دسته بندی نتایج:   > خرید فلز و آلیاژ

اطلاعاتی درباره قیمت خرید روی :

روی یا زینک عنصری شیمیایی با علامت ZN و عدد اتمی سی میباشد، فلز روی رنگی سفید متمایل به آبی دارد، که در مجاورت با رطوبت هوا تیره می شود، چگالی روی در حدود هفت کیلوگرم بر مترمکعب می باشد، هم چنین روی بعد از آهن، آلومینیوم و مس چهارمین فلز کاربردی در دنیا است. استخراج و تصفیه روی ناخالص در حدود هزار سال پیش از میلاد مسیح در کشور های هند و چین صورت گرفته است.


آلیاژ های ساخته شده از فلز روی :

- برنج : به علت استقامت و مقاومت در مقابل زنگ زدگی و خوردگی مصارف زیادی دارد.

- فولاد گالوانیزه

- روی


مزایای اصلی فلز روی :

- پایین بودن قیمت روی

- پایین بودن نقطه ذوب

- قابلیت ریخته گری

- واکنش پذیری با آهن

- مقاومت در برابر خوردگی

- قابلیت استحکام، آلیاژ پذیری، شکل پذیری

- سیالیت


کاربرد های فلز روی :

- از فلز روی جهت آبکاری فلزها استفاده می‌شود، تا مانع از زنگ زدگی آن ها شود.

- از فلز روی در آلیاژ هایی نظیر برنج، فلز ماشین تحریر، فرمول های متنوع لحیم با نقره استفاده می گردد.

- فلز روی در صنعت خودرو سازی کاربرد دارد.

- فلز روی لوله ‌ای، به عنوان قسمتی از محتوای باتری ‌ها کاربرد دارد.

- در صنعت ساخت و ساز هم از روی استفاده می شود.

- ترکیبات روی در لامپ تصویر تلویزیون، سرباره سازی متالورژی، و هم چنین در الکترولیت آبکاری روی و … به کار می روند.

- اکسید روی به عنوان رنگدانه ‌های سفید در رنگ های آبی و نیز به عنوان فعال کننده در صنعت Rubber استفاده می‌گردد، همچنین در لاستیک سازی و در ساخت انواع سرامیک ها و تولید کاغذ و انواع اصلاح کننده خاک کشاورزی از اکسید روی استفاده می شود.

نکته جالب این می باشد، که بیشتر از پنجاه درصد از تولید جهانی روی به صورت پوشش برای فلزات آهنی است. تقریبا ده درصد از محصولات روی توسط نورد به شکل های، ورق، صفحه، میله، سیم و فویل در می آیند، هم چنین روی به صورت خالص و یا همراه با مواد افزودنی مانند: سیلیسیم و آلومینیم برای افزایش مقاومت در برابر خوردگی کاربرد دارد. روی به صورت گالوانیزه از تشکیل زنگ بر سطوح فولادی که در معرض هوا قرار می گیرند، برای بیشتر از بیست سال جلوگیری می کند.


بررسی قیمت روی در ایران و جهان :

بر طبق مطالعات و بررسی های انجام شده، فاصله بین عرضه و تقاضای روی تا سال 2025 میلادی افزایش پیدا می کند. و به علت کاهش عرضه روی، بانک جهانی افزایش قیمت روی را پیش بینی کرده است، متوسط قیمت فلز روی در سال  2016 میلادی به میزان 1850 دلار بر تن بوده است، و در سال 2025 میلادی به بیشتر از سه هزار دلار خواهد رسید. کاهش عرضه و بالا رفتن تقاضای فلز روی افزایش قیمت روی را به همراه خواهد داشت، لذا سرمایه گذاری در این فلز با ارزش می تواند، شاخص های بورس را در بخش فلزات غیرآهنی تغییر دهد.

شرکت های تولیدکننده روی در ایران با ظرفیت های بالا جهت سرمایه گذاری مشغول به فعالیت هستند، بزرگترین تولیدکننده شمش روی در ایران، شرکت کالسیمین با ذخایر بالای روی و همچنین شرکت زرین معدن آسیا که از تولید کنندگان کنسانتره روی به روش فلوتاسیون، هستند. شایان ذکر است درکشور مان ایران به رشد و سود دهی این شرکت ها از طرق مختلف مانند: رشد قیمت های جهانی، رشد قیمت دلار نسبت به ریال و همچنین باز شدن بازار ها جهت صادرات شمش کمک شده است.

شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: