مشخصات درب های چوبی:

بر طبق اهمیت چوب در ساختمان ها و کاربرد آن برای ساخت درب چوبی به توضیحاتی در مورد آن می پردازیم.  برای ساخت و تهیه درب های چوبی از چوب راش یا روس استفاده می شود، که با توجه به مقاوم بودن در مقابل حریق به عنوان درب ورودی و درب راه پله به کار برده می شود، چوب، متریال اولیه برای ساخت درب های چوبی است و نوع چوبی که برای درب چوبی مصرف می شود، از نوع درجه یک و خشک می باشد. باید دقت داشت که، چوب های روسی در موقع خرید، اغلب دارای رطوبت بالایی هستند. به همین دلیل بعد از خرید چوب، آن را به مدت ۳ الی ۴ ماه در هوای آزاد می گذارند تا رطوبت آن بصورت کامل از بین رود. و بعد از آن چوب ها در مجاورت هوای آزاد قرار داده می شود تا فعل و انفعالات و واکنش ها در هوای آزاد صورت گیرد.

درب های چوبی به دو نوع زیر تقسیم می شوند:

درب های چوبی

 درب های روکش دار

درب های چوبی:

درب لابی( درب های تمام چوب):

درب های لابی بوسیله چوب های طبیعی (روس،راش و…)که در طی سه مرحله در دمای خاص خشک شده اند ساخته می شوند، که این امر مانع از تاب خوردگی و عمر بالای درب می گردد.دارای کیفیت بسیار بالایی است ولی نگهداری از آن در شرایط مختلف جوی متفاوت است و دارای قیمت بالایی نیز می باشد.

 درب های روکش دار:

درب MDF:

نخست، ورق های MDF از ملاس چغندر ساخته شده اند که در حال حاضر بیشتر از الیاف سلولزی مقوا ، چسب و دیگر مواد صنعتی دیگر در چندین رده کیفیتی تهیه و تولید می شوند.

در کارخانجات تولیدی درب چوبی در ایران، با بهره گرفتن از ورق های ام دی اف درجه یک ترکیه در اندازه های ۳ الی ۱۲ میلی متری با طرح های متنوع به وسیله ابزار های مختلف برجسته و زوار دار و روکش های چوب خاص و یا کلاف چوب روس ( که برای از بین بردن رطوبت آن از دستگاه خشک کن طی دو مرحله استفاده می شود ) خشک می شوند، و بوسیله دستگاه روز دنیا ساخته می شود.

درب HDF:

اچ دی اف ترکیبی از ملاس نیشکر است، که این ماده منجر به استقامت و ضد آب بودن درب می گردد ولی متاسفانه امروزه، ورق های اچ دی اف چینی از از ام دی اف تهیه و تولید می شود.

انواع درب های ABS و PVC

نوع های مختلف درب های MDF وHDF  را میتوان با روکش ABS و PVC وکیوم کرد. از خصوصیات بارز این روکش ها مقاومت در مقابل رطوبت و خط و خش می توان گفت.

درب های درب ضد حریق جدا کننده هایی می باشند که بر طبق حفظ ایمنی ساختمان باید در نقاط مشخص نصب شوند.مانند محل های خروج اضطراری، انبارها، تاسیسات موتورخانه و...

درب های چوبی براساس نوع کاربرد آن در ساختمان تقسیم بندی می شوند که عبارتند از:

1-درب تمام چوب ورودی ساختمان:

این درب ها به روش خاصی تولید می شوند، که با نوع های مختلفی روکش تزیین می گردد. امروزه که در بیشتر ورودی های ساختمان درب های ضد سرقت بنا می شود، کاربرد درب تمام چوب برای ورودی ساختمان ظاهری خاص و مدرن را برای این بخش از خانه ایجاد می کنند.

2-درب چوبی اتاق خواب:

 از نوع درب چوبی با روکش HDF می باشد.

3-درب چوبی سرویس بهداشتی:

از نوع ABS که ضد آب میباشد انتخاب می گردد.

شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: