رنگ صنعتی چیست ؟

رنگ هایی هستند که از ترکیبات شیمیایی مختلفی در کارخانجات صنعتی ساخته می شوند، اغلب جهت جلوگیری از ساییدگی و خوردگی بدنه در صنایع مختلف مانند بدنه کشتی ها ،رنگ آمیزی لوله ها و صنایع نفت و پتروشیمی و غیره استفاده می شوند.

از پرکاربردترین صنایع طرفدار رنگ صنعتی، صنعت خودرو سازان و واگن سازی می باشد، از کاربرد های دیگر آن، در بسته بندی های مواد غذایی در قوطی های کنسرو، برای ممانعت از خوردگی و خراب شدن محتوای غذا از رنگ صنعتی استفاده می کنند.

انواع رنگ صنعتی:

برای دسته بندی رنگ صنعتی می توان شرایط متفاوتی را در نظر گرفت. به عنوان نمونه، می توان بر طبق نوع رزین، نوع حلال و یا لایه مصرفی رنگ، طبقه بندی صورت گیرد، رنگ صنعتی اپوکسی، رنگ صنعتی پلی یورتان، رنگ صنعتی کولتار اپوکسی و … در طبقه بندی رزین قرار داده می شوند، و رنگ صنعتی پایه حلالی، رنگ صنعتی پایه آب، رنگ صنعتی بدون حلال یا solvent free در دسته بندی حلالی قرار می گیرند. و نیز رنگ صنعتی آستر، رنگ صنعتی میانی، رنگ صنعتی رویه نیز بر طبق لایه مصرفی طبقه بندی گردیده است. مهمترین و پرطرفدارترین طبقه بندی، طبقه بندی بر اساس نوع رزین می باشند.

رنگ صنعتی دو جزئی چیست؟

رنگ های دو جزئی گروهی از رنگ های صنعتی می باشند که از دو جز پایه (رزین+مواد رنگزا+افزودنی ها و...) و سخت کننده(هاردنر) ساخته شده اند، به عبارتی این نوع از رنگ ها در دو ظرف مجزا به وسیله شرکت سازنده تولید می گردند، و بعد در زمان مصرف توسط کاربر مخلوط شده و پس از همگن سازی کامل، مورد کاربرد قرار می گیرد.

رنگ های بر پایه رزین اپوکسی و رزین پلی یورتان از جمله مهمترین رنگ های این گروه می باشند، به عنوان نمونه در رنگ های بر پایه رزین اپوکسی، بخش پایه از واحد های کوچکی به نام اولیگومر تشکیل گردیده است که شامل گروه فعال اپوکسید می باشد، این بخش های فعال بعد از ترکیب با هاردنر که عمدتا در رنگ های اپوکسی شامل آمین ها، آمید ها و یا ترکیبی از این دو می باشند، تشکیل یک شبکه به هم پیوسته و مقاوم را می دهد که درنتیجه پوشش نهایی را می سازند.

از خصوصیات بارز این گروه رنگ ها می توان به استحکام زیاد، چسبندگی قوی با سطح کار، غیر قابل برگشت بودن رنگ، مقاومت زیاد به عوامل خورنده، مقاومت زیاد به حلال و قابلیت اعمال با ضخامت های بزرگ اشاره نمود. و نیز در رنگ های مخصوص مخازن آب شرب از نوعی از رزین های اپوکسی استفاده می گردد که فاقد حلال می باشد، و صرفا بعد از اختلاط دو جز مایع، یک پوشش سخت به وجود می آید، این خصوصیات منجر می شود که جهت رقیق سازی رنگ نیازی به تینر و حلال های سمی در رنگ نیست در نهایت بعد از خشک شدن رنگ نیز، مواد سمی از آن متصاعد نخواهد شد.

با توجه به این که عملیات خشک شدن این نوع از رنگ ها بر طبق واکنش شیمیایی ما بین هاردنر و رزین می باشد، نسبت مناسب اختلاط دو جز از اهمیت زیادی برخوردار می باشد و می تواند بر روی کیفیت پوشش نهایی تاثیر بگذارد، و نیز توجه به این مسئله نیز از اهمیت بالایی برخوردار می باشد،که مخلوط رزین و هاردنر فقط تا مدت زمان مشخصی قابل نگه داری و اجرا می باشد، که با پارامتری به نام (Pot Life) در برگه اطلاعات فنی رنگ یادداشت می شود.

شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: