اطلاعاتی درباره درب و پنجره:

تامین نور خانه ها مسئله خیلی مهمی در ساخت و ساز می باشد .پنجره ها يكي از محصولاتی هستند، كه نور طبيعي را وارد ساختمان ها می کنند، و تهويه ساختمان به وسیله آن ها صورت می پذیرد.

پنجره ها شبیه سایر کالا های مصرفی ساختمان، در انواع گوناگونی قابل ارائه می باشند، كه با توجه به نوع فضايي كه نصب می گردند، انتخاب مي شوند، و این انتخاب به عوامل مهمي نظیر: آب و هوا بستگي دارند. انواع پنجره ها شامل:

-پنجره های چوبي، پنجره های فلزي، که در دو دسته آهني و آلومينيومي، و هم چنین پنجره های كامپوزيتي كه به سه نوع فايبر گلاس، پی وی سی و یو پی وی سی رده بندی می شوند، می باشند.

پنجره های کامپوزیتی حاصل فرآيند هاي شيميايي هستند، كه براي ساخت قاب پنجره از آنها استفاده مي شود.

در بازار خرید و فروش پنجره، برند هاي بسياري وجود دارد، که مهمترین آن ها براي پنجره هاي پی وی سی و یو پی وی سی عبارت اند از: برند ويستا بست، برند وين تك، برند سيندژ، برند پلاس پن و ماژول.

انواع مختلف پنجره، اعم از چوبی، آلومینیومی و کامپوزیتی در صنعت ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند، اما در سال های اخیر با توجه به تغییرات زیست محیطی و مدرن سازی ساختمان ها بازار مصرف پنجره های کامپوزیتی پر رونق تر بوده است.

برای آماده سازی محل و قاب درب و پنجره های یو پی وی سی باید نظارت کاملی وجود داشته باشد، تا فریم ها و قاب ها کاملا گونیا و هندسی شوند، و پنجره دو جداره در قاب به طور کامل فیت شود، که علاوه بر استحکام بیشتر، از لحاظ ظاهری هم بسیار زیباتر خواهد بود، لذا در حدود سی درصد از کیفیت در و پنجره های یو پی وی سی به اجرای درست و دقیق آنها وابسته است.

درب ها عضو متحرکی برای جلوگیری از دسترسی به یک محوطه و یا فضای محصور شده نظیر: انواع ساختمان ها، سالن ها، اتاق ها و ... می باشند. معمولا درب ها از دو بخش ثابت و متحرک تشکیل می گردند، که غالبا این دو بخش به وسیله لولا به هم دیگر مرتبط می شوند،گردش در لولا ها هم به شکل افقی و هم عمودی امکان پذیر است.

درب ها مکانیزم های متنوعی مانند: درب های لولایی، درب های کشویی، درب های ریلی، درب های پروانه ای، درب های رول آپ، درب های سکشنال و ... دارند. همچنین در متریال های متنوع مانند: چوب، فلز، آلومینیوم و انواع روکش های کامپوزیتی قابل ارائه هستند.

به طور کلی هدف مهم و اصلی از طراحی و تولید یک درب، حفاظت فیزیکی و کنترل تردد از یک محیط و یا محوطه خاص است، هم چنین کلیه درب ها از هر جنس و مدل، در تامین امنیت و جلوگیری از آتش سوزی و ورود آلودگی های صوتی به محیط تاثیر به سزایی دارند، اکثر درب ها به مکانیزم قفل شدن مجهز می باشند.

وظیفه مهم درب ها کنترل دمای هوای داخل محیط می باشد، بعضی از درب ها مطابق با ساختمان نرده ای شکل یا استفاده از گریل، توری و یا مش امکان تبادل هوا را افزایش می دهند، این درب ها عملا برای جلوگیری از دسترسی انسان ها و حیوانات ها مورد استفاده قرار می گیرند.

غالبا درب ها نمای داخل و بیرون از لحاظ شکل ظاهری هماهنگی دارند، ولی در بعضی از درب های خاص مانند: درب های خودرو ماهیت طراحی داخلی و بیرونی تفاوت دارد.

شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: