فلز فولاد چیست؟

به آلیاژ های آهن که در حدود یک و نیم درصد کربن دارند، و اغلب با فلز های دیگر همراه هستند، فولاد گفته می شود. خصوصیات و ویژگی های فولاد به میزان درصد کربن و میزان عملیات حرارتی انجام شده بر روی فلز فولاد و همچنین به مقدار و نوع فلز های آلیاژ دهنده در آن بستگی دارد.

کاربرد های فلز فولاد:

فولاد در انواع مختلفی تولید می شود، لذا کاربرد های متفاوتی هم دارد، که در زیر به آن ها اشاره می کنیم.

-از فولادی که حاوی دو دهم درصد کربن باشد، جهت ساخت انواع مختلف سیم، لوله و ورق فولادی استفاده می‌شود.

-از فولادی که دارای میانگین دو دهم تا شش دهم درصد کربن باشد، برای ساخت ریل، انواع دیگ بخار و قطعات ساختمانی استفاده می شود.

-فولادی که در حدود شش دهم تا یک و نیم درصد کربن دارد، دارای بافتی سخت است و از آن برای ساخت انواع مختلف ابزار آلات، فنر و کارد و چنگال استفاده می شود.

تبدیل آهن به فولاد:

چدن آهنی است، که از کوره های بلند خارج می شود، و از مقداری کربن، گوگرد، فسفر، سیلیسیم، منگنز و نا خالصی‌های دیگر تشکیل شده است، در تولید فولاد، دو نکته مهم می باشد:

-حذف ناخالصی ‌های چدن

-اضافه کردن مقدار مشخصی از مواد آلیاژ دهنده به آهن

برای تولید فولاد از آهن باید به آهن مذاب تصفیه شده مقدار مشخصی کربن و فلز های آلیاژی از قبیل: وانادیم، کروم، تیتانیم، منگنز و نیکل اضافه کرد، برخی از فولاد های دارای عناصری مانند: مولیبدن، تنگستن یا فلز های دیگر هستند، فولاد های ویژه برای موارد خاصی استفاده می گردند.

دو روش کلی برای تولید فولاد وجود دارد:

-روش اول: بهره گرفتن از آهن اسفنجی و کوره ‌های قوس الکتریکی جهت ذوب آهن اسفنجی و در نهایت آلیاژ سازی

-روش دوم: بهره گرفتن از آهن خام یعنی آهنی که در فرایند احیای غیر مستقیم تولید می شود، و سوزاندن کربن اضافی چدن، در طی انجام این مرحله میزان کربن آهن خام کاهش پیدا کرده، و سپس عناصر دیگر به آن اضافه می شود، تا محصول نهایی به دست آید.

در دما های بالا، آهن و کربن با یکدیگر متحد شده، کاربید آهن (سمانتیت) ساخته می شود.

میزان مقاومت و استحکام فولاد با میزان کربن موجود در آن رابطه ی مستقیم دارد، اما این افزایش استحکام با کم شدن خاصیت جوش ‌پذیری و احتمال افزایش شکستن همراه است. استحکام فولاد های فرومغناطیس با شکل‌ پذیری رابطه ی معکوس دارد.

شرکت های فولادی در ایران:

فولاد محصولی بسیار پر کاربرد در صنعت می باشد، لذا در سال های اخیر کشور های مختلف به تولید فولاد برای کمک به اقتصاد شان مشغول شده اند، بزرگترین تولید کننده فولاد در جهان کشور چین می باشد، که برای تولید فولاد سنگ آهن از کشور های مختلف وارد می کند، کاهش و افزایش قیمت فلز فولاد در بازار های جهانی تاثیر مستقیم بر بسیاری از صنایع دارد، در ایران هم با توجه به نیاز بازار داخلی و صنعت و همچنین ذخایر غنی سنگ آهن، کارخانه های زیادی جهت تولید این ماده پر مصرف مشغول به فعالیت می باشند، که می توانیم به کارخانه گروه صنعتی سپاهان، فولاد کاویان، فولاد مبارکه، فولاد خوزستان، گروه ملی صنایع فولاد ایران، کارخانجات نورد و پروفیل ساوه اشاره کنیم، از بین این تولیدکنندگان، گروه صنعتی سپاهان با صادرات محصولات گوناگون مطابق با استاندارد های جهانی و قيمت های رقابتی توانسته است، در کشور های اروپا، آفریقا و خاورمیانه جايگاه و اعتبار تجاری ویژه ای بدست آورد، و در زمينه صادرات غير نفتی برای کشور مفید باشد.

شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: