیمت مفتول مس فقط کافی است، با معدن کو همراه شوید.

مفتول مس در جهان:

آلمان از بزرگترین تولیدکنندگان مفتول های مسی در دنیا می باشد، و در حدود سیزده از درصد از مفتول مسی دنیا را تولید می کند. صد و سی کشور در جهان مفتول مسی را به سایر کشور ها صادر می کنند، آلمان، روسیه، بلژیک، آمریکا، اسپانیا و لهستان از بزرگ ترین صادر کنند گان مفتول مسی هستند. و همچنین کشور آمریکا یکی از بازار های بزرگ مصرفی مفتول مس و سیم و کابل، در دنیا می باشد.

مفتول مس در ایران:

ایران تولید کننده مفتول و روکش مسی می باشد، بستر و شرایط مناسب برای تولید این محصولات در داخل کشور آماده است، چهار شرکت در ایران (شرکت گیل ‌راد، شرکت ملی مس، شرکت دنیای مس و شرکت مس کاوه) در زمینه تولید مفتول‌ مس مشغول به فعالیت می باشند، کیفیت مس تولیدی ایران بسیار مرغوب است، اما تنها مشکلی که وجود دارد، نوسان قیمت مفتول مسی است. از لحاظ کیفیت مفتول مس داخلی با مفتول مس خارجی رقابت خوبی دارد، و هم چنین کاتد مس سرچشمه از مرغوب ترین کاتد های مس در جهان می باشد، بر طبق آمار های بدست آمده تا اسفند ماه سال 1397 قیمت مفتول مس ایرانی از مفتول مس خارجی ارزان تر بوده است.

شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: