بتونه چیست؟

بتونه ماده‌ای خمیری می باشد که برای پوشاندن انتهای میخ‌ ها و پیچ‌ ها و پر نمودن سوراخ ‌ها و زدگی ‌ها و ترک‌خوردگی ‌های سطح چوب یا دیوار گچی یا فلزات مورد استفاده قرار می گیرد، تا سطحی یکنواخت و صاف بوجود آید و برای رنگ کردن آماده گردد.

در نقاشی ساختمان اصولا بتونه به وسیله استاد نقاش آماده می شود و در حال حاضر، بتونه آماده هم در بازار موجود می باشد. ولی بیشتر مواقع بتونه درزمان نقاشی به وسیله نقاش آماده می شود و آماده کردن آن به تخصص و تجربه احتیاج دارد.

لوازم مورد نیاز جهت آماده سازی بتونه چیست؟

  • آب
  • رنگ روغنی براق
  • پودر مل
  • روغن الف

انواع بتونه:

بتونه رنگ دو نوع می باشد که عبارتند از:

1- بتونه روغنی (برای دیوارهایی که رنگ روغنی دارند و نیز سطوح فلزی و چوبی استفاده می شود)

2- بتونه پلاستیکی(برای دیوارهایی که رنگ پلاستیک دارند به کار برده می شوند.)

بتونه روغنی چیست و چگونه آماده می شود؟

بتونه روغنی برای دیوار هایی که رنگ روغنی دارند به کار برده میشوند، چگونگی تهیه بتونه روغنی به قرار زیر می باشد:

مقداری روغن الف و پودر مل را با یکدیگر مخلوط می نمایند و بعد به مخلوط حاصله رنگ روغنی اضافه می کنند. نکته ای مهمی که بسیار پر اهمیت در ساخت بتونه می باشد این است که، بایستی از رنگ روغنی براق مصرف گردد. در غیر اینصورت بتونه به شکل چروکی به خود می گیرد و کیفیت لازم و مناسب را دارا نمی باشد. البته اضافه کردن روغن الف به طور حتمی لازم نیست. زیرا بتونه روغنی حالت مایع می باشد در پوشاندن سوراخ‌ ها احتمال دارد مشکلاتی بوجود آورد، یکی از این مشکلات عبارتند از این که بتونه به طرف پایین حرکت می نماید و خود بتونه، تکه‌تکه می گردد. برای ممانعت از تکه‌تکه‌شدن بتونه، در روی کار، مقدار بسیار کم، آب سرد به بتونه اضافه می‌کنند تا هم بتونه با سرعت سفت و سخت گردد و هم از فروریختن آن ممانعت شود.

بتونه پلاستیکی چیست و چگونه آماده می شود؟

رنگ پلاستیک را با آب رقیق می کنند و سپس با اضافه نمودن چسب چوب، میزان چسبندگی آن را افزایش می دهند، بعد با اضافه‌ نمودن مقدار های کم مل، آن را به شکل خمیر در می آورند، سعی کنید مل با مخلوط رنگ و چسب چوب کاملاً مخلوط شود تا در هنگام مصرف با مشکل مواجه نگردد.

بعد از اجرای بتونه و درزگیری های لازم بایستی مدتی صبر کنید تا بتونه کاملا خشک شود و بعد شروع به نقاشی دیوار نمود.

ترک های عمیق را با بتونه کناف از بین برده می شود، تهیه بتونه کناف از دیگر بتونه ها راحت تر می باشد، و در عوض بتونه محکم تری هم می باشد.

روش تهیه بتونه کناف:

مقداری آب را در ظرف ریخته شود و سپس پودر کناف را اضافه کنید مخلوط آب و کناف را به خوبی هم بزنید تا بتونه شما سفت گردد.

نکته قابل توجه این است که، چگونه بتونه ای ساخته شود که ترک نخورد، جواب این سوال این می باشد که به مواد بتونه، شکر و سفیده تخم مرغ اضافه شود تا هم محکم گردد و هم ترک نخورد.

ابزار بتونه کاری:

كاردك، ليسه و تخته بتونه وسایلی هستند که به کمک آن میتوان بتونه کاری صورت گیرد.

و در آخر نکته قابل توجه است که، بتونه های کاربردی در صنایع چوب به شکل بتونه چوب و بتونه همرنگی ساخته می شوند.

شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: