تعریف ایزولاسیون :

ایزولاسیون به معنی پوشاندن سطح پشت‌بام‌ ها، دیوار و کف زمین است که به وسیله یک یا چند لایه با کاربرد عایق‌ ها انجام می گیرد، تا از نفوذ رطوبت و آب به لایه زیرین خود ممانعت نماید.

در حال حاضر، با تنوع زیاد و وسیعی که در ساخت ایزولاسیون می باشد، اجزای تشکیل دهنده این مواد نیز دارای تنوع بسیار زیادی هستند، و هر برند و شرکتی از بخش های متفاوتی در تهیه ایزولاسیون استفاده می نماید.

انواع ایزولاسیون ها:

با توجه به مواد تشکیل دهنده، انواع مختلفی از عایق‌ها موجود می باشند که بارزترین آن‌ها عبارتند از :

قیرگونی

عایق رطوبتی پیش ساخته (ایزوگام)

عایق‌های مایع رنگی پلیمری

ژئوممبران و ژئوتکستایل و …

و نیز هر یک از این عایق‌ها دارای استفاده های مختلفی می‌باشند که اغلب اکثر ایزولاسیون‌ها در عایق‌کاری در محل های متفاوتی مانند بام ها، کف استخر ها، کف سرویس ‌های بهداشتی، ‌کف آشپزخانه، و کف واحد های تجاری که احتمال آبریزی در داخل آن‌ ها وجود دارد استفاده می گردد.

بندکشی ساختمان:

محصولاتی که برای مقاوم سازی و آب بندی انواع بندکشی کاشی، سرامیک، اجر، موزائیک، سنگ و … موارد کاربرد قرار می گیرد، محلولی که برای بند کشی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد تشکیل شده از یک جزی پودر پایه سیمانی و افزودنی های ویژه و رزین می باشد که بعد از مخلوط نمودن با آب ترکیبی ضد آب حاصل می شود (البته بعد از خشک شدن). بنابراین می توان بدون تخریب سرامیک و کاشی محل هایی مانند حمام و سرویس های بهداشتی و بین آجر نما و سنگ های ساختمانی از این ماده برای آب بند نمودن استفاده نمود، تا دچار هزینه سنگین تخریب و زمان طولانی نشود، در گذشته برای بند کشی از سیمان و پودر سنگ استفاده می گردید، که از کیفیت بالایی برخوردار نبود و در اثر گذشت زمان کوتاهی ترک خورده و کثیف می شدند و شکل ظاهری نامناسبی پیدا می کردند حال آنکه عمده زیبایی کاشی کاری و سرامیک‏ کاری به بندکشی آن می باشد، محصولات جدید بندکشی امروزه تمامی معایب یاد شده را پوشش داده و طول عمر بالایی دارد.

که دارای خصوصیات زیر می باشند:

مقاومت زیاد در مقابل مواد شوینده و اسیدی

دارای انعطاف پذیری زیاد

مقاوم در مقابل اشعه خورشید

آب بند کننده صددرصد بندهای کاشی و سرامیک

چسبندگی بالا به جدار کاشی و سرامیک

روش مصرف:

اول آنکه سطح را کاملاً تمیز و خشک می کنند، سپس محلول بندکشی را با مقدار مناسبی آب مخلوط می کنند تا ماده خمیری بعد از گذشت مدت زمان کوتاهی حاصل شود سپس از آن استفاده می کنند. و بعد به وسیله قلم موی نازک اثر آن را از روی کاشی و سرامیک پاک می نمایند مقدار پوشش دهی این محصول ارتباط مستقیم با اندازه کاشی و سرامیک و آجر و… دارد و می توان ضخامت بندکشی در استفاده از این محصول تاًثیر فراوانی داشته باشد.

محلول نانویی جهت بند کشی: 

محصول جدیدی برای بند کشی در حال حاضر در بازار عرضه شده است که دارای ویژگی های زیر می باشد که عبارتند از:

استفاده از فناوری نانو (نفوذپذیری به عمق سازه)

مقاومت زیاد در مقابل شوینده ها (جوهر نمک، سفید کننده) و مواد شیمیایی

اجرای راحت بدون نیاز به داشتن تخصص خاص

دارا بودن خاصیت الاستیسیته (کشسانی) و انقباض کمتر

چسبندگی بالا نسبت به سطوح مختلف

غیر قابل اشتعال و سازگار بودن با محیط زیست

مقرون به صرفه بودن از لحاظ وقت و هزینه

فاقد هرگونه آلودگی و آسیب های فیزیولوژی

آنتی باکتریال و بدون داشتن بو

شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: