تعریف کاشی

کاشی را به قطعه سنگی مصنوعی می گوییم، که دارای طول و عرض مختلف و ضخامت آن چند میلی‌متر می باشد، و یک روی کاشی ها دارای سطحی کاملاًّ صاف و صیقلی می‌باشد. کاشی،فرآورده های سفالین و سرامیکی می باشد که در ساختمان مصارف مختلف و کاربردی دارند به عنوان مثال، حمام‌ها، توالت‌ها، آشپزخانه‌ها وآبریزگاه‌های عمومی و ...از کاشی برای تزئینات داخلی و خارجی ساختمان و نیز برای ایجاد بهداشت استفاده می شود و عایق رطوبتی بسیار مناسبی می باشد.

کلمه کاشی از نام شهر کاشان گرفته شده است، که از اوایل دوران اسلامی به عنوان مرکز صنعت سفال‌سازی شهرت فراوان داشت.

مراحل تشکیل کاشی:

اولین مرحله  تشکیل کاشی ،انتخاب و آماده‌سازی مصالح است.

تولید گل کاشی

آماده سازی قالب

خشک نمودن

پختن مواد حاصله

لعاب دادن بروی کاشی

مواد تشکیل دهنده کاشی:

یک عدد کاشی از دو قسمت تشکیل می شود:
۱- سفال که قسمت اصلی و استخوان‌بندی کاشی را دربرمی گیرد.
۲- لعاب روی کاشی که ماده‌ای است شیشه‌ای و قسمت رویی آن را در برمی گیرد.
یکی از عوامل بسیار مهم در صنعت کاشی‌سازی این می باشد که این دو قسمت یک کاشی را طوری انتخاب گردد که ضریب انبساط آن‌ها مساوی شود.

تاریخچه کاشی در ایران

 کشور عزیزمان ایران دارای تاریخی کهن و نیزدارای معادن بسیار زیادی و ذخایر غنی می باشد که دارای بستر مناسبی برای تولید کاشی می باشد و بطور کلی تولید کاشی به حدود 1250 سال قبل از میلاد مسیح برمی گردد. استاد علی پنجه پور از مشهورترین  و معروفترین استادان کاشی کاری ایران می باشد.

کاربرد کاشی:

همانطور که ذکر شد، کاربرد کاشی برای تزئینات داخلی و خارجی بناها به خصوص اماکن مذهبی و نیز برای  رعایت بهداشت در ساختمان ها و به عنوان عایق رطوبتی مورد کاربرد می باشد. کاشی ها در اندازه‌های مختلفی هستند به عنوان مثال، کاشی کف و دیواری را در ابعاد ۲×۲ و ۱×۲ تا ۵۰×50 سانتی متر تهیه می شوند که دارای رنگ های مختلفی نیز هستند. کیفیت کاشی باید به گونه ای باشد که به تغییرات درجه حرارت مقاوم باشند و در آن ترکی ایجاد نشود.از کاشی دیواری برای رعایت بهداشت و عایق رطوبت در آشپزخانه، محیط‌های بهداشتی، حمام و دستشویی استفاده می گردد. از کاشی کف با وجود ضد سایش بودن و مقاومت حرارتی و الکتریکی زیاد آن در آشپزخانه‌ها، حمام‌ها، آزمایشگاه‌ها، و کارخانجات شیمیایی استفاده می شود و مورد آخر کاشی باید دارای ابعاد صاف و و تیز گوشه ساخته شوند.

قیمت نصب کاشی و عوامل موثر:

نصب کاشی توسط نصاب های حرفه ای، در مکانهای مثل کف خانه ها، آشپزخانه ها، سرویس های بهداشتی و حمام و راهروها و فضاهای بیرونی مثل گلخانه و حیاط و تراس صورت می گیرد. بعضی مواقع نصب کاشی، بعد از اتمام کار نصب وان و یا روشویی جدید و به جهت حفظ  ظاهر نامناسب انجام می شود، معمولا خرید کاشی قبل از تماس با نیروی نصاب صورت می گیرد. عوامل مهمی که بر دستمزد نصب تاثیردارد عبارتند از: محله، میزان ساعات کاری، طرح کاشی.

در نهایت باید در نظر داشت که به عنوان مثال قیمت کاشی مورد انتخاب بر کیفیت آن تاثیر می گذارد پس بطور کلی بعد از انتخاب کاشی با کیفیت و قیمت بالا توصیه می شود از نصاب حرفه ای استفاده شود.

تولید کنندگان کاشی در ایران، در جهت توسعه روش های نوین کسب و کار، با ارائه محصولات کاشی متنوع از نظر کیفیت، قیمت، طرح، سایز و روش خرید آسان و سریع این محصولات، به عنوان تامین کننده کاشی در سطح کشور می باشند که شما عزیزان برای مشاهده ی جدیدترین قیمت کاشی می توانید از کارشناسان سایت معدنکو کمک بگیرید.

سرامیک چیست؟

یکی از قدیمی ترین هنرها ، هنر سفالگری می باشد که به مرور زمان و با ساخت کوره ها ،پختن سفالها و  نیز رنگ و لعاب زدن به آنها سرامیک تولید شده و کم کم ظروف سرامیکی جای ظروف فلزی را گرفت و باعث رشد صنعت سفالگری و کاشی سازی گردید، برای زیبا کردن وجلوه دادن نمای مساجد و جاهای سنتی و ضدآب کردن دیوار های حمام، درست کردن حوض و آبنما از این محصولات استفاده میشود.

 سرامیک یک ماده جامدی می باشد که از مواد غیر فلزی و غیر آلی تشکیل شده است . به موادی که از ترکیب خاک رس با ماسه و فلدسپات در دمای بالا بدست می آیند و توده شیشه ایی مانند می باشد و همچنین بسیار سخت و غیر حلال و غیر قابل اشتعال ،سرامیک گفته میشود وبه کاشی هایی که لعاب روی آنها از جنس سرامیک میباشد ،هم سرامیک میگویند.

سرامیک هابه دو صورت تولید و به بازار عرضه میگردند، سرامیک لعاب دار و بدون لعاب ،سرامیک های بدون لعاب توسط اکستروژن یا پرس کردن شکل می گیرند سپس در داخل کوره پخته می شوند و به رنگهای (قهوه ای، قرمز و یا نخودی) میتوانند باشند،عموما اکثر سرامیکها سه ماده اولیه و مشترک (خاک رس، ماسه و فلدسپات ها) دارندکه خاک رس، هیدراته شده آلومینیوم می باشد .مراحل تولید سرامیک به صورت (مواد اولیه ،بالمیل و اسپری درایر،پرس ،خشک کن، آماده سازی لعاب و پخت است.

برای شکل دادن به سرامیک از قابلگیری استفاده میکنند،که قالبگیری روشهای مختلفی دارد مانند:

قالب گیری سرامیک با برش های عمودی ،قالبگیری با فشارو قالبگیری فشاری.

لعاب دادن به سرامیک، (سطحی صاف و زیبا،و عایق مواد شیمیایی و آب) ایجاد می کند ، روش لعاب دادن این است که لعاب را به صورت مایع روی سرامیک خشک که پخته شده بصورت یکنواخت می ریزند و دوباره داخل کوره گذاشته تا لعاب هم پخته شود لعاب ها یا همان رنگهای معدنی به علت سیلیسیمی که دارند باعث میشوند یک لایه شیشه ایی روی سرامیک قرارگیرد.

بطور کلی سرامیک ها را به دو دسته سرامیک سنتی و سرامیک پیشرفته می توان رده بندی کرد:

به دسته ایی از سرامیک ها که نحوه تولید و مراحل آماده سازیشان به طریق کاملا سنتی انجام میگیرد سرامیک سنتی می گویند و به سرامیک هایی که مواد تشکیل دهنده شان و نحوه ساختشان پیچیده تر می باشد و از فناوری و تکنولوژی پیشرفته استفاده میشودوهمچنین کاربردهای حساس تری دارند سرامیک پیشرفته گفته میشود. مانند :سرامیک‌های مهندسی ،شیشه ‌سرامیک‌ ها ،الکتروسرامیک ‌ها،بیوسرامیک‌ها

سرامیک های پیشرفته در صنایع مختلف کاربرد دارند که می توان  به مواردی مانند : پزشکی و فناوری پیشرفته زیستی ، ماشین های پیشرفته ، صنایع نظامی ، صنایع کامپیوتری به عنوان ابر رسانا ها اشاره کرد.

سرامیک یکی از معمول ترین مصالحی است که برای پوشش کف داخل ساختمان استفاده میشود، علاوه بر اینکه سرامیک ،کف را پوشش میدهد ،زیبایی و جلوه خاصی هم به مکان هایی مثل آشپزخانه، حمام و سرویس بهداشتی میدهد .انواع مختلفی سرامیک برای ساختمان سازی داریم مانند: کاشی ، سرامیک گرانیتی ،سرامیک پرسلان ، سرامیک موزاییکی و کاشی لعابی .

لعاب هایی که روی سرامیک قرار می گیرند در انواع متنوعی می باشند مانند: لعاب های سربی ( سربی ساده، مخلوط ،بدون بور و محتوای برات ) و لعاب های بدون سرب ( لعاب با قلیایی کم و با قلیایی زیاد و بدون بور و براتی )

قیمت سرامیک در ترمیم  ساختمانها و ساختمان سازی از اهمیت زیادی برخوردار است،در مدرن سازی فضای داخلی ساختمانها و اجرای دکوراسیون ،كفپوش هاي پاركت، لمينت، سراميك و سنگ جایگزین موکت های قدیمی شده است ،لذا بازار سرامیک و انواع کفپوش های وارد رقابت خوبی شده ، بنابراین سرامیکهای متنوع با قیمت های مختلف در بازار مصالح ساختمانی موجود میباشد، ما ارایه دهنده انواع سرامیکهای ساختمانی و صنعتی هستیم برای اطلاع از قیمت سرامیک سایت معدن کو را از دست ندهید.

شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: