اطلاعاتی درباره درب باز کن:

درب بازکن‌ وسیله ای برای باز کردن درب ساختمان های مختلف می باشد،که برای ایجاد رفاه و آسایش ساکنین نصب می گردد، و از طریق آن، مواردی مانند: مطلع کردن صاحب خانه، انتقال صدا و باز کردن درب انجام می شود.

از مهم ترین وظایف یک درب باز کن برقی ایجاد ارتباط میان افراد داخل ساختمان و مراجعه کنندگان ساختمان می باشد. فردی که داخل خانه هست، توسط درب باز کن برقی و با گوش دادن به صدای فردی که زنگ خانه را زده و یا با دیدن تصویر طرف مقابل در مانیتور آیفون تصویری، فرد را شناسایی کرده و سپس درب را باز می کند.

انواع درب باز کن برقی شامل:

-درب باز کن صوتی یا همان آیفون صوتی

-درب باز کن تصویری یا آیفون تصویری

درب باز کن صوتی:

آیفون صوتی، از قدیمی ترین نوع درب باز کن های برقی می باشد، و هم چنین عملکرد آیفون صوتی تنها محدود به ارتباط شنیداری ما بین داخل و بیرون ساختمان بوده، و صاحب خانه تنها با شنیدن صدای فرد پشت آیفون امکان شناسایی را دارد، و با استفاده از شاسی که بر روی کنترل پنل آیفون صوتی قرار دارد، می تواند از دور درب را باز کند. درب باز کن صوتی به وسیله ضربه الکتریکی که به زبانه قفل درب وارد می کند، امکان باز شدن درب را مهیا می سازد.

با پیشرفت هایی که در طی سال های اخیر در طراحی و تولید درب باز کن های صوتی انجام شد، درب باز کن های تصویری وارد بازار شدند، و با نشان دادن فضای مقابل در و بیرون ساختمان این امکان را بوجود آوردند، که علاوه بر ارتباط صوتی، از طریق تصویر نیز محیط بیرون ساختمان قابل رویت باشد.

به بیانی دیگر، آیفون تصویری به سیستم ارتباطی اطلاق می شود، که علاوه بر ارتباط صدا، تصویر مراجعه کننده به درب منزل از طریق دوربین نصب شده در صفحه شاسی جلو درب به مانیتور داخلی انتقال پیدا کند، و حتی در بعضی از مدل های حافظه دار قابلیت ضبط تصاویر هم امکان پذیر است.

مدل های متنوع درب باز کن ها با امکانات مختلف، این مزیت را بوجود آورد، که علاوه بر ارائه تصویر و صدای افراد بیرون منزل، امنیت بیشتری هم احساس شود.

اجزای تشکیل دهنده درب باز کن های تصویری:

به طور کلی آیفون های تصویری از چند قطعه اصلی تشکیل شده اند، از قبیل:

-صفحه کلید، پنل ورودی، کابل مخصوص ارتباطات درب باز کن تصویری، دوربین، دستگاه تغذیه و کنترل مرکزی و قفل باز کن، گوشی و صفحه نمایش.

شایان ذکر است، که آیفون های تصویری در دو مدل اصلی سیاه و سفید و رنگی قابل ارائه می باشند، که هر کدام از این دو مدل به صورت جداگانه به مدل های گوناگون دیگری با توجه به شکل ظاهری و اندازه صفحه نمایششان، با مقیاس سنجش اینچ کد گذاری می گردند، و با یکدیگر تفاوت هایی دارند.

بررسی قطعات و تجهیزات آیفون تصویری:

-پنل دکمه جهت زنگ زدن که به آن صفحه  (Door Panel)می گویند.

-نمایش گر (Monitor) داخل منزل که به آن گوشی (Video Panel) گفته می شود.

-منبع تغذیه یا همان ترانس (Power Source)

-قفل در باز کن(Door Switch)

تا همین چند سال اخیر کلیه ساختمان ها تنها مجهز به درب باز کن های صوتی بودند، اما با تولید و ارائه درب باز کن های تصویری، عملا در تمامی ساختمان های جدید و هم چنین ساختمان های قدیمی این نوع از آیفون ها جایگزین درب باز کن های صوتی گردیده اند.

شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: