تعریف کلید و پریز:

کلید و پریز از اجزای سیستم برقی ساختمان به حساب می آیند، و یکی از عناصر اصلی در سیستم روشنایی ساختمان ها هستند، همچنین از وسایل کاربردی و زیبا سازی در ساختمان ها هم می باشند.

تعریف کلید:

کلید وسیله ای است، که جهت قطع و وصل جریان برق در یک یا چند مدار الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرد.

تعریف پریز و دو شاخه:

پریز وسیله ای است، که جهت اتصال هادی ها و بند های قابل انعطاف در سیم کشی های ثابت مورد استفاده قرار می گیرد، که از دوبخش تشکیل شده است:

-پریز ثابت قسمتی که توسط سیم کشی ثابت نصب می شود.

-دو شاخه قسمتی که به هادی و یا بند انعطاف پذیر لوازم برقی یا بند قابل انعطاف پریز دستی متصل می گردد.

پریز چند شاخه، پریزی است، که بیشتر از یک جا برای اتصال دو شاخه دارد.

در دنیای مدرن امروزه، توجه به دکوراسیون ساختمان ها از اهمیت زیادی برخوردار است. در طراحی دکوراسیون داخلی ساختمان ها اجزای مختلفی نقش دارند، کلید و پریز ها از اجزای مهم و تاثیر گذار در نمای داخلی دیوار ها می باشند.

در قدیم الایام، کلید ها و پریز ها در تنوع کمی تولید و ارائه می شدند، اما امروزه تولید کنندگان با بهره گرفتن از طراحی های نوین اقدام به تولید مدل های مختلف کلید و پریز در طرح ها و رنگ های متنوع کرده اند.

انواع مختلف کلید:

همان طور که ذکر شد، کلید ها در انواع مختلفی تولید می شوند، و کاربرد های گوناگونی هم دارند، که در زیر به آن ها اشاره می کنیم:

-کلید یک پل، یک راه: که جهت قطع و وصل سیم های فاز در انواع چراغ های روشنایی بکار برده می شود.

-کلید یک پل، یک راه: از این نوع کلید ها برای قطع و وصل دو مدار استفاده می کنند.

-کلید دو پل: این نوع از کلید ها که در اصل دو کلید در یک جعبه می باشند، جهت قطع و وصل هم زمان دو فاز و یا یک فاز و یک نول به کار می روند.

-کلید سه پل: کلید های سه پل برای قطع و وصل سه انشعاب از یک نقطه مورد استفاده قرار می گیرند.

-کلید دو راه یا تبدیل: کلید های تبدیل در حقیقت مدار را تبدیل یا تعویض می کنند، برای قطع و وصل چراغ از دو جای مختلف استفاده می شوند.

-کلید جیوه ای: از کلید های جیوه ایی در مدار های فرعی با بار کم نظیر: اتاق های عمل، دیگ های بخار و... استفاده می شود.

-کلید صلیبییا کلید کراس جهت کنترل کردن مدار چراغ ها از سه نقطه و یا بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد، و به حالت ضربدری می باشد.

-کلید های سنسور دار: که تنها در صورت حضور افراد روشن می شوند، و پس از مدت زمان تعریف شده خاموش می گردند، و برای راهرو ها در ساختمان ها گزینه مناسبی می باشند، و همچنین به میزان قابل توجهی در مصرف انرژی صرفه جویی می کنند.

-کلید دیمری: برای محیط هایی که میزان نور باید یکنواخت باشد، مورد استفاده قرار می گیرد، این کلید ها توانایی تنظیم شدت نور را دارند، و برای مکان هایی مانند: سالن های تئاتر گزینه خیلی خوبی می باشند.

-کلید هوشمند: با اجرای طرح هوشمندی سازی ساختمان ها کلید های جدیدی وارد بازار شده اند، بنام کلید های هوشمند که در ساختمان هایی که در آن ها پروژه BMS اجرا می شود، کاربرد دارند.

در بازار خرید و فروش تجهیزات برقی انواع و اقسام کلید و پریز موجود می باشد، ما در سایت معدن کو امکان خرید این نوع از تجهیزات روشنایی و برقی را هم فراهم نموده ایم، برای اطلاعات بیشتر در این زمینه از معدن کو بازدید فرمایید.

شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: