اطلاعاتی درباره لوازم روشنایی:

لوازم و محصولات روشنایی در ساختمان ها در زمره تجهیزات برقی ساختمان قرار می گیرند، لذا طراحی و خرید مناسب انواع مختلف این لوازم هم از لحاظ ایمنی افراد داخل ساختمان و هم صرفه جویی در مصرف انرژی خیلی حائز اهمیت است، طراحی و قرار گرفتن جای این لوازم روشنایی در کلیه ساختمان ها و میزان نور مصرفی تعبیه شده برای یک محیط بر اساس مقررات و قوانین وضع شده در نظام مهندسی ساختمان صورت می پذیرد، و اجرای آن توسط پیمانکاران الزامی است.

جهت انتخاب نوع سیستم های روشنایی که شامل انواع لامپ ها و چراغ های روشنایی برای محیط های مختلف در ساختمان ها اعم از راهرو ها، اتاق ها، آشپزخانه و سرویس های بهداشتی می باشند، محصولات مختلفی در بازار وجود دارد، که هم ساخت و تولید کشورمان ایران است، و هم نمونه های خارجی از سایر کشور ها، در گذشته تنوع این محصولات بسیار اندک بود، و انتخاب برای مشتریان بسیار محدود، اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی و استفاده از فناوری های نوین مدل های مدرن و با امکانات فراوان به بازار تجیهزات برقی تزریق شده است، که متقاضیان با دنیایی از محصولات با قابلیت های مختلف روبرو هستند.

لامپ ها و سیستم های روشنایی هوشمند هم در سال های اخیر وارد عرصه شده اند، که باعث شده امکانات و راحتی های بیشماری را برای کاربران در این زمینه به وجود بیاورند. حال در ادامه به معرفی تعدادی از سیستم ها و لوازم روشنایی مصرفی در ساختمان اشاره خواهیم کرد، همچنین در فروشگاه اینترنتی معدن کو انواع و اقسام لامپ ها و لوازم روشنایی با قیمت های بی نظیر و کیفیت های مرغوب قابل ارائه می باشد، لذا جهت خرید این لوازم به معدن کو مراجعه فرمایید.

انواع لامپ مصرفی در ساختمان ها:

در قرن نوزدهم اولین لامپ رشته ای به وسیله توماس ادیسون و جوزف سوان اختراع گردید، و بدین ترتیب سیستم روشنایی و چراغ وارد منازل و ساختمان ها شد، و بعد از کشف ادیسون انواع و اقسام لامپ های مختلف تولید گردید.

انواع لامپ ها در یک سیستم روشنایی:

-لامپ های رشته ای

این لامپ ها، در طیف وسیعی ای از اندازه و ولتاژ های گوناگون وجود دارند، در موقع عبور برق از رشته تنگستن داخل لامپ، نور و گرما تولید می گردد، رشته ی این لامپ ها داخل محفظه ای شامل مخلوطی از نیتروژن یا خلا قرار دارند.

-لامپ های فلورسنت فشرده

این لامپ ها، به لامپ های کم مصرف معروف می باشند، نوعی از لامپ های مدرن کم مصرف هستند، که شبیه فلورسنت ها کار می کنند، و جایگزین خوبی برای لامپ های رشته ای به حساب می آیند. به طور کلی لامپ های کم مصرف در قیاس با لامپ های دیگر با مدد از توانی کمتر، نوری به همان اندازه ایجاد می کند، و هم چنین طول عمر مفید بیشتری دارند.

-لامپ های هالوژن

-لامپ های ال ای دی

این نوع از لامپ ها فناوری جدید با راندمانی بالا هستند، که به سرعت در حال تحول می باشند، و برای انواع نورپردازی در ساختمان های مسکونی مورد استفاده قرار می گیرند، لامپ های ال ای دی نور را توسط حرکت الکترون ها در یک نیمه هادی نشر می دهند، و هیچ رشته ایی ندارند، و از قدرت کمتر و طول عمر بیشتری برخوردار هستند، طیف رنگی مختلفی بدون استفاده از فیلتر های رنگی ایجاد می کنند.

-لامپ های مهتابی

-لامپ های نئون

-لامپ های تخلیه با شدت بالا

-لامپ های سدیم با فشار کم

شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: