اطلاعاتی درباره خرید و انواع رنگ ساختمانی:

رنگ از جمله مواد اولیه کاربردی در صنعت ساختمان سازی می باشد،که برای استفاده های مختلف مورد کاربرد قرار می گیرد. به طور کلی رنگ ها به دو گروه قابل شستشو و غیر قابل شستشو طبقه بندی می شوند و هر کدام خصوصیات خاص خود را دارا می باشند. رنگ های روغنی و اکریلیک قابل شستشو و رنگ های پلاستیکی غیر قابل شستشو می باشند. رنگ هایی که غیر قابل شستشو هستند اغلب برای سقف ها مورد کاربرد هستند، از طرفی، رنگ های قابل شستشو برای رنگ آمیزی درب، چهارچوب و دیوارها مورد کاربرد می باشند.

انواع رنگ ساختمانی عبارتند از:

-رنگ پلاستیکی

رنگ های پلاستیکی یا امولسیونی دارای غلظت بالایی می باشند، و اغلب جهت پوشش سقف مورد مصرف قرار می گیرند زیرا در مقابل رنگ روغنی مناسب تر هستند. این رنگ به آسانی روی سطح پخش نمی شود زیرا غلظت بالایی دارا می باشد و اکثر اوقات رد قلمو یا رول بر سقف بر جا می ماند، ماده اصلی رنگ پلاستیکی لاتکس می باشد، این رنگ ها در دو نوع پلاستیکی و نیمه پلاستیکی ساخته می شوند. قیمت رنگ نیمه پلاستیکی در مقابل با رنگ پلاستیکی کمتر می باشد، و سرعت اجرای آن بالاتر است.

-رنگ اکریلیک

رنگ اکریلیک از با کیفیت ترین رزین های که بر پایه آب هستند تولید می شوند، و به نسبت رنگ های روغنی با سرعت بیشتر خشک می گردد، این رنگ هم جهت رنگ آمیزی نمای خارجی و هم سطوح داخلی استفاده می گردد، این رنگ ها به علت خاصیت ارتجاعی و کشسانی خود مقاومت بالایی در مقابل ترک های سطحی دارند و اگر لکه یا آلودگی بر روی آنها بوجود آید به آسانی پاک می شود.

-رنگ روغنی

رنگ روغنی برای پوشش دیوار داخلی بیشتر خانه ها مورد کاربرد قرار می گیرد. این رنگ از قابلیت تمیزکاری برخوردار می باشد و در صورت زیر سازی مناسب و با کیفیت طول عمر بالایی دارا می باشد، کاربرد مواد شیمیایی در ساخت، این محصول را در مقابل عوامل مختلف نظیر گرما و سرما، رطوبت و … بالا برده و آن را به پوششی با کیفیتی برای انواع سطوح حتی سطوح فلزی تبدیل نموده است، این رنگ قابل شستشو می باشد و در طیف های مختلف به بازار عرضه می گردد.

-رنگ آستر

رنگ آستر به رنگی می باشد، که برای زیر سازی رنگ آمیزی مورد کاربرد قرار می گیرد. انجام یک زیرسازی مناسب می تواند کیفیت رنگ آمیزی لایه نهایی را افزایش دهد، مدت زمانی که جهت خشک شدن رنگ آستر لازم می باشد نهایتا نیم ساعت است.

-رنگ جلا

رنگ جلا یا وارنیش برای جلا دادن به سطوح استفاده می شود، برای ایجاد لایه ای محافظ برای سطوحی مانند پارکت یا کمد های دیواری از این رنگ استفاده می گردد.

مقایسه ای بین رنگ های ساختمانی و رنگ های صنعتی:

 1-كاربرد نهايي: اولين مورد اختلاف بین رنگهاي صنعتي و ساختماني در كاربرد نهايي آنها می باشد، كاربرد رنگهاي صنعتي در محيط هاي صنعتي و جهت رنگ آميزي و پوشش دهي محصولات صنعتي می باشد، در حالی که رنگهاي ساختماني در محيط هاي مسكوني به کار برده می شود.

 2-هدف اصلي كاربرد: هر نوع پوششي يك هدف و نياز اصلي را میسر میسازد، در مورد رنگهاي صنعتي هدف اصلي حفاظت سطوح می باشد ولی هدف اصلی رنگ های ساختمانی، زیبایی بخشیدن به ساختمان و دلپذیر کردن محیط زندگی می باشد

3-گستردگی محصولات: رنگهای ساختمانی از طیف گسترده ای نسبت به رنگهای صنعتی برخوردار می باشد.

4-الگوی خرید: یکی از بزرگترین نقاط اختلاف بین رنگ ساختمانی و صنعتی در چگونگی خرید می باشد. رنگهای صنعتی در هر سفارش خرید در مقیاس بزرگ خریداری می شوند اما در مقابل رنگهای ساختمانی بر اساس نوع خریدار در مقادیر کم خریداری می گردند.

شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: