بیشتر درباره رنگ چوب:

رنگ های چوب عموما بایستی ویژگی glassy داشته باشند، رنگ های چوب تقسیم بندی های مختلفی می توانند داشته باشند. انواع رنگ چوب از لحاظ براقیت عبارتند از:

رنگ های مات

رنگ های براق

رنگ های چوب مانند جلا  براق  می باشند، و رنگ های کیلر و نیم پولی استر، مات و براق هستند،که با توجه به سلیقه مشتری قابل اجرا می باشد. و اغلب روغن های محافظ که جذب سطح چوب می گردند مات هستند، اما روغن های هم هستند که خواص براقیتی را دارا می باشند.

انواع رنگ چوب از لحاظ چند جزئی عبارتند از :

رنگ چوب تک جزئی

رنگ چوب دو جزئی یا چند جزئی

یک جزئی یا چند جزئی بودن رنگ علتی بر مقاوم بودن آن در شرایط ویژه نیست ولی اغلب رنگ های دو یا سه جزئی زودتر خشک می گردند و در نهایت گرد و غبار کمی روی سطح کار می نشیند و سطح حاصل صاف تر می باشد.

رنگ چوب تک جزئی :رنگ چوب روغن جلا، کیلر و بعضی از روغن ها و رزین ها

رنگ چوب دوجزئی و چند جزئی: رنگ چوب نیم پولی استر و پلی اورتان دو جزئی و پلی استر

انواع رنگ چوب از لحاظ بیرونی و داخلی بودن آن :

رنگ های چوب مقاوم شرایط خارجی و آنتی UV

رنگ های چوب مختص شرایط داخلی

لوازم مورد نیاز برای رنگ آمیزی چوب:

  • قلم نقاشی یا پیستوله
  • سنباده ۲۲۰ جهت سنباده کاری نخست
  • سنباده ۴۰۰ پوستاب جهت سنباده کاری پس از سیلر
  • شاپان قهوه‌ای یا مشکی جهت تهیه آستری
  • بنزین جهت ترکیب با شاپان
  • سیلر
  • کیلر
  • رنگ نیم پلی استر مات یا براق
  • خشک کن نیم پلی استر

مراحل اجرای استفاده از رنگ چوب:

سنبه کاری: در این بخش از کار تمامی اشیای خارجی مانند میخ. منگنه تراشه چوب و… را به وسیله سمبه. سمبه کاری می نمایند، تا میخ یا هرچیز دیگر در زمان پایان کار باقی نماند.

بتونه کاری: نخست سطوح چوب را با انواع بتونه ، بتونه کاری می‌کنیم تا سطحی صاف و یکنواخت ایجاد شود. انتخاب بتونه به نوع رنگی که مصرف میکنیم بستگی دارد .

سنباده زنی:در این بخش بتونه هایی که به چوب است را  سنباده می‌زنیم تا به سطح چوب برسیم . علت از این کار این است که فقط بر میان خلل و فرج و ترک ‌ها و شیار ها بتونه برجا بماند و روی سطح چوب بتونه‌ای نباشد، زیرا منجر به افزایش ابعاد قطعه چوبی می‌شود .

رنگ زدن:در مرحله ابتدایی رنگ آستری میزنیم در این بخش، عمل اصلی که همان رنگ زدن است با انواع وسایل ( قلمو ، پارچه پرزدار و … ) صورت می گیرد، این بخش مهمترین بخش می باشد، که بایستی به دقت انجام گردد، مثلاً نبایستی به یک بخش آنقدر رنگ بزنیم که شرّه کند و در بخش دیگر کمتر رنگ زده شود. این بخش تعیین کننده ی رنگ چوب است که رنگ مورد نظر با پارچه و (بنزین.شاپان) به چوب زده می شود، نکته مهم این است که، رنگی که در مرحله ابتدایی بر روی چوب نقش می بندد همان رنگ اتمام کار آن می باشد، که بعد از پاشیدن نیم پلی استر بوجود می آید.

در مرحله دوم به چوب سیلر و کیلر میزنیم در این بخش، عمل اصلی که همان رنگ زدن می باشد، به وسیله پیستوله صورت می گیرد که این کار به دو جهت انجام می گیرد:

1-تا کلیه عیب و ایراد کار مشخص گردد.

2-سمباده خوری کار بهتر می باشد.

شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: