قبلی 1 بعدی
دسته بندی نتایج:   > خرید فلز و آلیاژ

فلز برنج چیست؟

 فلز برنج نوعی از آلیاژ می باشد. که از ترکیب مس و روی حاصل شده است، فلز برنج در اصل نوعی از آلیاژ های مس با نهایت چهل درصد روی می باشد، و حداقل مقدار روی در فلز برنج پنج درصد می باشد.

رنگ فلز برنج به مقدار فلز روی در آن وابسته است، که به رنگ های قرمز، طلایی و سبز مایل به زرد موجود می باشد. عنصرهای دیگری در فلز برنج وجود دارد که عبارتند از: قلع، آلومینیوم، سیلیسیم، منگنز، نیکل و سرب. دمای ذوب فلز برنج بسیار مناسب می باشد که در حدود 900 تا 950 درجه سانتی گراد است.

ماده مهم و اصلی برنج، مس است، مقدار مس موجود در برنج در محدوده بین 55 تا 95 درصد می باشد، بنابراین در صورتی که میزان مس موجود در فلز مس افزایش یابد، مس تصفیه شده الکتریکی حاصل می گردد که عیار مس موجود در آن 95 درصد است.

در صورتی که به فلز برنج به غیر مس و روی عناصر دیگری اضافه کنیم خواص مکانیکی برنج افزایش پیدا می کند که به آن برنج مخصوص می گویند.

نکته قابل توجه این است که میزان این عناصر هیچ وقت از تقریبا ۲–۱٪ تجاوز نمی‌نماید.

ورق برنج چیست؟

ورق برنج فلزی زرد رنگ و شبیه به رنگ طلایی می باشد، ورق برنج در مقابل لکه و کدر شدن محکم می باشد یعنی دیرتر اکسیده می گردد، در زمان های قدیم برای نخستین بار، با ذوب کردن مس و سنگ معدن فلز روی، ورق برنج تهیه و تولید می گردد.

ورق برنج نسبت به فلزات مس و روی چکش خوار تر می باشد، با تغییر در نسبت مس در ترکیب مس- روی، سختی و نرمی ورق برنج قابل تغییر میباشد،یکی از خواص ویژگی های مس خاصیت میکروب کشی آن است. به همین خاطر از آن جهت ساخت دستگیره و دیگر فلزات موجود در بیمارستان ها کاربرد فراوان دارد

 ورق برنج ویژگی مغناطیسی بسیار کمی دارد و به آسانی از فلزات دیگر قابل تفکیک می باشد. به همین دلیل به راحتی قابل بازیافت می باشد

قیمت ورق برنج:

محصولات نوردی برنجی با آلیاژ های مختلف و با اندازه های و قیمت های متفاوت در بازار به فروش می رسد و کاربرد عمده آن در صنایع الکتریکی، خودرو و لوازم خانگی است. فروش انواع ورق برنج به شکل تخت و رول

صورت می گیرد.

ورق برنج با آلیاژ 63B: به علت بالا بودن میزان روی دارای استحکام بالایی می باشد و برای پانچ و برش بسیار مناسب می باشند، عمده کاربرد این دسته محصولی در ساخت و تولید انواع کلید، پریز و سرسیم هستند. ورق برنج با آلیاژ 65B:  عمده کاربرد این دسته از محصولات در ساخت و تولید قطعات خودرو مخصوصا رادیاتور آن است. ورق برنج با آلیاژ 70B:  به علت بالا بودن میزان مس در این دسته از آلیاژ ها، قابلیت گود کشی آنها زیاد است، و بیشترین کاربرد آن در سماور سازی می باشد ورق و تسمه با سایر آلیاژ های برنجی، با درخواست مشتریان قابل و ساخت تولید می باشد.

قیمت ورق برنج متاثر از تغییرات قیمت مس و روی است و قیمت آن وابستگی شدیدی به مس موجود در آن دارد چون همانطور که می دانیم میزان مس در ورق برنج درصد بالایی دارد بنابراین با تغییر در عرضه و تهیه مس و نیز تغییر قیمت جهانی و داخلی آن، قیمت ورق برنج در کل بازار های دنیا و ایران تغییر خواهد کرد.

شما عزیزان می توانید با مراجعه به سایت معدن کو با انواع و قیمت ورق برنج مطلع شوید و خریدی آسان و به صرفه را تجربه نمایید.

شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: