دسته بندی نتایج:   > خرید فلز و آلیاژ

سرب چیست؟

سرب عنصر شیمیایی با نشان PB و عدد اتمی هشتاد و دو است. فلز سرب سنگین، انعطاف پذیر، سمی و چکش خوار می باشد، سرب به رنگ سفید- آبی است، که در برابر هوا خاکستری می ‌شود. از فلز سرب در سازه‌ های ساختمانی، خازن های اسید سرب، ساچمه و گلوله استفاده می گردد. از لحاظ وزنی سرب سنگین ‌ترین عنصر پایدار روی زمین است.

فلز سرب خاصیت رسانای الکتریکی ضعیفی دارد، اما در برابر پوسیدگی بسیار مقاوم است، و به همین دلیل برای نگهداری مایعات فرسایش گر (مثل اسید سولفوریک) بکار می رود.

سرب در زمین بیشتر به شکل سنگ یافت می شود، که سنگ سرب درخشان از مهم ترین سنگ ها است. سولفور سرب در حدود هشتاد و شش درصد سرب دارد. مهم ترین و بزرگ ترین معادن سرب در کشور های آمریکا، مکزیک، استرالیا، روسیه، اسپانیا، لهستان، آلمان و ایران قرار دارند.

فلز سرب در ایران:

بزرگ ترین معدن سرب در ایران و خاورمیانه، کارخانه تولید سرب انگوران و دندی در شهرستان ماهنشان استان زنجان می باشند، که مالک معدن سرب انگوران شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران و مالک کارخانه تولید سرب دندی شرکت کالسیمین می باشند، شرکت انگوران در حدود سی و پنج درصد مواد اولیه تولید سرب کارخانه ها را تامین می کند. ظرفیت سرب ایران در حدود چهارصد و بیست هزار تن می باشد، که علاوه بر مصرف داخلی به کشور های چین، هند، کره جنوبی، ترکیه، امارات، اندونزی، پاکستان و کشور های اروپایی صادر می گردد. ایران از لحاظ تولید سرب در رتبه پنجم آسیا قرار دارد.

کاربرد های سرب:

فلز سرب به طور کلی در صنایع نظامی، آلیاژ سازی، باتری ‌سازی، صنایع رنگ ‌سازی، صنعت نساجی، آرایشی و غیره کاربرد دارد، در زیر به موارد مهمی از کاربرد های سرب می پردازیم:

-سرب عنصری سمی است، و قابلیت جذب نوترون ها و اشعه ی گاما را دارد، به همین دلیل، به صورت ورقه های سربی به عنوان محافظ تشعشعی استفاده می شوند.

-ورق های سرب به عنوان عایق های صوتی در ساختمان ها کاربرد دارند، یک ورق سربی با ضخامت دو میلی متر، معادل تخته چوبی چند لایه با ضخامت بیست میلی متر صدا را جذب می کند.

-در فولاد های خود تراش سرب مانند مواد روان کننده عمل می کند، و باعث کاهش اصطکاک بین لبه برنده ابزار برش و براده خواهد شد.

-سرب در صنعت حمل و نقل (انواع مختلف باتری ها و لحیم کاری های) مورد استفاده قرار می گیرد.

-در ساخت باتری های اسید-سرب کاربرد دارد.

-در ساخت انواع کالاهای الکتریکی از سرب استفاده می کنند.

موارد موثر در قیمت سرب:

بررسی قیمت سرب مبحثی گسترده و تاثیر پذیر از مسایل زیادی می باشد، قیمت سرب در بازار های جهانی از مسایل سیاسی پیروی می کند، بطور مثال، در صنعت خودرو سازی از باز یافت سرب در باتری خودرو ها استفاده می شود، لذا اگر رشد تولید خودرو در بازار های داخلی و خارجی کاهش یابد، در قیمت سرب تاثیر مستقیمی خواهد داشت، و قیمت سرب کاهش پیدا می کند، بنابراین قیمت سرب در بازار ایران تحت تاثیر موارد زیادی است، و هم چنین نوسانات قیمت دلار، عرضه و تقاضای سرب در بازار های جهانی، قیمت سرب را تغییر خواهد داد. مثلا اگر قیمت دلار افزایش پیدا کند، صادرات سرب افزایش یافته و در نتیجه واردات کمتر خواهد شد، و ارز بیشتری وارد کشور می شود.

سرب بصورت شمش ، سرب نرم، سرب خشک، انواع آلیاژ های سربی، سرب آنتیموان دار، ورق های سربی و ضایعات سرب، خرید و فروش می گردد، برای اطلاع از قیمت سرب بهترین جا همین سایت می باشد. قیمت روز سرب و ترکیبات آن را دراختیارتان قرار خواهیم داد.

شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: