اطلاعاتی درباره درب های فلزی:

درب ها در ساختمان ها فضا های داخلی و خارجی را به هم ارتباط می دهند، و در برخی از موارد نیز عبور نور و تبادل هوا را امکان پذیر می نمایند.

وظیفه اصلی درب ها ایجاد دسترسی می باشد، هم چنین مواردی از قبیل: مقاومت و پایداری، حفظ حریم خصوصی و ایمنی، عایق حرارتی و صوتی، محافظت محیط از باد و باران از کارایی های درب در ساختمان است.

اجزای تشکیل دهنده درب ساختمان ها:

به طور کلی درب ها از قطعاتی مانند: چارچوب درب، بدنه درب با متریال و ابعاد متنوع و همچنین یراق آلات مختلف متناسب با بازشو، تشکیل شده اند.

-چهار چوب درب: فریم اصلی نصب شده به دیوار و نعل درگاه می باشد.

-بدنه درب به همراه یراق آلات و لولا به چهارچوب متصل می گردد.

-چارچوب درب: از جنس فلز، پی وی سی و یا چوب با پروفیل های مختلف، که در هر جنس، به وسیله رنگ و یا لمینیت، طرح و رنگ های متفاوتی را می توان روی چارچوب ایجاد کرد.

-بدنه درب: از اجزای اصلی می باشد، که باعث ایجاد و یا قطع ارتباط بین دو فضای داخلی و یا خارجی می شود. بدنه درب در جنس های متنوعی مانند: فلز، شیشه، یو پی وی سی و چوب ساخته می شود.

-یراق آلات درب: به خاطر تحمل وزن بدنه با هر جنسی، نقش مهمی دارند. بر اساس نحوه ی باز شو درب ها مثل: کشویی، باز شو به بغل، آکاردئونی و … از یراق آلات گوناگونی استفاده می شود.

یکی از پرکاربردترین انواع درب در بین درب های ساختمانی، درب های آهنی یا فلزی می باشند. از آن جایی که درب ورودی ساختمان نقش زیادی بر نمای خارجی خانه ها دارد، در انتخاب آن باید توجهات لازم را کرد. بنابراین تولید کنندگان درب های آهنی علاوه بر استحکام به زیبایی این درب ها هم اهمیت می دهند، نکته مهم و اصلی در درب های آهنی ساخت چهار چوب قوی و تراز می باشد.

درب فلزی:

درب های آهنی به دو شکل پروفیل آهنی به حالت ترکیبی با شیشه، و یا درب آهنی طرح دار قابل تولید می باشند.

پروفیل های آهنی به علت ضریب انتقال حرارتی بالا و مصرف انرژی زیاد با گذر زمان کارایی خود را از دست می دهند. وزن بالای آهن پروفیل های پنجره موجب افزایش وزن کلی و کارایی نامناسب ساختمان در موقع زلزله می شود.

خورندگی و مقاوم نبودن در مقابل شرایط جوی پروفیل های آهنی سبب زنگ زدگی پروفیل می گردد، که حتی با دوجداره نمودن شیشه پنجره های آهنی، به علت عایق نبودن پروفیل آهن، انتقال حرارت و صوت انجام می گیرد، و کمک شایانی به بهبود عملکرد پنجره های آهنی نخواهد کرد.

درب آهنی طرح دار از قبیل: درب پارکینگ و درب حیاط، دارای فریم و بدنه ای قابل طراحی می باشند، و به وسیله جوشکاری از طریق یراق آلات به فریم نصب شده در دیوار، متصل می گردند. درب آهنی با پوشش ضد زنگ  دارای استحکام بالا و مقاومتی زیاد در مقابل تغییرات شرایط جوی و محیطی است .

رنگ کردن درب های فلزی:

رنگ آمیزی درب های فلزی با رنگ کردن دیوار بسیار فرق دارد. پیش از اقدام به رنگ کردن باید کار هایی روی درب صورت پذیرد.

به طور مثال: اگر توسط رنگ روغن درب فلزی رنگ شود، باید مراحل زیر به ترتیب رعایت شود:

-سمباده زدن درب برای ایجاد سطحی صاف و یک دست.

-استفاده کردن از ضد زنگ جهت جلوگیری از ترکیب مولکول های آهن و هوا و جلوگیری از زنگ زدن درب فلزی.

-رنگ آمیزی نهایی بر اساس سلیقه و انتخاب افراد.

شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: