اطلاعاتی درباره آنتن ها:

آنتن ها از یک سیم مستقیم تشکیل شده اند،که اگر در فرستنده قرار بگیرند، امواج فرستنده را به امواج الکترو مغناطیس تبدیل و پخش خواهند کرد، و اگر در گیرنده مورد استفاده قرار بگیرند، امواج الکترومغناطیسی موجود در فضا را دریافت کرده، و تبدیل به امواج الکتریکی می کنند، و سپس برای نمایش به مدار گیرنده می دهد.

به طور معمول گیرنده‌ های هر آنتن به ازای هر فرکانس معین، به تشدید در آمده، و به ازای آن فرکانس، ولتاژ ماکزیمم مشخصی تولید خواهند کرد، در صورتی که طول آنتن مناسب با طول موج دریافتی باشد، موج کاملا در آنتن قرار می گیرد، و اصطلاحا آنتن رزنانس گردیده، و یا به تشدید در آمده است، یعنی آنتن با موج رسیده هماهنگ می باشد، و در این حالت حداکثر ولتاژ به آنتن رسیده است، البته حتما نباید طول آنتن با طول موج رسیده یکسان باشد، زیرا جهت رفع این مشکل می توان سیم پیچی را به همراه یک یا دو خازن متغیر به آنتن اضافه کرد، تا حالت تشدید در آنتن ایجاد گردد.

شایان ذکر است، غالبا آنتن ها را از یک فلز سبک و رسانا شبیه آلومینیوم تولید می کنند.

کاربرد های آنتن:

-سامانه ارتباط ‌های شخصی (PCS)

-ماهواره موقعیّت ‌یاب جهانی (GPS)

-شبکه ‌های ناحیه محلّی بی ‌سیم (WLAN)

-تلویزیون ماهواره ‌ای پخش مستقیم (DBS)

-ارتباط ‌های سیار

-تلفن ریزموج یا ارتباط ‌های ماهواره‌ ای

-پخش رادیو و تلویزیون و…

لذا یکی از کاربرد های مهم آنتن ها، استفاده در منازل جهت بهره بردن از رادیو و تلویزیون می باشد، تا چند سال اخیر در یک ساختمان هر واحد به طور مستقل دارای یک آنتن بود، اما امروزه در آپارتمان ها از یک آنتن مرکزی استفاده می کنند.

آنتن مرکزی چیست؟

آنتن مرکزی به صورت کلی، یک سیستم جامع تشکیل شده از تجهیزات دریافت، تقویت، تقسیم و انتقال سیگنال های تلویزیونی می باشد، که جهت تامین سیگنال های با کیفیت تلویزیونی آپارتمان ها و مجتمع های مسکونی استفاده می شود.

مزیت های استفاده از آنتن های مرکزی:

-جلوگیری از نصب آنتن های بی شمار بر روی پشت بام یا بالکن های طبقات

-تامین سیگنال با قدرت متناسب با واحد های هر یک از طبقات ساختمان و جلوگیری هر گونه نویزی

-مناسب بودن از لحاظ اقتصادی

-تعمیرات و نگهداری راحت

-بهره بردن از تصاویر شبکه های مختلف با کیفیت یکسان

بخش های مختلف آنتن مرکزی:

-واحد گیرنده: که در حالت عادی شامل آنتن یا دیش برای دریافت سیگنال های مورد نظر و همچنین تجهیزاتی برای تقویت، تقسیم و یا فیلتر کردن سیگنال ها است.

تجهیزاتی مانند: تقویت کننده آنتن، بالن، میکسر ها، مدولاتور و تقویت کننده های اولیه در این قسمت استفاده می شوند.

واحد توزیع: معمولا از تجهیزاتی مانند: تقویت کننده های خط، تقسیم کننده های عبوری، تقسیم کننده های انشعابی، پریز های چند منظوره و شبکه ای از کابل ها تشکیل شده است، و عموما به سه صورت مختلف طراحی می گردد:

-ستاره، درختی، آبشاری و درختی - ستاره.

که رایج ترین مدل برای طراحی واحد توزیع روش درختی می باشد.

شایان ذکر است، برای ساختمان هایی که در آنها تعداد زیادی گیرنده تلویزیونی وجود دارد، نظیر: هتل ها و برج های مسکونی، در صورتی که بخواهیم برای هر گیرنده یک آنتن جداگانه نصب کنیم، مشکلاتی مانند، هزینه بالا، کمبود فضا، تاثیر القایی آنتن ها بر روی یکدیگر و.. به وجود می آید، لذا مناسب ترین نوع آنتن در این محیط ها آنتن مرکزی خواهد بود.

شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: