خرید لوازم برقی و الکترونیک ساختمان

بر اساس قوانین و مقررات ملی ساختمان کلیه سیستم برق و الکترونیک ساختمان ها باید تحت نظارت مهندسین برق اجرا گردد، و تاییدیه های لازم جهت ایمنی و اجرای درست صادر شود.

به کلیه کارهای برقی ساختمان از قبیل: اجرا، اصلاح و نوسازی سیم های برق ساختمان، تعویض و تعبیه پریز و کلید برق، نور مخفی سقف ها، دیوار کوب و نور پردازی ، بهینه سازی فیوز ها و نوسازی و نصب جعبه فیوز، تابلو های برق، آنتن مرکزی، درب بازکن و سیستم های امنیتی و روشنایی … برق کشی ساختمان می گویند.

الزامات در برق کشی ساختمان:

در خصوص طراحی و اجرای سیستم برق ساختمان دستورالعملی های موجود است، که رعایت این اصول به اجرای هرچه بهتر سیستم برق و امنیت آن کمک خواهد کرد، لذا در زیر به چند مورد اشاره خواهیم کرد:

-تعیین قطر سیم مصرفی در برق کشی ساختمان ها باید بر طبق جدول مهندسی برق صورت پذیرید، به طوری که تعیین قطر سیم مانع از افت آمپراژ و نوسانات ولتاژ الخصوص در ساختمان های اداری و تجاری و منازل مسکونی که از چند کولر گازی پر مصرف استفاده می کنند، گردد.

-جعبه فیوز هم باید مناسب با آمپراژ مصرفی انتخاب شود، تا در ساعات اوج مصرف جهت جلوگیری از آسیب وسایل برقی سیستم برق را قطع کند.

-یکی از مهم ترین و اصلی ترین فاکتور های اصلاح سیستم برق ساختمان در نوسازی، طراحی داخلی سه بعدی قبل از برق کشی ساختمان ها می باشد، به خصوص سیستم نور مخفی به طوری که جا های نورپردازی باید قبل از برق کشی ساختمان مشخص شود، تا سیستم نور پردازی به صورت توکار اجرا شود، در غیر این حالت سیم کشی روشنایی ساختمان روکار خواهد بود، که قاعدتا از لحاظ ظاهری مناسب نیست.

در ساختمان های تجاری قطع مداوم و آزار دهنده جعبه فیوز ها به طور معمول اتفاق می افتد،که با انتخاب جعبه فیوز مناسب می توان به این امر کمک کرد.

نکته مهم دیگر این است که، اگر قطر و طول سیم، مناسب با برق مصرفی ساختمان ها انتخاب نشود، مقاومت جریان در سیم بالا می رود، و در نتیجه باعث ذوب شدن روکش پلاستیکی سیم و آتش سوزی در جعبه فیوز می شود. در ساختمان های اداری آتش گرفتن سیم های برق ساختمان زیاد رخ می دهد،که به سادگی و با کمک از جدول های مهندسی برق کشی، قابل پیشگیری است.

انواع کلید و پریز در ساختمان ها:

کلید و پریز از اجزای لازم در برق کشی ساختمان ها می باشند، که هم از لحاظ کاربرد و هم از منظر دکوراسیون داخلی نیز مورد توجه و اهمیت قرار دارند. کلید ها و پریز ها در ابعاد و طرح های مختلفی به بازار عرضه می گردند، نکته ی بسیار مهمی که در تولید کلید و پریز حائز اهمیت است، ایمنی آنها است. این قطعات به طور مستقیم با انرژی برق در ارتباط هستند، لذا در ساخت آن ها باید نکات ایمنی رعایت شود.

به طور معمول در محیط های باز و مرطوب از کلید و پریز ضد آب و جهت تزئین دکوراسیون داخلی از کلید و پریز های کریستالی استفاده می شود.

جهت محافظت از پوسیدگی سیم های برق ساختمان و آنتن مرکزی و دسترسی راحت به ابتدا و انتهای مسیر برق کشی ساختمان، باید سیم های برق در کف از لوله برق پلیکا و در دیوار از لوله خرطومی برق رد شوند.

حسن استفاده از لوله پلیکا و خرطومی در این می باشد، اگر به هر دلیلی جریان برق سیم قطع شد، می توان با فنر مخصوص سیم جدید را جایگزین سیم قبلی کرد، و به گچ کاری دیوار و کف هیچ خسارتی وارد نخواهد شد.

شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: