اطلاعاتی درباره کاشی و سرامیک کف:

کاشی و سرامیک ها برای پوشش کف و دیوار کاربرد دارند، در این متن قصد داریم، در خصوص کفپوش های کاشی و سرامیکی برای محیط های مختلف و همچنین خصوصیات و ویژگی های این مدل از سرامیک ها مطالبی را بیان کنیم.

سرامیک، ماده معدنی و غیر فلزی، که بر پایه عناصری نظیر: اکسید، نیترید، برید و کاربید است، که در درجه حرارت بسیار بالایی در کوره ها پخته می شود. در سال های گذشته كفپوش اکثر منازل موزاييك بود، و بر روی آن از موکت استفاده می کردند، ولی با گذر زمان و نوآوری در کفپوش ها محصولات متنوعی جایگزین کفپوش های قدیمی گردید، که سرامیک و کاشی از نسل کف پوش های مدرن می باشند، و در محیط های مختلفی از جمله: کف سالن و اتاق ها، کف سرویس بهداشتی و حمام، کف حیاط و پارکینگ ها و همچنین برای کف پوش سالن ها و سوله های صنعتی به کار برده می شوند.

معمولا اکثریت افراد برای خرید کاشی و سرامیک بیشترین توجهشان بر طرح و نقوش می باشد، اما با توجه به کار کرد سرامیک و کاشی ها باید مشخص شود، که آیا مناسب با فضای شما هستند یا نه؟ لذا داشتن اطلاعات کافی در این زمینه و همچنین خرید از فروشگاه ها و لوازم ساختمانی های معتبر می تواند کمک مناسبی باشد.

مدل های مختلف کاشی و سرامیک:

سرامیک هایی که دارای لایه ای براق می باشند، به پنج دسته و سرامیک هایی که مات هستند، به چهار مدل رده بندی می شوند، روی هر یک از سرامیک ها اطلاعاتی در خصوص درجه کیفیت، شاخص PEI، میزان جذب آب، ضریب اصطکاک، مقاومت در مقابل یخ‌ زدن، و رنگ بندی وجود دارد، که در اصل از مهم ترین ویژگی های کاشی و سرامیک ها بوده، و در هنگام خریداری باید به این نکات توجه شود، تا کاشی و سرامیک متناسب با مصرف خریداری شود.

به طور مثال:

میزان سائیدگی کاشی و سرامیک ها بر روی جعبه های بسته بندی شده آن ها به نام PEI قابل تشخیص است، این نوع از درجه بندی مختص کاشی و سرامیک های براق می باشد، و هرگز بر روی کاشی های مات آن را نخواهید دید.

در اصل درجه PEI در یک کاشی براق میزان مقاومت و استحکام آن را در برابر سائیدگی مشخص می کند، که این درجه با aa نمایش داده می شود، اگر برای مصرف منازل مسکونی به دنبال خرید کاشی و سرامیک هستید، کاشی هایی که PEI آن ‌ها III و IV است، گزینه مناسبی خواهد بود.

و مورد دیگر:

در خصوص شاخص COF که میزان سنجش لیزی کاشی و سرامیکی می باشد، الخصوص برای کاشی و سرامیک های کف توجه به این مورد خیلی مهم است، این درجه بندی به مقدار مقاومت طبیعی کاشی در مقابل لیز خوردن اختصاص دارد. به طوری که اگر این میزان بالا باشد، اصطکاک کف با پای افراد کم تر خواهد بود، و هر چقدر این عدد میزان کمتری باشد، سرامیک لیز تر می شود، به عنوان مثال جهت خرید کاشی برای منازل مسکونی بهتر است، که COF بیش ‌تر از ۵۰ باشد، و همچنین آن دسته از سرامیک هایی که دارای COF بیش ‌تر از ۶۰ هستند، برای کف محیط های تجاری مناسب ترند.

شایان ذکر است، برای پوشش کف حمام و سرویس های بهداشتی، از سرامیک و کاشی هایی استفاده گردد، که درجه COF آن بالاترین حد ممکن باشد، برای این که احتمال لیز خوردگی کاهش پیدا کند.

شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: